Kiwony

1987-01-01
Literatura polska XX-ecie międzywojenne romans

Mistrz, to mistrz.

Mistrz, to mistrz.

Po raz kolejny przekonuję się o kunszcie Dołęgi Mostowicza. Bardzo lubię styl jego pisania, który jest dla mnie niezwykle lekki, ale jednocześnie potrafi unieść konkretne przesłania. Kreacja bohaterów w "Kiwonach" jest świetna, do tego doskonałe ukazanie społeczeństwa z początku XX wieku. Jedyny problem tkwił w tym, że moja wersja, znaleziona w domowych zbiorach okazał się wydana z błędem i brakowało kilkudziesięciu stron ze środka. To nie była łatwe doświadczenie, ale z pomocą przyszedł Internet. Znalazłem wydanie elektroniczne, gdzie doczytałem brakujące strony.

Brawo! wspaniała lektura, w która zagłębiłam się z ogromną rozkoszą. Dobór słów, soczyste dialogi, riposty, humor, cynizm, inteligentna satyra. Majstersztyk. Piękny język, żal , że tak szybko się skończyła. Nie znałam nazwiska tego autora wcześniej, wielka szkoda, że takich pozycji nie omawia się jako lektur. Przeczytałam życiorys aktora, jakże tragiczny, aż szkoda, że odszedł tak wcześnie, cóż on ciekawego jeszcze mógł stworzyć, wielka strata. Na mojej wishlist pojawiły się kolejne pozycje z Jego twórczości. Ale wracając do głównego bohatera, to ta jego "memłowatość" mnie doprowadzała do szewskiej pasji, to niezdecydowanie, jak chorągiewka na wietrze, no te jego skoki w bok !!! - jak on je sobie usprawiedliwiał???!! Wspaniała historia, czułam się jakbym była obok tych wydarzeń tak wszystko żywo opisane i z pasją! Polecam.

Powieść strasznie tendencyjna. Główny bohater strasznie nudny i przewidywalny. Choć rozumiem, że takie było założenie autora, to po wcześniejszej lekturze "Kariery..." oczekiwałem czegoś więcej niż powieść pod linijkę.

Nie spodziewałam się, że Tadeusz Dołęga -Mostowicz po genialnej ,,Karierze Nikodema Dyzmy" zdoła mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Na początku należy wyjaśnić co znaczy tytuł książki, otóż kiwony to chińskie figurki, które po wprawieniu je w ruch kiwały głowami. Głównym bohaterem powieści jest Józef Domaszko, chłopak zdał właśnie maturę i przyszedł do swojego dobroczyńcy wuja Cezarego podziękować za finansowanie nauki. Józef marzył o studiach inżynieryjnych, matka sugerowała medycynę, a wuj stanowczo wskazał filozofię , więc Józek posłuchał wuja, dlaczego? Dlatego, że młody Domaszko był typowym kiwonem , takim samym jakie stały na biurku Cezarego, bezwolnym, uległym ,wykonującym polecenia innych. Kiedy wybuchła wojna Józef musiał poradzić się wuja co zrobić !
Dewiza Cezarego brzmiała ,, sztuka życia nie polega na wyróżnianiu się, lecz na stosowaniu się do ogólnych norm" . Tak też postępował Józef, wiele decyzji w swoim życiu podjął pod wpływem innych osób, naiwnie dawał sobą manipulować i ulegał perswazjom. Ożenił się z miłości, ale żonie z czasem zaczął przeszkadzać charakter męża ,a raczej jego brak. Znamienne jest zakończenie książki, stanowi dobre podsumowanie tej historii. Według mnie książka jest doskonała, zastanawia mnie,że nie zyskała popularności na miarę Znachora czy Nikodema Dyzmy.

Świetna,Mostowicz to mistrz nad mistrzami.Świetnie opisuje postawy ludzkie mężczyzn i kobiet,na takich lekturach winni wychowywać się Polacy.Dziewczyna z zasadami jak ma do wyboru szczęście czy zasady to wybierze zasady nie jest to kosmos?Takie książki raz się nie czyta ,człowiek po nich staje się dużo mądrzejszy życiowo.Mimo lat książka nie zestarzała się nawet o milimetr.Pozycja skłania do ostrej analizy samego siebie i stawia odwieczne pytanie czy jesteśmy kowalami czy tragarzami własnego losu.

Bardzo solidna książka Mostowicza, typowa dla niego, z satyrą, z bezwzględnym ukazaniem wad społeczeństwa, z deczka sensacyjna, cwaniacka, napisana pięknym stylem, skłaniająca do refleksji.

Z przyjemnością sięgnąłem po powieść Dołęgi-Mostowicza, po tak znakomitych książkach jak "Kariera Nikodema Dyzmy" i "Znachorze" spodziewałem się dobrze spędzonego czasu i się nie zawiodłem. Historia Józefa Domaszki nieco przypominała mi wątek ze "Źródła" Ayn Rand o powielaczach. Tytułowe "Kiwony" to azjatyckie figurki, które po dotknięciu kiwają głowami i przytakują. I właśnie takim człowiekiem był główny bohater. Bez własnego zdania i charakteru, nie chciał nigdy nikomu się narazić, łatwo dawał się przekonać do cudzej racji, nie umiał się postawić. Powieść nie była długa, ale czytało się bardzo przyjemnie. Uwielbiam pióro i lekkość pisania Dołęgi-Mostowicza. Fabuła lekko zabarwiona humorem, ale przede wszystkim bardzo dobra obyczajówka. Bardzo niedoceniona i zapomniana, a to błąd.

Zasłużone 6 (na 10:). Ciekawe nie tyle ze względu na dość egzotyczny, krótki i "niedoreprezentowany" literacko okres międzywojenny (nie licząc np Samozwaniec, Witkiacego, ktorzy byli bardzo krytyczni... czy stosując kalkę z ang "polityczni".) To jest właśnie książka z takim ładunkiem "politycznym", bo tytułowe "kiwony" to rodzaj zabawek kiwających głową. Ogólnie z dzisiejszej perspektywy najciekawsze nie są te problemy z cenzura i zakłamanie, ale nieco mimowolnie, bo temat to jednak owe kiwony i poważna polityka, ujawnienie się tutaj akurat bezkrytyczne anachronicznej postaci głównego "paniczyka"polskiego, bo jest to typ męskości, który (... dopiero przydałoby się ocenzurować jako dość.. wulgarny? taki" in yer face"..) podobnie jak" cham" z Kariery zdaje się trwać od ponad 100 lat w mniej więcej niezmienionej formie. Dodatkowo jeszcze mówiąc o typach męskości (kobiety to u Dołęgi-Mostowicza jednak zawsze odpoczynek wojownika) i tytułowych kiwonach to są one własnością protektora młodego protagonisty, ktory też jest interesujący - bardzo bogaty stary kawaler, żyjący z jednym, za to bardzo bliskim służącym. Autor sugeruje tu jakąś "ekscentryczność", ale wszystko razem i z dzisiejszego punktu widzenia... To jakby pierwsza sugestia o orientacji.

Bardzo dobra powieść polecam

Bardzo dobra powieść polecam