Jedna z najmniejszych książek na świecie sprzedana na aukcji za 4200 euro

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.01.2022

Jedna z najmniejszych książek na świecie została sprzedana w grudniu podczas aukcji w Brukseli za 4200 euro. Oprawione w skórę dzieło o wymiarach 5 mm na 5 mm zawiera „Modlitwy Pańskie” w języku niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i szwedzkim.

Jedna z najmniejszych książek na świecie sprzedana na aukcji za 4200 euro Photo by Nathan Wright on Unsplash

Egzemplarz został wyceniony na 1000-1500 euro, ale anonimowy nabywca kupił go za kwotę aż 3500 euro. Po uwzględnieniu dodatkowych kosztów ostateczna cena wzrosła do 4200 euro.

Henri Godts, licytator, powiedział:

Wydrukowany tekst jest tak maleńki, że nie da się go odczytać gołym okiem. Aby to zrobić, potrzebne jest silne szkło powiększające.

„Modlitwa Pańska” została wydana w 1952 roku przez Muzeum Gutenberga w Moguncji w Niemczech jako jedna z kiluset książek-cegiełek podczas zbiórki pieniędzy na odbudowę budynku po II wojnie światowej. Instytucja należy do najstarszych muzeów drukarskich na świecie.

Kopia znajdowała się w kolekcji od kilkudziesięciu lat. Przechowywano ją w szkatułce, jakby była klejnotem. Książka została przekazana nabywcy z metalowymi płytkami drukarskimi, których użyto do jej wykonania.

Małe wielkie książki

Wydawanie miniaturowych książek ma na świecie długą historię. Za pierwsze miniaturowe egzemplarze  uważa się gliniane tabliczki z pismem klinowym, które pojawiły się około 4 tysięcy lat p.n.e. W Europie ich popularność przypadła głównie na okres XV i XVI wieku, gdy drukarze testowali ograniczenia technologiczne pras.

Za pierwszą wydrukowaną miniaturową książkę uważa się dzieło „Diurnale Mogantinum”, o wymiarach 94 × 65 mm. Wydrukował ją Peter Schoffer, asystent Jana Guttenberga, w 1468 roku. W XVII w. wydano miniaturowe wersje Biblii oraz tzw. thumb Bibles, przeznaczone dla dzieci. Zawierały streszczoną treść i stanowiły wprowadzenie do nauki religii. Na początku XIX wieku zainteresowanie książkami-miniaturami było tak znaczące, że ten okres nazywano „wiekiem miniaturowych książek”. W późniejszym czasie również się pojawiały, przede wszystkim jako książki dla dzieci lub „mniejsze wersje” tradycyjnych książek z literaturą piękną. W niektórych krajach Europy Wschodniej złoty okres miniatury książkowej przypadł na czas komunizmu.

Muzeum Najmniejszych Książek Świata

W Polsce, w katowickich Piotrowicach, od 1970 r. działa Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego, obecnie prowadzone przez jego syna. W prywatnym domu, w którym żył i tworzył autor, zgromadzono miniaturowe wersje wybitnych dzieł Literatury Polskiej. Najmniejsza z nich to „Alfabet łaciński o wymiarach” 0,8 na 1 milimetr.

Aktualny rekord

Obecnie najmniejszą książką na świecie jest prawdopodobnie „Teeny Ted z Turnip Town” o wymiarach 70 mikrometrów na 100 mikrometrów. Została wyprodukowana w Kanadzie, w laboratorium Uniwersytetu Simona Frasera. Treść wyryto w krystalicznym krzemie przy użyciu wiązki jonowej.

źródło: www.theguardian.com

[dpp]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lucter 10.01.2022 11:49
Czytelniczka

Takie maleństwo... I rzeczywiście godna byłaby przechowywania w gablotce z lupą (jak w przypadku monet w muzeach)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JustynaZaczytana 07.01.2022 12:48
Czytelniczka

Widziałałam kiedyś w księgarni miniaturowe wydanie Soból i panna może 7 x 5 cm. Ale akurat tą książką nie byłam zainteresowana, więc odłożyłam na półkę. Gdyby to była  Puszcza to co innego  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Soból i panna  Puszcza
LubimyCzytać 05.01.2022 16:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post