Noteka 2015

Okładka książki Noteka 2015 Konrad T. Lewandowski
Okładka książki Noteka 2015
Konrad T. Lewandowski Wydawnictwo: Wydawnictwo SR Seria: Odmienne Stany Fantastyki fantasy, science fiction
Odmienne Stany Fantastyki
Wydawnictwo SR
1996-01-01
1996-01-01
839060700X
fantastyka literatura polska XX wiek literatura współczesna

Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...
Okładka książki Relax nr 41 Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Ernö Zöràd
Relax nr 41 Wojciech Cichoń, Al...
Okładka książki RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrzej Graniak, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Ernö Zöràd
RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrz...
Okładka książki RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Kacper Dudek, Alfonso Font, Michał Gałek, Andrzej Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Hermann Huppen, Yves Huppen, Maciej Jasiński, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Marcin Nowakowski, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Krzysztof Wyrzykowski, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Ka...

Przeczytałem to ponad ćwierć wieku temu, więc pamiętam tylko tytułowe opowiadanie - czytałem je już chyba z kilkanaście razy, pierwszy raz w czasopiśmie ("Nowa Fantastyka"?) jeszcze sporo czasu przed wydaniem całego zbioru. Generalnie, autor robi sobie jaja ze słabości tkwiących w sile i organizacji amerykańskich sił interwencyjnych. Akurat Polska w czymś "podskoczyła" USA i uparcie tkwiła w tym durnym grzechu. Zmusiło to dumnego szeryfa świata do dania klapsa "niepoprawnemu gówniarzowi". Opowiadanie napisane we wczesnych 90-tych, akcja toczy się w 2015-tym. "Noteka", to zachodnia wymowa nazwy naszej rzeki Noteć nad którą ma się stoczyć ostateczna bitwa. Nie będę spojlerował, ale słuchając ostatnio wykładu o Armii Nowego Wzoru, jako żywo stanęły mi przed oczami strategie użyte przez polskich generałów w tym opowiadaniu. Więc przeczytałem je ponownie dla przypomnienia. Cóż, humor i ironia (nie mówiąc o opisie stanu naszych sił zbrojnych) ciągle aktualne.

Oceniam pojedyncze opowiadanie - Notekę, bo niestety nie udało mi się dotrzeć do zbioru ( opowiadanie z któreś Fantastyki ).
Alternatywna historia, w której gromimy Amerykanów przy pomocy taktyki wymyślonej przez dziennikarza i kilkanaście soczystych opisów trącających niekiedy o absurd - zawsze jak mam zły humor sięgam po to opowiadanko.

Z każdym kolejnym opowiadaniem jest coraz lepiej, Lewandowski jak zwykle pokazuje, że nic nie jest oczywiste, a ironia to dobre narzędzie dla pisarza. Opowiadanie "Myślokształty" moje ulubione.

Czasami to lepiej, gdy nie wie się o danej książce zbyt dużo przed jej przeczytaniem. Zbiór opowiadań Lewandowskiego "zgarnął" Zajdla i dwie dodatkowe nominacje do tej nagrody. Moje oczekiwania były z tego powodu wysokie.

Niestety, kolizja oczekiwań z rzeczywistością była bolesna. Od czasu publikacji poszczególnych tekstów zbioru minęła raptem jedna dekada a już widać, jak szybko one się starzeją.

Tytułową "Notekę 2015" oraz rozpoczynającego tom "Pacykarza" mógłbym jeszcze jako-tako zaklasyfikować do kategorii "dobre". Wprawdzie redaktor Tomaszewski jako bohater ani mnie ziębi, ani grzeje, ale doceniam pewien humor, którego udało się Lewandowskiemu przenieść na karty obydwu opowiadań. Podobnie jak u kilku innych czytelników, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że im dalej w las, tym gorzej. Pewnym odstępstwem od tego trendu jest "El Nino 2035" - tekst pozytywnie zakręcony a przy tym skłaniający do refleksji. Jeśli Lewandowski gdziekolwiek w "Notece 2015" otarł się o geniusz Lema, to właśnie tutaj.

Przeczytałam tylko Notekę, ale jestem jakby rozczarowana. Jedyne, co mi się spodobało, to to, że Polacy rozgromili Amerykanów przy pomocy wymyślonej teorii jakiegoś tam dziennikarzyny piszącego do najbardziej brukowego brukowca. Nie widzę w tym opowiadaniu mistrzostwa Zajdla, ani błyskotliwości Lema. Może kiedyś uda mi się przeczytać całość i zmienię zdanie, nie wiem.

Od niedawna mam czytanik e-booków i kilkanascie ksiazek wgrał mi tam kolega i byłam przekonana, że jest to cała książka, jednakże było to tylko jedno opowidanie o tytule Noteka 2015, a z tego co czytałam w sieci to jest to zbiór opowiadań, więc uznałam, że przeczytałam tylko fragment książki, a czy siegnę po całość? tego nie wiem jeszcze

Konrad T. Lewandowski w najlepszej formie. Noteka rewelacja!!!

Konrad T. Lewandowski w najlepszej formie. Noteka rewelacja!!!

doznałem nagłego ataku dumy narodowej ;)

doznałem nagłego ataku dumy narodowej ;)

Ocena za opowiadanie tytułowe. Przewrotne, aktualne kiedyś i, niestety!, chyba teraz.

No cóż, słabo...
Spodziewałem się więcej. Warto zwrócić uwagę na opowiadanie Notela 2015, Półmisek i Pieniądze szczęścia nie dają. Reszta nie warta uwagi.

No cóż, słabo...

• Science Fiction