Nożyk profesora

2001-01-01
40 min.
różewicz nożyk profesora poezja
Inne

Okładka książki Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 Krystyna Czerni, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz
Pisanie jest t... Krystyna Czerni, Mi...
Okładka książki Awangarda jest rewolucyjna albo nie ma jej wcale Marek Krystian Emanuel Baczewski, Miron Białoszewski, Bartek Biedrzycki, Zbigniew Bieńkowski, Marianna Bocian, Roman Bromboszcz, Jan Brzękowski, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Stefan Flukowski, Darek Foks, Konrad Góra, Jerzy Górzański, Bruno Jasieński, Tymoteusz Karpowicz, Julian Kornhauser, Kuba Kozioł, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Krystyna Miłobędzka, Stanisław Młodożeniec, Joanna Orska, Tadeusz Peiper, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Stanisław Swen-Czachorowski, Debora Vogel, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Witold Wirpsza, Rafał Wojaczek, Bohdan Zadura
Awangarda jest... Marek Krystian Eman...

NAZWISKA, KTÓRE POJAWIŁY SIĘ W WIERSZACH AUTORA:

psychologia głębi,

,,Pion’’,

Przemiany Owidiusza,

Boska Komedia Dantego,

Wypisy z ksiąg użytecznych (Miłosz)

Targi Książki we Frankfurcie (październik 2000)

CYTATY:

,,w nocy róża opisuje zapachem swój kształt i ciężar’’ (28)

,,w pokoju hotelowym próbuję zatrzymać odlatujący wiersz’’ (41)

,,dzieci poetów, ludzi sztuki, nauki i kultury’’ - z zapisków autora

,,most, który łączy czas z przestrzenią’’ - z zapisków autora

NAZWISKA, KTÓRE POJAWIŁY SIĘ W WIERSZACH AUTORA:

Józef Czechowicz,

Julian Przyboś,

Adam Ważyk,

Marcel Reich-Ranicki...

Nie mogę inaczej, 10/10. Tak piszą najwybitniejsi z wybitnych. Zaledwie sześć wierszy, niewiele ponad trzydzieści stron tekstu, a tyle treści. Jest nawet "złoty pociąg", ten sam, którego tak usilnie obecnie poszukują zapaleńcy. Ale jest też inny pociąg...

"pociąg towarowy
wagony bydlęce
bardzo długi skład
[...]
ten pociąg
nie odjedzie
z mojej pamięci"

Różewicz, jak niewielu innych potrafi w lapidarny sposób opisać okrucieństwo wojny, właściwie nie pisząc o niej. Przywołuje przelotne obrazy ludzi, miejsc i wydarzeń tak, że nie sposób nie pochylić czoła przed ich wymownością.

Wiersze Różewicza poruszają swoim humanizmem, niezależnie od tego czy pisze o wielkich wydarzeniach dziejowych, wizytach na cmentarzach, deszczu w Krakowie czy o śniadaniu z przyjacielem.

"pociąg towarowy
wagony bydlęce
bardzo długi skład
[...]
ten pociąg
nie odjedzie
z mojej pamięci"

Różewicz, jak...

Nie znam się na poezji. Nie jestem jej miłośniczką i w tej kwestii śmiało mogę się nazwać kompletną ignorantką.

Na szczęście Nożyk profesora Różewicza jest całkowicie bezbolesny dla takich ludzi jak ja. Prosty, oszczędny styl autora w zestawieniu z „wielkim”, bolesnym tematem – jestem miłośniczką takiego zestawienia, zawsze najbardziej mnie poruszało.

Ciekawym dodatkiem są zamieszczone na końcu oryginalne zapiski, dzięki którym możemy prześledzić poprawki, skreślenie, dopiski – słowem – cały zapis powstawania wiersza.

Ciekawym dodatkiem...

Piękna, poruszająca, czasami zaskakująca. Bardzo "oszczędna", prosta, a jednocześnie "wielka". Prawdziwa gratka dla miłośników Różewicza, ale nie tylko - każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdego coś w tym dziele wzruszy. Gorąco polecam ;

"Robigus demon rdzy

uśmiechy
zmarłych
pióro"
(fragment)

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2022/02/tomik-poezji-nozyk-profesora-tadeusza.html

Warto przeczytać doba poezję. Klasyka poezji zawsze inspiruje do tworzenia nowości. Tutaj mamy podróże i wspomnienia niekoniecznie miłe.

• Poezja
  • Studia
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Nożyk profesora