Wyspa Artura

1960-01-01
1960-01-01
2005-01-01
Barbara Sieroszewska
powieść dorastanie dojrzewanie Włochy literatura włoska rodzina nastolatek wrażliwość miłość samotność

Okładka książki Za dwadzieścia lirów radości Giovanni Arpino, Raffaello Brignetti, Italo Calvino, Gianna Manzini, Elsa Morante, Ugo Moretti, Nino Palumbo, Pier Paolo Pasolini, Ugo Pirro, Domenico Rea, Marcello Venturi, Renata Viganò, Aldo de Jaco
Za dwadzieścia... Giovanni Arpino, Ra...
Okładka książki Literatura na świecie nr 5/1985 (166) Ryhor Baradulin, Lew Bezymienski, Winston Churchill, Živko Čingo, Paul Éluard, Zbigniew Flisowski, Natalia Ginzburg, Árpád Göncz, Halina Janaszek-Ivaničková, Jewgienij Jewtuszenko, Eugeniusz Kabatc, Imre Kertész, Jerzy Koch, Ivo Michiels, Elsa Morante, Wojciech Natanson, Florian Nieuważny, Zdeněk Pluhař, Dudley Randall, Wacław Sadkowski, Piotr Salwa, Vercors, Józef Waczków
Literatura na ... Ryhor Baradulin, Le...

czy jest tutaj ktos kto posiada tę książkę i chciałby odsprzedać/pożyczyć? poluję od dawna, ale niedostępna albo znika w mgnieniu oka :)

Napisałam w opinii o najnowszej książce Ferrante, że nie byłoby jej , gdyby nie Morante. Podtrzymuję. Wszyscy padają na twarz przed tajemniczą, kryjącą się za pseudonimem (bo nie wierzę, że to mężczyzna) autorką, a zupełnie zapomnieli o jej znakomitej poprzedniczce.
"Zakłamane życie dorosłych" bardzo blaknie przy "Wyspie Artura". To jest naprawdę piękna, wnikliwa, mądra i rzeczywiście magnetyzująca powieść o dojrzewaniu.
"Storia" czeka na pierwsze tłumaczenie, a "Wyspa Artura" i "Kłamstwo i czary" na nowe.

Trochę przegadana, kultowa włoska powieść i nieco trącąca myszką. W krajach anglojęzycznych ukazało się nowe tłumaczenie i to wyszło książce na dobre. Polskie tłumaczenie, sprzed pół wieku,utrudnia czytanie ponieważ dodatkowo sentymentalizuje zdrobnieniami i epitetami, które dzisiaj wydają się naiwne. Jeśli jednak ktoś lubi Neapol, a szczególnie wyspę Procidę, jeśli ktoś lubi powieści o nadwrażliwych, dojrzewających chłopcach i ich niesympatycznych ojcach, to oczywiście polecam.

POWIEŚĆ O CHŁOPIĘCEJ DUMIE, KTÓREJ WYDAJE SIĘ, ŻE JEST MĘSKA.

Proces dojrzewania zafascynowanego ojcem, wychowującego się bez matki, ale z macochą chłopca i związany z tym mizoginizm.

Zadziwiająca jest ta niechęć, nienawiść do kobiet, przedmiotowo - pogardliwe ich traktowanie w powieści (przynajmniej w przeważającej części książki, bo później to jest bardziej skomplikowanie...). Przejawem tego może być ten wprawdzie satyryczny, ale jednak dialog, wypowiedź kawalera do narzeczonej i przyszłej teściowej;

„Słuchajcie przeklęte śmierdziuchy; jeżeli nie skończycie zaraz z tymi komediami, nie wyjdziecie stąd inaczej niż na noszach albo nawet w trumnie”.

Całość porusza problematykę braku ciepła w rodzinie, motyw zazdrości dorastającego chłopca, jego odczucia i rodzące się fascynacje, także płcią przeciwną.

POWIEŚĆ O CHŁOPIĘCEJ DUMIE, KTÓREJ WYDAJE SIĘ, ŻE JEST MĘSKA.

To barwna, zmysłowa historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu miłości oraz samotności, osadzona w realiach włoskiej wyspy. Oczami głównego bohatera, Artura, osieroconego przez matkę, obserwujemy jego zmagania ze światem. Samotnie czeka na ojca, który rzadko go odwiedza, wypełniając sobie ten czas marzeniami i czytaniem książek, które wprowadzają go w fantastyczny świat. ten chłodny, ale poukładany rytm, burzy przybycie nowej, młodziutkiej żony ojca, Nunziaty. Chłopak, wyraźnie nią zafascynowany, przeżywa swoje pragnienia, zazdrość i odrzucenie. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom dorośleje, by - pewnego dnia -poczuć, że jego Procida jest już zbyt mała i wyruszyć w świat.

Wzruszająca i klimatyczna opowieść o dojrzewaniu, samotności i pierwszej dramatycznej miłości.

• Włoskie klimaty
  • Przeczytane dawno temu