The Dark and Hollow Places

Okładka książki The Dark and Hollow Places Carrie Ryan
Okładka książki The Dark and Hollow Places
Carrie Ryan Wydawnictwo: Delacorte Press Cykl: Las Zębów i Rąk (tom 3) fantasy, science fiction
Las Zębów i Rąk (tom 3)
Delacorte Press
2011-04-07
2011-04-07
śmierć zombie

Okładka książki Trapper Road Rachel Caine, Carrie Ryan
Trapper Road Rachel Caine, Carri...
Okładka książki Slasher Girls & Monster Boys Stefan Bachmann, Leigh Bardugo, Kendare Blake, A.G. Howard, Jay Kristoff, Marie Lu, Jonathan Maberry, Danielle Paige, Carrie Ryan, Megan Shepherd, Nova Ren Suma, McCormick Templeman, April Genevieve Tucholke, Cat Winters
Slasher Girls ... Stefan Bachmann, Le...

Książka pięknie napisana. Bohaterowie ciekawi, pełni emocji, głęboko zcharakteryzowani.

Nie przyszła góra do Mahometa, to przyszedł Mahomet do góry - skoro nie wydano tej książki po polsku i nie zapowiada się na to, musiałam przeczytać oryginał.

Od ponad roku gnębiło mnie pytanie jak skończy się trylogia rozpoczęta tomem ,,Las Zębów i Rąk". ,,Śmiercionośne fale" kończą się w takim momencie, że czytelnik ma ochotę natychmiast otworzyć kolejną część i dowiedzieć się jak dalej potoczyły się losy Gabry, Eliasa, Catchera, Mary i Harry'ego oraz zapoznać się z Anną.

To właśnie Anna - bliźniaczka Gabry jest główną bohaterką ,,Miejsc ciemnych i pustych". Przyznaję, że w mojej opinii jest najlepiej skonstruowaną postacią z tych wszystkich trzech bohaterek trylogii: łączy w w sobie delikatność Gabry i siłę Mary, a jednocześnie jest osobą, która tęskni za miłością, twierdząc, że na nią nie zasługuje.

Carrie Ryan w ostatnim tomie w naprawdę interesujący sposób splotła na nowo losy dwóch rozdzielonych wcześniej sióstr oraz Eliasa, a także związała postacie Anny i Catchera. Ten ostatni zresztą - w drugim tomie mocno irytujący, w tej części nabiera wyrazu, autorka poświęca mu więcej uwagi, dzięki czemu poznajemy go lepiej. W efekcie Catcher staje się najciekawszą (i najsympatyczniejszą) męską postacią w trylogii. Nawet ci, którzy za nim wcześniej nie przepadli, czytając tę część musieli trochę zmienić zdanie.

Ogromnym plusem powieści osadzonej tym razem w Mrocznym Mieście, które zalewa horda zbudzona przez Gabry i Catchera, jest dynamika wydarzeń. Akcja wręcz pędzi. Nawet w momencie, w którym bohaterowie pozornie znajdują schronienie i wydawać się może, że wszystko powinno być już w porządku, autorka nie zwalnia. Każdy rozdział jest naładowany solidnym ładunkiem emocjonalnym i zwrotami akacji, które nie pozwalają się nudzić.

Nieco rozczarowujące może być to, że w powieści tej nie otrzymujemy wyjaśnienia tego czym spowodowany był Powrót (choć tym prawdopodobnie autorka zajęła w prequellu - Hare Moon) oraz nieco naiwne zakończenie, które nie do końca pasuje do wielu brutalnych scen i ogólnego katastrofizmu powieści. Nawet jeśli sposób na ucieczkę, który wymyśliła autorka ma w sobie niezwykły urok i może się podobać, to jednak trzeba obiektywnie przyznać, że jest trochę naciągany, podobnie jak finalne zakończenie historii Anny. (Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla wielu osób, to właśnie finał historii stanowi największą zaletę cyklu).

Duży minus z kolei należy się za zawieszenie historii Marry i Harry'ego. Autorka w tym tomie tylko o nich wspomina, pozostawiając u czytelników niedosyt. Stanowczo nie lubię ucinania wątków, na które autorzy nie mają dalszego pomysłu.

W ogólnym podsumowaniu książka wypada dobrze. Myślę, że spodobałaby się fanom cyklu i mam nadzieję, że kiedyś będzie go mogła przeczytać większa ilość polskich fanów - w naszym rodzinnym języku.

Wydawnictwu najwyraźniej przydałby się kalendarz, albo przynajmniej ktoś, kto będzie je informował o nastaniu następnego roku, bowiem początek 2012 już minął, książki w księgarniach brak, a na stronie internetowej dalej uparcie twierdzą że wyjdzie na początku 2012 roku...

• Do kupienia
  • Chcę mieć
  • Czekam na polskie wydanie!
  • Muszę mieć

Dodaj cytat z książki The Dark and Hollow Places