Hanrahan Rudy i inne opowiadania

Okładka książki Hanrahan Rudy i inne opowiadania William Butler Yeats
Okładka książki Hanrahan Rudy i inne opowiadania
William Butler Yeats Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza literatura piękna
Fantastyka i Groza
Mythologies
Wydawnictwo Literackie
1978-01-01
1978-01-01
Jadwiga Piątkowska
literatura irlandzka opowiadania

Okładka książki Poezja miłosna Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Leopold Staff, William Butler Yeats
Poezja miłosna Bolesław Leśmian,&n...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2021 (604-605) Daniel Defoe, Arthur Machen, Redakcja pisma Literatura na Świecie, William Butler Yeats
Literatura na ... Daniel Defoe, Arthu...

Opowiadania irlandzkiego mistrza to piękna rzecz. Wszystkie te historie czerpią z celtyckiego dziedzictwa oraz studiów Yeatsa nad irlandzkim folklorem i osnute są wokół tematyki egzystencjalnej i filozoficznej, formalnie zaś prawie zawsze ubrane są w szaty przypowieści lub baśni. Niesie je wszystkie wysoko bezbłędny styl, pełen - tak jak w poezji Yeatsa - melodii i śpiewności. Ładnie postarzała się ta proza, co pokazuje też wydatnie, że leżący u jej zarania program (poszukiwanie narodowej tożsamości) w rękach wielkiego artysty nie jest żadnym ograniczeniem. Przeciwnie – ten zawsze z lokalnego, które wzbogaci o indywidualny ton, zmierza ku temu co uniwersalne.

Z pewnością miłośnikom kultury celtyckiej będzie się podobała. Być może nawet kogoś skłoni do zapoznania się z nią. Reszta może mieć problem z percepcją i całość będzie średnio zrozumiała bez znajomości podstaw mitologii celtyckiej. Ja przynajmniej miałem problem z tą książką. Kompromisowo dałem ocenę "dobra", choć może gdybym znał podstawy mitologii celtyckiej oceniłbym ją wyżej.

Pojawił się Yeats na portalu "Wolne Lektury" i to nie z poezją, a z prozą:

Nie wiem czy to to samo, co na LC, bo tam 124 strony, a na moim e-book tylko 85. Ale ma tylko trzy opinie, to moja nie zaszkodzi. Przypomnijmy za Wikipedią:

"William Butler Yeats (1865 – 1939) - irlandzki poeta, dramaturg i filozof, tworzący w języku angielskim, czołowy twórca i działacz literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. Motywy swych utworów czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru, pozostawał jednocześnie pod wpływem romantycznego wizjonerstwa Blake'a, okultyzmu, prerafaelitów i francuskiego symbolizmu; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1923).... .....W 1897 roku Yeats opublikował własne opowiadania ludowe, opisujące wieś irlandzką oczami urojonego bajarza. Zbiór ten nosi tytuł 'Opowiadania o Hanrahanie Rudym'.... .....Roman Dyboski zauważył, że 'poetą na wskroś jest Yeats zawsze i pozostaje nim także we wszystkim, co pisze prozą'....".

Aby ułatwić lekturę młodym czytelnikom, przypominam, że poetę Yeatsa należy kochać, że wizjoner Blake (1757 – 1827) to ten sam co w "Ziemi Ulro" Miłosza, że "prerafaelici" to stowarzyszenie założone w 1848 w Londynie przez studentów The Royal Academy of Art (Występowali przeciwko wiktoriańskiej, czysto akademickiej sztuce i głosili program sztuki odrodzonej moralnie, wzorowanej na twórczości mistrzów wczesnego renesansu),że francuski symbolizm to Charles Baudelaire, Paul Verlaine i Jean Artur Rimbaud, i że Roman Dyboski (1883 - 1945) to polski filolog, historyk literatury angielskiej.

Przeczytałem i winienem się zachwycić, lecz na starość nie muszę się snobować, więc powiem, że mimo obszernych przypisów niewiele zrozumiałem, bo nie znam mitologii gaelickiej i mimo starań tłumacza i wydawcy, czuję pewien niedosyt w przyswojeniu tej baśni.

Baśni o bardzie Hanrahanie Rudym, który odrzucił miłość Kliony z Fali Morskiej, za co czarnoludki utrudniają mu życie różnymi łotrostwami. Nie komentuję z reguły poezji (a jest to jednak poezja),bo to dla mnie za trudne, lecz z pełną świadomością chylę czoło przed dwoma poetami: autorem i tłumaczem, którym w wydaniu "Wolnych Lektur" jest Zenon Przesmycki (1861 – 1944) czyli Miriam, odkrywca i popularyzator Norwida.

Polecam, lecz wskutek własnych ułomności w odbiorze, daję ledwie 8/10.

Pojawił się Yeats na portalu "Wolne Lektury" i to nie z poezją, a z prozą:

"William Butler Yeats (1865 –...

Pamiętam dobrze... słowa, w których się zakochałem.

Pamiętam dobrze... słowa, w których się zakochałem.

Opowiadania zawarte w tej książeczce sięgają w głąb irlandzkiej historii i folkloru. Autor zaludnia pustkowia, wrzosowiska i brzegi rzek tajemniczymi istotami: zjawami, czarownikami, wieszczącymi staruchami i pokutującymi duszami. Dla miłośników kultury celtyckiej pozycja obowiązkowa, zwłaszcza, że napisana przez noblistę.

Warty uwagi zbiór. Magiczny świat Irlandii w zetknięciu z początkiem chrześcijaństwa.

• Opowiadania
  • Literatura irlandzka