Jakub Małecki wyróżniony Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

Anna Sierant Anna Sierant
28.09.2022

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida, ustanowiona w 2011 roku, przyznawana jest corocznie artystom i artystkom tworzącym na Mazowszu. Można ją otrzymać za osiągnięcia w jednej z czterech kategorii: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. W pierwszej z nich zwyciężył Jakub Małecki, którego doceniono za powieść „Święto ognia”.

Jakub Małecki wyróżniony Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida Materiały prasowe Mazowieckiego Instytutu Kultury

Do tej pory Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida wyróżniono już niemal 100 artystów. Tegoroczni laureaci i laureatki otrzymali statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych. Dla nominowanych przygotowano z kolei pamiątkowe medale oraz nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych. Laureatowi nagrody w kategorii dzieło życia, przyznawanej za całokształt twórczości, przekazano z kolei 40 tysięcy złotych. W tym roku jej zwycięzcą został Andrzej Seweryn. W kategorii muzyka wyróżniono Mariusza Godlewskiego za drugi tom nagrania Pieśni Stanisława Moniuszki oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny”. W dziedzinie sztuk plastycznych zdecydowano się nagrodzić Piotra Szulkowskiego za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, a w kategorii teatr Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida otrzymał Krzysztof Warlikowski za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”.

„Za wrażliwość, za wyobraźnię, za czułość”

W kategorii literatura wyróżniono natomiast Jakuba Małeckiego i jego „Święto ognia”. Jak wyjaśniał decyzję Kapituły Literackiej jej członek, Krzysztof Mrowcewicz:

Za wrażliwość, za wyobraźnię, za czułość (…) Nagrodę Literacką Norwida za rok 2022 otrzymuje ten, który wie, że najważniejsze to jest umieć dobrze patrzeć – Jakub Małecki za „Święto ognia”. Książka pełna wzruszeń, w której obserwujemy okaleczoną rodzinę, składającą się z ojca i dwóch córek. Książka, która pokazuje, że mimo że życie rani, że nie jest łatwe, że ciągle musimy się z nim zmagać, to zawsze w tym życiu można znaleźć jakiś sens, jakiś cel.

Warto dodać, że powieść „Święto ognia” ukazała się pod patronatem lubimyczytać.pl, jest też zwyciężczynią Plebiscytu Książka Roku 2022 w kategorii literatura piękna. Powieść opowiada o rodzinie złożonej z opiekuńczego ojca i dwóch córek – chorującej na porażenie mózgowe Nastki oraz marzącej o karierze baletnicy i ciężko pracującej na swój sukces Łucji. W pewnym momencie historii ojciec rodziny, Leopold, stwierdza, że jego córka z niepełnosprawnością jest tak naprawdę najsilniejsza z całej rodziny, choć fizycznie tych sił jej brakuje. Czy, paradoksalnie, jej choroba, ograniczająca komunikowanie się ze światem, daje jej moc wnikliwego obserwowania i interpretowania zachowań innych członków rodziny? Jak odpowiedział Jakub Małecki w wywiadzie dla lubimyczytać.pl:

Mówi się, że ludzie pozbawieni któregoś ze zmysłów potrafią niesamowicie wyostrzyć w sobie pozostałe. Wyobraziłem sobie, że z Nastką jest trochę podobnie. Że ponieważ jej kontakt ze światem jest mocno ograniczony, dziewczyna wykształciła w sobie niezwykłą moc obserwacji, patrzenia na innych. Ona niemal wciela się w otaczających ją ludzi, potrafi doskonale wyobrazić sobie, co myślą i czują. Wydaje mi się, że wielu z nas odczuło coś zbliżonego podczas pandemii – pozbawieni wielu możliwości, z których wcześniej mogliśmy korzystać, odkryliśmy, jak bogaty jest świat, który znajduje się najbliżej nas.

„Święto ognia” otrzymało w lubimyczytać.pl średnią ocen 7,8/10. Jak napisała o książce użytkowniczka OlaZCyfrowychSłówek:

W jakiejś rozmowie z Jakubem Małeckim usłyszałam komentarz do „Święta ognia”, w którym określono narrację głównej bohaterki, Nastki, jako infantylną.

Boże, a jak mi się ta narracja podobała! Jej radość, czułość, urocza niewinność. Aż biła od każdego słowa. Idealnie pasowała do postaci – dziewczyny z porażeniem mózgowym, którą na co dzień otacza miłość i wrażliwość rodziny, a jednocześnie krok za krokiem, po kawałeczku daje czytelnikowi do zrozumienia, że pod lukrem jej narracji skrywają się gorzkie rodzinne tajemnice i sekrety innych postaci.

Czytaliście książkę Jakuba Małeckiego? Jakie są wasze wrażenia z lektury?


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Przemek 29.09.2022 22:36
Czytelnik

Dziękuję.
Dziękuję.
Dziękuję.

Ktoś może zapytać dlaczego aż trzy razy. Dlatego że każda z książek które przeczytałem a dotychczas przeczytałem właśnie trzy, były miłym prezentem, przyjemną i pouczającą lekcją, czymś czego się nie raczej nie zapomina.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Pruska 29.09.2022 20:01
Czytelniczka

Zasłużona. Z całego serca gratuluję wybitnemu autorowi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 29.09.2022 18:10
Czytelnik

Wspaniały współczesny Autor. Pisze cudownie! Gratuluję Nagrody i czekam na kolejne powieści. Moje ulubione to "Saturnin" i "Dygot". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
dansty 29.09.2022 12:04
Czytelnik

Nagrodę ustanowiono w 2001, pierwsze wręczenie nagród miało miejsce w 2002. Statuetki otrzymało do tej pory dokładnie 105 osób (trzy razy nagradzano duety).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mieszka 29.09.2022 09:48
Czytelniczka

Wielkie brawa! Świetny pisarz z fenomenalnym warsztatem! Odkrywczy i różnorodny - same atuty. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
automaciej 29.09.2022 08:58
Czytelnik

Przepiękny styl, niesamowita umiejętność zawieszania fabuły pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Przeczytałem wszystko od Dygotu wzwyż i cały czas chcę więcej!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hania 28.09.2022 20:49
Czytelniczka

Świetny pisarz młodego pokolenia. Pisze pięknie, wspaniale się czyta. Uwielbiam Jego prozę :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Roman Dłużniewski 28.09.2022 18:09
Czytelnik

Pokochałem Pana Jakuba kiedy przeczytałem 'Dygot'.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Oliwier 28.09.2022 14:45
Czytelnik

Dla odmiany mi się "Święto ognia" w ogóle nie podobało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
McRap1972 28.09.2022 14:19
Bibliotekarz

Gratulacje dla Pana Jakuba. A "Święto ognia" to przepiękna opowieść. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post