Message from an Unknown Chinese Mother: Stories of Loss and Love

Xue Xinran Wydawnictwo: Chatto & Windus, Penguin Random House biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
angielski
Chatto & Windus, Penguin Random House
biografia, autobiografia, pamiętnik
angielski
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Myślałam ze sięgając po te książkę odpocznę na chwile od trudnej literatury obozowej. Nic z tego. Książka jest równie bolesna i przepełniona smutkiem co wspomniany wyżej gatunek. To losy matek, które podejmowały nieludzkie decyzje pozbywając się swoich dzieci. Zasmuca, szokuje i rozdziera serce.

Cierpienie po stracie dziecka nigdy się nie kończy. Wie o tym doskonale sama Xinran, która z powodu polityki Chin nie mogła uratować czyjegoś dziecka. Wiedzą o tym również akuszerki, które za opłatą pozbywały się niechcianych córek. Wiedzą o tym również same chińskie matki, które w strachu przed ludźmi i samym rządem zabijały córki lub zostawiały na pastwę...

Bardzo wzruszająca opowieść o losie chińskich matek - ich życiu, trudnych wyborach oraz polityce 1 dziecka w Chinach.

Tyle informacji, od których włos się jeży. Że też człowiek człowiekowi gotuje taki los, niesamowite. Zresztą polityka jednego dziecka i stosunek do posiadania synów (przynajmniej pierworodnych), a nie córek już się mści. Młodzi mężczyźni w niektórych regionach Chin coraz bardziej sfrustrowani poszukują kobiec, z którymi mogliby się związać. Ale kobiet nie ma...

sięgając po tę książkę sugerowałam się opisem na okładce i wysokimi ocenami na LC.
faktycznie książka jest bardzo potrzebna po to żeby świat dowiedział się że Chiny to nie tylko kraj piękny wizualnie i ciekawy kulturowo ale też okrutny wobec istot najbardziej bezbronnych na świecie, czyli dzieci. Patrząc na swoje maleńkie dziecko nie wyobrażam sobie nawet bólu jaki...

Wstrząsnęła mną bardzo i poruszyła mocno. O matkach które straciły swoje córki w Chinach i w okrutny sposób zabijali dziewczynki prawdziwe opowieści kobiet które spisała Dziennikarka. Prawdziwe, bardzo smutne historie.

"Wiadomość od nieznanej Chińskiej matki to wstrząsający i przerażający dokument.
Chiny zamieszkuje ponad 1,3 miliarda ludzi.Aby zapobiec dalszemu wzrostowi populacji w latach 70-tych XXwieku wprowadzono tam politykę jednego dziecka.Jest ona sprzeczna z chińską tradycją ludową,która nakazuje posiadanie syna,którego obowiązkiem jest "uhonorowanie przodków" tak aby podtrzymać...

Myślę, że warto przeczytać dla zrozumienia tego co dzieje się w chińskiej kulturze i świadomości. Książka napisana w ciekawy sposób ukazuje problem z którego sobie nawet nie zdajemy sprawy.

„Ukochane Dziecko,
Czy widujesz mnie w swoich snach?
Czekam na Ciebie codziennie…
Czekam
Aż wiatr przyniesie mi twój oddech
Aż noc przyniesie ci ukojenie.

Ukochane dziecko,
Gdy spada na Ciebie deszcz – to moje łzy
Gdy pieści cię wietrzyk – to moja dłoń
Za dnia moje oczy cię obserwują
Nocą kołyszę cię do snu.

Ukochane dziecko,
Czy widujesz mnie w swoich snach?
Gdy...

autorka ma irytujacy zwyczaj opowiadania o sobie ile wlezie, nawet jesli niekoniecznie jest to potrzebne i uzasadnione, ale poza tym drobnym defektem ksiazka bardzo pouczajaca. wczesniej myslalam ze Chinki są bez serca

• Chiny
  • 2014
  • Chcę w prezencie
  • Azja
  • Literatura chińska

Xue Xinran Wiadomość od nieznanej chińskiej matki. Opowieść o miłości i stracie Zobacz więcej