John Grisham, amerykański mistrz thrillerów i kryminałów, zaprasza, aby poznać „Wichry Camino”

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
28.05.2021

Jaki jest prawdziwy świat pisarzy? O czym nie mówią nam księgarze i wydawcy? Okazuje się, że w świecie literatury nie brakuje sekretów. Przekonuje nas o tym John Grisham, bestsellerowy twórca „Raportu Pelikana” czy „Dnia rozrachunku”. Amerykański pisarz thrillerów zaprasza do poznania nowej książki z cyklu „Wyspa Camino”. Przepis na zbrodnię doskonałą, namiętność oraz sztuka to motywy przewodnie opowieści opublikowanej za sprawą wydawnictwa Albatros.

John Grisham, amerykański mistrz thrillerów i kryminałów, zaprasza, aby poznać „Wichry Camino” John Grisham 2020 © Michael Lionstar

Czarny rynek kolekcjonerów, grupy złodziei, międzynarodowe spiski…

John Grisham to jeden z najpoczytniejszych twórców literatury spod znaku zbrodni. Amerykański twórca wpisuje się w tradycję thrillerów prawniczych, w których istotna jest sensacyjna intryga, a także moralne dylematy bohaterów. Czym jest sprawiedliwość? Kto może egzekwować wyroki? Jak rozumieć prawo do zemsty? John Grisham podejmuje się omówienia niełatwych tematów, które realizuje w formie nowoczesnej i emocjonującej literatury rozrywkowej. „Wyspa Camino” to nietypowe podejście do wypracowanych wcześniej wzorów. Bo okazuje się, że przestępstwa mrożące krew w żyłach mogą rozgrywać się w literackim światku.

„Wyspa Camino” to świat zamieszkiwany przez zwykłych ludzi rozkochanych w sztuce słowa, ale również złodziei, handlarzy trefnymi białymi krukami. Nie brakuje romansów, zdrad i spisków. Obyczajowy wymiar historii jest istotny, Grisham zadbał zresztą o to, aby swoją opowieść nasycić bardzo intensywnymi emocjami. Amerykański twórca nie zapomniał jednak o najważniejszym elemencie, którym charakteryzuje się thriller. Tajemnicy.

Wszystko zaczyna się od dosyć nietypowego skoku. Mistrzowie w złodziejskiej profesji zdecydowali się na kradzież manuskryptów z biblioteki Uniwersytetu Princeton. Ich wartość jest nie tylko kulturowa, ale również finansowa. To prawdziwy skarb – dokumenty zostały ubezpieczone na 25 milionów dolarów… Oto fabularny punkt wyjścia w książce „Wyspa Camino”. John Grisham udowodnił, że literatura rozrywkowa jest podatna na bardzo ciekawe eksperymenty, bo przecież sztuka może prowokować do zbrodni. Czarny rynek kolekcjonerów, grupy złodziei, międzynarodowe spiski. Jest to nieoczywisty, choć intrygujący początek.

Nietypowe śledztwo i wielowymiarowi bohaterowie

Wspomniany skok w pewien sposób łączy się z postacią Bruce’a Cable’a, właściciela miejscowej księgarni na wyspie Camino, który w swoim życiu niejednokrotnie balansował na granicy prawa i bezprawia. Stosunkowo szybko okazuje się, że Bruce prawdziwe pieniądze zarabia na handlu białymi krukami, niezwykle rzadkimi, a przez to cennymi egzemplarzami ksiąg i manuskryptów. O sekrecie mężczyzny dowiaduje się Mercer Mann, młoda pisarka z problemami finansowymi, która zostaje wynajęta przez tajemniczą kobietę zlecającą jej poznanie sekretów księgarza… To dopiero początek spirali sekretów zapisanych na kartach „Wyspy Camino”.

Intryga koncentruje się wokół kradzieży oryginalnych rękopisów F. Scotta Fitzgeralda, której dopuściła się kilkuosobowa grupa przestępców. Sprawą zajmuje się zarówno FBI, jak również specjalna firma zajmująca się odzyskiwaniem utraconych skarbów literatury. Nieocenioną postacią w tym kontekście, bohaterem charyzmatycznym i wielowymiarowym, jest wspomniany wcześniej Cable. Prawdziwy erudyta, kustosz, branżowy specjalista i inicjator wydarzeń kulturalnych, który organizuje spotkania literackie dla miejscowych. Można powiedzieć, że to nasz swoisty przewodnik po świecie literatury zabarwionej tajemnicą i zbrodnią.

Natura i zbrodnia, czyli siła „Wichrów Camino”

Teatr zbrodni potrafi być naprawdę nieoczywiście zaaranżowanym miejscem. Grisham doskonale zna zresztą wszystkie sztuczki, dzięki którym fabuła zyskuje na znaczeniu, a czytelnik nie potrafi się oderwać od opowieści. Okazuje się, że śmierć może przybrać zaskakującą formę. Niszczycielska siła huraganu Leo zrównuje z ziemią zabudowania na wyspie Camino i pozbawia życia dziesiątki osób. Jedną z ofiar jest Nelson Kerr, przyjaciel Bruce’a i autor thrillerów. Po dokładnych oględzinach sprawa się jednak komplikuje. Twórca został bowiem najprawdopodobniej wcześniej zamordowany z zimną krwią, otrzymawszy uderzenia w głowę.

Kto mógł zabić? Dlaczego? Czy ofiara złożona z Kerra, mistrza literackiej zbrodni, jest częścią niecodziennego spektaklu? Oto prowokujące pytania, na które odpowiedzi stara się poszukać Bruce Cable. Choć jego księgarnia Bay Books właśnie przygotowuje się do wizyty bestsellerowej autorki Mercer Mann, to pamięć o przyjacielu jest równie ważna. Śledztwo prowadzone przez Bruce'a, który do pomocy ma pisarza, Bobba Cobba, który może się pochwalić więzienną przeszłością, a także nietypowego studenta, Nicka Suttona – fana kryminałów, pozostaje szczególnym rodzajem literackiej rozrywki. Grisham nie od razu odkrywa wszystkie karty, prowadzi zresztą nieśpieszną, ale bardzo emocjonującą narrację, w której niemal każdy z bohaterów zyskuje na znaczeniu.

Sekrety literatury – świat książek, który przeraża i intryguje

Warto podkreślić, ż John Grisham w „Wyspie Camino” określił bardzo niecodzienną mikro-rzeczywistość, swego rodzaju centrum kultury i sztuki, a to za sprawą Cable'a, właściciela księgarni o określonej renomie. W pewnym sensie niedzisiejszej, odwołującej się do tradycji spotkań autorskich, czytelniczych odkryć, fascynujących gawęd. A jednak to tylko jeden wymiar. Grisham określił świat książek, który przeraża i intryguje, mimo że „Wyspa Camino”, a także „Wichry Camino” to też w dużej mierze powieść obyczajowa nasycona kryminałem i zbrodnią.

Amerykański pisarz odsłania mechanizmy rządzące półświatkiem, bardzo szczególnym, bo odnoszącym się do branży literackiej. Kolekcjonerzy, twórcy, pisarze, czytelnicy, krytycy, wydawcy, agenci ubezpieczeniowi stają się podejrzanymi. Dość powiedzieć, że mówimy tutaj o sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe, które musi zapłacić odszkodowanie za kradzież, wynajmuje za pokaźną sumę specjalistów od poszukiwań, a także złodziei. To niesamowicie barwne środowisko, złożone relacje międzyludzkie, tajemnice i sekrety, prawda, półprawda, kłamstwa oczywiste… John Grisham wykorzystuje sprawdzone wzory, do których wnosi jednak zupełnie nową jakość i aspekt rozrywkowy.

Moralność, namiętności, tajemnice – John Grisham, specjalista od nowoczesnych thrillerów

Interesująca intryga i pomysł wyjściowy, detaliczne odwzorowanie świata – przecież wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. John Grisham światowej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako autor thrillerów prawniczych – autor kilkudziesięciu powieści, po którego twórczość niezwykle chętnie sięgają filmowcy, choćby Sydney Pollack, Francis Ford Coppola, Robert Altman czy Alan J. Pakula. Pisarz swoje nazwisko wyrobił na niesamowitym warsztacie, intuicji, doskonałym researchu, dzięki czemu uznawany jest za prawdziwego mistrza opowieści.

Warto zwrócić uwagę na jego ostatnie książki, choćby „Dzień rozrachunku”, w którym amerykański klasyk odsłania mroki ludzkiej duszy, pytając równocześnie o to, kto może wymierzać zemstę, czy istnieje coś takiego jak uniwersalne poczucie sprawiedliwości. Intrygująca już w samych założeniach jest opowieść „Bar pod Kogutem”, kiedy to trójka absolwentów prawa decyduje się na otwarcie własnej kancelarii. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów.

Grisham jest niezwykle świadomym autorem, potrafiącym przełamywać gatunkowe granice, choć prawdą jest również to, że wyspecjalizował się w określonym nurcie thrillerów prawniczych. „Wyspa Camino” to nieco inna historia, pasjonująca, wielowątkowa, odnosząca się do zwyczajnych obyczajów i wielkich rytuałów ze świata sztuki. Jaki jest prawdziwy świat pisarzy? O czym nie mówią nam księgarze i wydawcy? Okazuje się, że w świecie literatury nie brakuje sekretów.

Książka „Wichry Camino” jest już w sprzedaży w księgarniach online

Przeczytaj fragment książki

Wichry Camino

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Artykuł we współpracy z Wydawnictwem Albatros


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Waincetel 27.05.2021 14:53
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post