Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem

Okładka książki Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem
Cyprian Kamil Norwid Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Mała Biblioteka Literatury Polskiej poezja
poezja
Mała Biblioteka Literatury Polskiej
Czytelnik
1989-01-01
1989-01-01
klasyka poezji polscy poeci Maciej Buszewicz

więcej Więcej

Dzieło przypomina pewien manifest romantyczny, wobec którego można mieć różne odczucia, ponieważ treść utworu jest przepojona religijnością oraz idealizmem. Jednakże zarówno forma dzieła, jak i możliwość wglądu w myśl dziewiętnastowiecznego poety zasługują na uwagę. Warto się zapoznać z punktu widzenia historycznego, dla historii idei.

Duch prometeuszowego potomka zaintrygował mnie swoją powierzchowną ekscentrycznością na tyle poważnie, że postanowiłem dokładniej zbadać jak się ma w rzeczywistości "Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem". Przy okazji odkryłem niezwykły słowotok jego autora, prowadzący gdzieś na szczyty proroczych wyznań. Ale te doznania nie przyprawiły mnie o przyspieszony puls. Wręcz...

"Bo nie jest światło, by pod korcem stało,
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest,by zachwycało
Do pracy,praca,by się zmartwychwstało"

Norwid jest przepastny. Czytanie tego człowieka, to jak ocieranie się o największe treści, jakie mogą powstać w polskim języku. Nie wyobrażam sobie słów o większej mocy u Polaka.

Jego opinia nieraz do mnie wraca: kiedy się robi coś z miłością, tworzy się piękne rzeczy.

• Poezja
  • Literatura polska
  • Studia
  • Klasyka
  • Romantyzm
  • Filologia polska

Cyprian Kamil Norwid Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem Zobacz więcej