Krucjata łysogłowych

1994-01-01
1994-01-01
83-7054-065-1
skinhead lata 90

Okładka książki Niezbędnik współczesny Edwin Bendyk, Mirosław Filiciak, Jan Hartman, Agnieszka Haska, Tomasz Plata, Ziemowit Szczerek, Paweł Walewski, Ewa Wilk, Łukasz Wójcik
Niezbędnik wsp... Edwin Bendyk, Miros...

Ocena troszkę podwyższona ze względu na sentyment do książki którą zaczytałem 30 lat temu. Dla ludzi w temacie na pewno ciekawa choć skromna pozycja. Szkoda, że do tej pory nie doczekaliśmy się obszernego podsumowania i opisu ruchu.

Do książki tej wróciłem niemalże po 16 latach. Od młodych lat interesowałem się ruchem skinheads i pamiętam że wywarła ona na mnie duże wrażenie. Dzisiaj była to podroż w lata 90 i właśnie te czasy dobrze wspominam.W książce tej znajdziemy ogólna genezę ruchu skinheads, dużo jest o polityce, trochę o życiu polskiego skinheada nacjonalisty. Subkultura Skinheads nie jest jednolita. Mnie szczególnie zainteresował rozdział o muzyce gdzie można poczytać o ideologii poszczególnych kapel. Ostatnimi czasy moje poglądy poszły mocno na prawo i książkę tą poleciłbym każdemu skinowi co myśli podobnie jak ja

Wspaniały opis tej części przedstawicieli tej subkultury, którzy z różnych powodów (jak np. charyzma wodza) szła za Marianem Barańskim (Stronnictwo Narodowe ,,Szczer-biec"),Bolesławem Tejkowskim (Polska Ws-pólnota Narodowa),Adamem Gmurczykiem (Narodowe Odrodzenie Polski) czy za neo-nazistami jak Konkwista 88.

Dla mnie ta książka to nie historia skinów, ale koleje losów warszawskich chłopaków, którzy nie odnajdują się w zakłamanym świecie. Chłopacy są inteligentni, mają niewyobrażalnie ogromną wiedzę na niemalże każdy temat i autorka w pewnym sensie to przekazała, ale brakuje mi w tym wszystkim pokazania tego, jakimi naprawdę ludźmi są chłopacy. Społeczeństwo kojarzy skinheadów z przygłupimy chłopaczkami, którzy nie mają pomysłu na życie. To nieprawda. Na przykładzie Pawła i Borysa, rysuje nam się zupełnie inny obraz tej subkultury.

Książka, która pozostanie stratą czasu dla tych, którzy nie chcą spróbować wczuć się w ducha młodych ludzi, ubezwłasnowolnionych mitem "Solidarności", obozu wałęsowskiego i koniecznych do przeżycia reform Leszka Balcerowicza. Książka, która będzie jak niedostępna podróż dla tych, którzy nie mieli okazji odczuć atmosfery życia polskich miast wczesnych lat 90 z ich przekleństwami i nadziejami. Książka, która jest wspomnieniem młodości tych, którzy sami brali udział w latach walk ulicznych lub obserwowali jak polityka tak naprawdę rozgrywała się najpierw w 4 ścianach domu, potem do gry wchodziły uliczne emocje, a dopiero na końcu ktoś na Wiejskiej decydował za Was samych....

Po krucjacie łysogłowych spodziewałem się polskiej wersji Spirit of 69. Jednak, przeczytałem książkę o politycznej przynależności
polskich skinów w latach 90. Książkę, o rozważaniach ideologicznych, a nie o czynach. Brakuje opisów demonstracji, ulicznych
starć z przeciwnikami oraz z policją. Autorka nawiązuje w kilku miejscach do angielskich korzeni polskich skinheadów, do sceny muzycznej i stylu ubierania się, jednak stanowi to niewielką część książki. Chcąc przedstawić fenomen subkultury skinheadowskiej,
nie wolno zapominać o tych elementach, a także o meczach, koncertach i ciągłych bójkach. Mam wrażenie, że celem autorki było ugrzecznienie
wizerunku skinów, ukazanie wyłącznie ich politycznego zaangażowania, ale przecież to nie jest harcerstwo, lecz droga życiowa, pełna przygód.

• Z życia wzięte
  • Literatura faktu
  • Książnica Płock
  • Ha, mam! :)

Dodaj cytat z książki Krucjata łysogłowych