Konkurs Biedronki „Piórko” rozstrzygnięty. 100 tys. zł za opowiadanie dla debiutantki z Poznania

LubimyCzytać
24.06.2020

„O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy” – taki tytuł nosi opowiadanie, za które Agnieszka Syczyło otrzymała 100 tys. złotych nagrody w konkursie „Piórko”. Konkurencja była duża, gdyż o wygraną walczyło 1,8 tys. zgłoszeń. Książka laureatki ukaże się już tej jesieni.

Konkurs Biedronki „Piórko” rozstrzygnięty. 100 tys. zł za opowiadanie dla debiutantki z Poznania

To już szósta edycja „Piórka”, czyli konkursu sieci Biedronka kierowanego do twórców literatury dziecięcej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2 tysiące autorów-debiutantów. Jak podają organizatorzy, ponad 60 proc. z uczestników stanowiły kobiety. Laureatką została Agnieszka Syczyło, a jury postanowiło wyróżnić dodatkowo cztery autorki.

Nadesłane teksty były wysokiej jakości, co sprawiało, że wybór najlepszej pracy był wyjątkowo trudny. Mam jednak nadzieję, że dylematy z tego samego powodu będzie miało jury drugiej, przeznaczonej dla ilustratorów części konkursu. Osobiście cieszę się, że część literacką Piórka wygrała mądra, ciepła historia, która w tych wyjątkowych czasach mówi o potrzebie niesienia pomocy innym – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji w sieci Biedronka i juror Piórka.

Reklama

„O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy” – zwycięska praca

Agnieszka Syczyło pochodzi z Witaszyc, nieopodal Jarocina i jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. W konkursie „Piórko” brała udział już drugi raz – tym razem z wyprzedzeniem przygotowując swoje opowiadanie. Jak sama mówiła, pierwszą recenzentką tekstu była siedmioletnia córka Zosia i to dzięki jej uwagom opowiadanie zyskało na jakości. Opowieść „O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy” wygrała konkurs, a autorka otrzymała 100 tys. złotych nagrody pieniężnej. Książkowa wersja tej historii ukaże się jesienią i będzie dostępna we wszystkich sklepach sieci Biedronka.

W tym roku po raz pierwszy kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu wyróżnień. W ten sposób wyraziła uznanie dla autorów tych prac, które nie zdobyły nagrody głównej, lecz wyróżniały się najwyższą jakością i zyskały przychylność jury. Wyróżnienia otrzymały Anna Czajkowska, Dominika Worek, Justyna Kopystyńska, Estera Muszkiet-Wiazowska.

Jury przewodziła Agnieszka Karp-Szymańska, a do kapituły nagrody w Kategorii Tekst należeli również: Jarosław Gugała, Renata Piątkowska, Michał Rusinek i Rafał Witek, a także Arkadiusz Mierzwa. 

Reklama

Konkurs „Piórko” – drugi etap dla ilustratorów

Wraz z zakończeniem konkursu na tekst rozpoczyna się drugi etap, tym razem dla ilustratorów. Warunkiem jest, aby prace zgłaszane były przez debiutantów. Osoby, które będą chciały przygotować ilustracje, będą miały dostęp do całości zwycięskiego tekstu. Czas na zgłoszenia mija 30 lipca. W jury zasiadają: Katarzyna Nowowiejska (przewodnicząca), Edgar Bąk, Emilia Dziubak, Aleksandra Krzanowska, Elżbieta Śmietanka-Combik oraz Arkadiusz Mierzwa. 

Zwycięzca II etapu również otrzyma nagrodę w takiej samej wysokości, jak za tekst – 100 tys. złotych. Ogłoszenie wyników odbędzie się 2 września.

Książka powstała w wyniku rozstrzygnięć konkursu „Piórko”, z tekstem Agnieszki Syczyło i w szacie graficznej laureata w kategorii Ilustracje, trafi do sprzedaży 23 listopada w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2651
4
24.06.2020 15:52

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd