To ja, Karol. Nie poznajesz mnie?!

Okładka książki To ja, Karol. Nie poznajesz mnie?! Grzegorz Polak
Okładka książki To ja, Karol. Nie poznajesz mnie?!
Grzegorz Polak Wydawnictwo: Agora religia
religia
Agora
2011-04-01
2011-04-01
978-83-268-0468-7
biografie wspomnienia

Jak dobrze, przyjemnie i normalnie jest mieszkać w kraju, w którym oprócz pomników stawianych Janowi Pawłowi II, okazywanej mu powszechnie bezgranicznej i bezkrytycznej miłości w nadawaniu patronatów ważnych instytucji, wielbienia jego słowa w pochwalnych opracowaniach i wreszcie ogłoszenia go błogosławionym, mogę również dla równowagi sięgnąć po książeczkę obnażającą jego świętość i pokazującą jego mniej znaną naturę, na którą nie ma miejsca w poważnych, napuszonych biografiach czy opracowaniach jego twórczości. A do tego podaną z dużym poczuciem humoru. Nie są to jednak rubaszne kawały czy żarty, po których wybuchałam śmiechem zginającym mnie w pół.
Nic z tych rzeczy.
Autor dobierając anegdoty (powinnam raczej użyć rzadko już stosowanego określenia – filipiki) dotyczące Papieża, miał świadomość z kogo będę się śmiała, a właściwie dobrodusznie i pobłażliwie uśmiechała. Tak delikatnie, czasami jednym kącikiem ust, ale jednak nieustannie z błądzącym uśmiechem na twarzy. Bo te humorystyczne sytuacje, ułożone chronologicznie, dotyczące najpierw szeregowego księdza Karola Wojtyły, potem biskupa i kardynała, na pontyfikacie papieskim skończywszy, wyłuskiwane z książek o Papieżu, z rozmów i wywiadów z jego najbliższymi, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami czy przypadkowo spotkanymi osobami, ukazują go przede wszystkim jako człowieka, ale podkreślające tylko jego zalety (o wadach nie czas i miejsce w tej książeczce) takie jak skromność, znajomość języków, współczucie, bardzo dobra pamięć, słabość do kawałów o blondynkach (sic!) czy niezwykłą inteligencję, ujawnianą w takich sytuacjach jak ta:
"Oto pewnego dnia podczas soboru Deskur przedstawił Wojtyłę kard. Ottavianiemu” „Eminencjo, to jest właśnie nasz krakowski biskup”. „Taki młody?” – zdziwił się prefekt kongregacji. Na to Wojtyła, istotnie mający wówczas 40 lat, z uśmiechem przytomnie odpowiedział: „To wada, która szybko minie”."
Ale to, co podkreślają i uwypuklają przede wszystkim to ogromne, niezwykle taktowne poczucie humoru Papieża nie tylko w kontaktach z ludźmi i z ludzi, ale również potrafiącego śmiać się z własnej osoby. I o ile Grzegorz Polak ukazał mi Papieża z przymrużeniem oka, o tyle ilustrator Marcin Wicha rysunkowo zażartował sobie z Polaków i ich uwielbienia do wszystkiego co papieskie. Chociażby wypominając zawłaszczenie monopolu na papieskie kremówki czy „bitwę” na pomniki. A w całej książeczce, u dołu każdej strony, towarzyszył mi ekspresyjny, swoisty „balum-balum”.
To trzeci z kolei zbiór „kwiatków” o Papieżu, jak określa je sam autor, zapewniając, iż niewykluczonym jest pojawienie się kolejnego, bo, jak sam wyjaśnia, "anegdoty o Janie Pawle II to rozdział bynajmniej nie zamknięty. Będziemy je pewnie poznawać dopóty, dopóki pamięć o tym Papieżu będzie żywa".
I bardzo dobrze.
Bo tak naprawdę z kogo śmiałam się czytając ten zbiorek? Z samej siebie się śmiałam, jak skutecznie obrazował mi ilustrator.

Przeczytałam w tym samym czasie co "To ja Papież Franciszek. Anegdoty o Ojcu Świętym" i o ile tamta pozycja mnie nie zachwyciła,tak zbiór anegdot o papieżu Janie Pawle II uważam za wart polecenia. I nie wiem,czy wynika to z wielkiego sentymentu do Papieża Polaka,czy też z faktu,że jego życie rzeczywiście było bardzo interesujące i pełne przygód- ale moim zdaniem ta mała książeczka zawiera w sobie cały wachlarz emocji- od wzruszeń,po radość i zaskoczenie. Przedstawia Papieża w takim świetle,w jakim chyba każdy z nas chciałby go zobaczyć- trochę jako żartownisia,zawadiakę,ale i osobę bardzo ciepłą,przyjazną i troskliwą.

• EPL
  • Nie Oddam;]

Dodaj cytat z książki To ja, Karol. Nie poznajesz mnie?!