Lizard

1995-01-01
1995-01-01
Ann Sherif
literatura japońska bananomania Banana Yoshimoto

Okładka książki The Penguin Book of Japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Shin'ichi Hoshi, Yasunari Kawabata, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Jay Rubin, Yuten Sawanishi, Jun'ichirō Tanizaki, Yūko Tsushima, Banana Yoshimoto
The Penguin Bo... Ryūnosuke Akutagawa...
Okładka książki The Book of Tokyo: A City in Short Fiction Kaori Ekuni, Hideo Furukawa, Osamu Hashimoto, Toshiyuki Horie, Mitsuyo Kakuta, Hitomi Kanehara, Hiromi Kawakami, Nao-cola Yamazaki, Shuichi Yoshida, Banana Yoshimoto
The Book of To... Kaori Ekuni, Hideo ...

W recenzji „The Lake” pisałam o tym, że nie mogę się doczekać kolejnego literackiego spotkania z Bananą. Nie spodziewałam się jednak, że będzie miało ono miejsce tak szybko. Wystarczyło tylko jednoksiążkowej przerwy (w postaci „Opowiadań o Łukaszu” Julia Cortázara) bym zatęskniła za prozą Yoshimoto.

Nie będę długo rozpisywać się nad stylem Banany – tę kwestię poruszyłam w poprzednim wpisie. Podobnie jak w „The Lake”, w „Lizard” również znajdziemy minimalistyczną elegancką prozę z elementami realizmu magicznego. W przeciwieństwie do mojej ostatniej książki Yoshimoto, tym razem nie mamy do czynienia z powieścią, a ze zbiorem opowiadań.

Kojarzycie to uczucie, które towarzyszy człowiekowi np. na szpitalnym korytarzu nocą, w opuszczonym budynku lub przy pierwszym wejściu do nieznanego pokoju hotelowego? Atmosferę takich liminalnych przestrzeni odnajdziemy właśnie w opowiadaniach Yoshimoto. Świeżo upieczony małżonek, dziewczyna rozpoczynająca życie z dala od rodziców, młoda kobieta porzucająca dawny sposób bycia, kochanka bogatego mężczyzny to tylko niektóre z postaci opisanych w zbiorze „Lizard”. Praktycznie wszystkie z nich są w stanie „zawieszenia”, znajdują się gdzieś pomiędzy jednym etapem życia, a drugim. Yoshimoto umiejętnie kreśli portrety bohaterów i bohaterek (tych drugich jest zdecydowanie więcej) i w sugestywny sposób opisuje ich uczucia oraz rozterki.

Przeczytanie „Lizard” zajęło mi tylko półtora dnia – na moje standardy to spory wyczyn. Mimo, że tematycznie nie jest najlżej (Yoshimoto po raz kolejny porusza m.in. motywy śmierci, straty i traumy),a opisywane wydarzenia są w większości dość prozaiczne, lektura naprawdę wciąga.
Książka będzie dobrym wyborem zarówno dla tych, które/którzy chcą rozpocząć literacką przygodę z Bananą, jak i dla tych, którzy znają już jej prozę. Polecam.

facebook.com/kiczcockpani/

Nie będę długo rozpisywać się nad stylem Banany – tę kwestię poruszyłam w...

• Eng
  • Japońska