Każda rodzina ma swoje sekrety. „Czas tajemnic” Marzeny Rogalskiej

LubimyCzytać
26.02.2021

Karla Linde od dzieciństwa uwielbiała tajemnice. Pewnego dnia, ukryta pod fortepianem w salonie krakowskiego mieszkania rodziców, usiłuje podsłuchać rozmowę ojca z pewną dystyngowaną kobietą. Bez powodzenia. W taki sposób mała Karolina poznaje panią Doris. Przez kolejne lata kobieta nie tylko nauczy ją doskonale władać językiem angielskim, ale stanie się jej pierwszą, prawdziwie bliską przyjaciółką i powierniczką dziecięcych sekretów. Wkrótce okaże się, że rodzina Linde kryje ich więcej, niż dziewczyna mogła sobie wyobrażać… Czy Karli uda się rozwikłać rodzinne sekrety? Przekonajcie się sami, sięgając po „Czas tajemnic” autorstwa Marzeny Rogalskiej, stanowiącej pierwszy tom nowej, rodzinnej sagi.

Każda rodzina ma swoje sekrety. „Czas tajemnic” Marzeny Rogalskiej

Czas tajemnic Marzena RogalskaMarzeny Rogalskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dziennikarka i prezenterka od 1995 roku związana jest głównie z telewizją. Do niedawna prowadziła jeden z najpopularniejszych programów w TVP2 – „Pytanie na śniadanie”. Możemy ją usłyszeć także w Radiu Złote Przeboje, gdzie prowadzi autorską audycję. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod koniec 2016 roku Marzena Rogalska zadebiutowała jako pisarka. Jej pierwsza powieść, „Wyprzedaż snów” – stanowiąca jednocześnie pierwszy tom trylogii o losach Agaty Donimirskiej pod tym samym tytułem – okazała się wydawniczym sukcesem i została ciepło przyjęta przez czytelników. Dwie kolejne części cyklu ukazały się już w 2018 roku. „Czas tajemnic” to jej czwarta powieść – a jednocześnie pierwszy tom nowej, porywającej sagi opowiadającej historię nastoletniej Karli Linde – błyskotliwej i ślicznej dziewczyny z dobrego domu, która ma wszystko, by zawojować salony powojennego Krakowa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Twój los jest w twoich rękach. Nie dopuść, aby ktokolwiek decydował za ciebie.

– „Czas tajemnic”, Marzena Rogalska

Reklama

Czas beztroski

Kiedy 12 maja 1935 roku umiera Marszałek Józef Piłsudski, cały kraj pogrąża się w żałobie. Karla Linde, która właśnie skończyła 16 lat, również ulega społecznym nastrojom, jednak w głębi serca nie potrafi stłumić ekscytacji – właśnie zakończyła kolejny rok nauki, a przed nią kilka miesięcy beztroskich wakacji, które spędzi w towarzystwie ukochanego ojca i nowej, angielskiej przyjaciółki, Kathy Baring, która lato ma spędzić w domu doktorstwa Linde.
Pierwszym przystankiem wakacyjnych wojaży jest Byszewo – rodzinny majątek zarządzany przez dystyngowaną babkę Karli, Aleksandrę Gizelę z Janczewskich Sokolnicką. Pomiędzy konnymi przejażdżkami i czasem spędzonym na grze w brydża, nastolatka niespodziewanie dowiaduje się o rodzinnej tragedii, która wydarzyła się przed laty.

Na liście letnich planów jest jeszcze odwiedzenie Zakopanego i Juraty. Podczas tych podróży życie Karli nabiera tempa i barw. Zafascynowana artystycznym światem, stopniowo odkrywa uroki flirtu, blaski i cienie dziewczęcej przyjaźni, zabawy, a nawet… hazardu! Ojciec powoli i świadomie wprowadza ją w świat dorosłych, który okazuje się o wiele bardziej skomplikowany, niż dotychczas jej się wydawało. Nieuchronnie zbliżający się koniec lata okazuje się jednocześnie końcem beztroski. Prócz rozstania z Kathy, która wraca do Anglii, początek września przynosi bowiem Karli serię zupełnie innych, wyjątkowo przykrych niespodzianek od losu…

Reklama

Obraz Polski odrodzonej

Choć liczy ponad 400 stron, pierwszy tom przygód Karli Linde czyta się jednym tchem. Historia stworzona przez Marzenę Rogalską momentami wzrusza i wzbudza melancholię, by za chwilę rozbawić do łez. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, autorka przenosi nas do Krakowa lat trzydziestych, w mistrzowski sposób oddając jego atmosferę, klimat artystycznej bohemy i pozornej beztroski życia szlacheckiego dworku. Maluje też przed nami jasny obraz Polski odrodzonej, cieszącej się świeżo odzyskaną wolnością. Do misternie skonstruowanej fabuły autorka zgrabnie wplata też wydarzenia i bohaterów, których znamy z kart podręczników do historii. I tak Karla podczas wakacyjnego pobytu w Zakopanem pobiera lekcje muzyki u Karola Szymanowskiego, płaci za namalowanie portretu samemu Witkacemu czy dostaje się na hazardową rozgrywkę w brydża sugerując znajomość z Kornelem Makuszyńskim. Jej ojciec natomiast może się pochwalić przyjaźnią z Kornelem Krzeczunowiczem, pod dowództwem którego walczył podczas wojny czy bliską więzią z rodem Potockich. „Czas tajemnic” to zatem nie tylko opowieść o rozterkach nastoletniego wieku, towarzyszących dojrzewaniu emocjach, skomplikowanych relacjach i rodzinnych sekretach. To także ogromny kawał historii naszego kraju zgrabnie opakowany w niezwykle wciągającą fabułę. Całości dopełnia piękny język, którym napisano powieść.

Marzena Rogalska

Warto wspomnieć też o bohaterach, którzy wzbudzają niezwykle skrajne emocje. Tak, jak Karlę, jej ojca Emila Lindego, babkę Aleksandrę czy mecenasa Szuldrzyńskiego można pokochać już od pierwszych stron, tak matka dziewczyny, Barbara – i większa część jej rodziny – od razu budzi w czytelniku niechęć. Rogalska we wspaniały sposób ukazuje też niezwykłą relację ojciec-córka, która łączy Emila i Karlę oraz piękną więź dziewczyny z babcią.

Każdy, powiadam, każdy człowiek na świecie potrzebuje, żeby ktoś dał mu swój czas, swoją uważność i miłość. Wtedy zdarzają się prawdziwe cuda. Pamiętajcie o tym.

– „Czas tajemnic”, Marzena Rogalska

Ku dorosłości

Kiedy ma się 16 lat, wydaje się nam, że wszystko jest możliwe, a cały świat stoi przed nami otworem. Z takim samym przekonaniem Karla Linde wkracza w 17 rok życia. Jest rok 1936. Przed nią egzamin dojrzałości, kolejne lato, niezwykłe perspektywy i… ponownie spotkanie z Mrs Doris! W powietrzu, niczym cukrowa chmura, unosi się szczęście. Jak potoczą się dalsze losy panny Linde? Tego dowiemy się już wkrótce, z kolejnego tomu zatytułowanego „Kres czasów”. Czekam z ogromną niecierpliwością, która miesza się ze strachem. Wszak nawet największy historyczny laik doskonale wie, co wydarzyło się w 1939 roku…

Anna Kawczyńska

Czas tajemnic Marzena Rogalska

Przeczytajcie fragment książki „Czas tajemnic” Marzeny Rogalskiej.

Czas tajemnic

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Znak.

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
178
165
02.03.2021 09:39

Uwielbiam Panią Marzenę.


16
16
27.02.2021 20:21

Pani Marzena to sympatyczna dziewczyna, ja jednak mam inherentny problem z książkami celebrytów. Nie sięgnę, bowiem będąc znaną piosenkarką, żoną prezydenta albo panią z telewizji nie musisz walczyć o nic, ani o nazwisko, ani o wydawnictwo, ani o promocję książki, ani żeby ktoś cię wreszcie zauważył. Nazywasz się TwojaTwarzBrzmiZnajomo i parkujesz na kopercie.
Ale jak to...

więcej

153
35
01.03.2021 07:46

Popieram stuprocentowo opinię. Książki czy nawet płyty pisane/nagrywane przez celebrytów często są pompowane ich wizerunkami. Może to nie reguła, jednak często chęć sprawdzenia nowej książki "pani/pana z telewizji" kończy się po paru stronach.


85
42
01.03.2021 10:26

Zgadzam się ze wszystkim, jednak nie wyklucza to, że i celebryta może napisać dobrą książkę. Niestety żeby przekonać się czy pozycja jest dobra czy tylko napompowana wizerunkiem, nie ma innego wyjścia mniż ją przeczytać :)


401
301
27.02.2021 09:31

Książkę chętnie przeczytam przede wszystkim z uwagi na tło historyczne
i artystyczne powieści:-) Autorkę znam z telewizji śniadaniowej...


Reklama
16
15
26.02.2021 22:21

nie jestem absolutnie ciekaw książki, za to z chęcią dowiem się w jakim programie tak wylaszczono autorkę. jest na tych zdjęciach najprawdopodobniej młodsza od Ibisza... Ludzie, zastanawiacie się po co się robi takie zabiegi?


332
72
26.02.2021 19:32

Ja również jestem ciekawa nowej sagi. Zwłaszcza, że mam już na koncie czytelniczym inną serię "Wyprzedaż snów", którą czytało się z przyjemnością.

Polecam!

 Wyprzedaż snów Wyprzedaż snów

 Gra w kolory Gra w kolory

 Druga miłość

więcej

698
44
26.02.2021 17:34

Jestem ogromnie ciekawa książki, nie znam Pani Marzeny od strony jej "pisarskiej" twórczości, więc jeżeli książka pojawi się w bibliotece, to chętnie po nią sięgnę.


3008
4
25.02.2021 14:25

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd