Terapia wewnętrznego dziecka. Leczenie zranionej duszy

Okładka książki Terapia wewnętrznego dziecka. Leczenie zranionej duszy Paweł Karpowicz
Okładka książki Terapia wewnętrznego dziecka. Leczenie zranionej duszy
Paweł Karpowicz Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia
2007-01-01
2007-01-01
978-83-85713-70-8
dziecko wnętrze terapia regresja psychoterapia

Liczyłam na poradnik, który konkretnie i obszernie podpowie jak pracować z wewnętrznym dzieckiem. Niestety, większa część książki opisuje rozwój dziecka od życia płodowego do wieku nastoletniego, potem jest kilka wskazówek dla terapeutów, a dopiero na końcu to, czego szukałam. W zasadzie nie wiem do kogo jest kierowana ta pozycja, powiedziałabym, że bardziej do przyszłych rodziców. Przeszkadzały mi również religijne wtręty autora, wolałabym aby taka literatura była neutralna.

Bardzo dobra książka która potwierdza już dość dobrze już znaną prawdę na świecie o tym że to głównie patologiczni i agresywni rodzice stosujący nadużycia w stosunku do dziecka stoją za późniejszymi problemami tego człowieka które odzwierciedlają się w różnych nałogach, skłonnościach samobójczych, depresji, PTSD i innych zaburzeniach.

Mam nadzieję że ostatnie zmiany w polskim prawie ukrócą przestępczy proceder patologicznych rodziców i dadzą skuteczną ochronę dzieciom.

Dzięki.

Mam nadzieję że ostatnie zmiany w...

Nie rozumiem niskich ocen tej książki. Może prosty język, może forma, może niespełnione oczekiwanie wyczerpania tematu są tego przyczyną. Dla mnie cenne są próby pokazania przeżyć dziecka na poszczególnych etapach rozwoju - próby, bo pisze dorosły, a nie dziecko. Ale nawet te próby pomagają zatrzymać się i popatrzeć na dziecko i na siebie z przeszłości. Dobrze pokazane są potrzeby dziecka oraz właściwe i niewłaściwe zachowania rodziców wobec tych potrzeb. Można tym ujęciom zarzucać uproszczenia czy banalność, ale dla dorosłego, który ma średni kontakt z własnym wnętrzem, swoimi potrzebami, a zaczyna dopiero poznawać świat dziecka, to wystarczy. Potem można czytać "Powrót do swego wewnętrznego domu" (John Bradshaw). Odwrotnej kolejności nie polecam.

Sam pomysł na książkę dobry, jednak jeśli chodzi o wykonanie to mam wrażenie, że autor nie miał obrazu odbiorcy. Terapia wewnętrznego dziecka jest tutaj oparta na fragmentach cudzych prac i wycinkach z artykułów psychologicznych i poradników. Pojawiają się też jakieś mądrości filozofii wschodu, nawiązania do Pisma Świętego i duże poplątanie różnych teorii. Muszę przyznać, że jestem rozczarowana tą lekturą i wydaje mi się, że podobne wrażenia będzie miał każdy, kto szuka jakichś konkretnych wskazówek i pomocy.

zbyt ogólnikowa

zbyt ogólnikowa