rozwiń zwiń

Jak sprzątać? 6 książek, które pomogą w porządkach

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.04.2020

Dla wszystkich, którzy czerpią radość ze sprzątania oraz dla tych wątpiących w magię porządków prezentujemy zestawienie książek poświęconych oczyszczaniu przestrzeni, w której żyjemy. Od czego zacząć sprzątanie mieszkania, skoro już najwyższy czas na wiosenne porządki? Jaki jest następny krok po odkurzeniu półek z książkami? Z pomocą przychodzą sprawdzone przez miliony ludzi na świecie sposoby na koniec bałaganu, minimalizm i rozwiązania w zgodzie z nurtem zero waste.

Jak sprzątać? 6 książek, które pomogą w porządkach

Chyba każdy słyszał o tak zwanych wielkich wiosennych porządkach. To nie przypadek, że związane są one właśnie z wiosną – symbolizującą nowy początek porą roku, w której przyroda odradza się po zimie. Wiosenne sprzątanie związane jest z tradycyjnym przygotowywaniem się na to co nowe i ekscytujące, a także odpędzaniem ponurych wspomnień pozimowego marazmu.

Uważa się, że wiosenne porządki powinny być gruntowne, dokładne i przemyślane, mają bowiem zaprowadzić ład i nową jakość w otoczeniu. Dlatego oprócz szorowania, czyszczenia, odkurzania (także miejsc trudno dostępnych) i prania tekstyliów domowych, warto również przeprowadzić dokładną selekcję ubrań oraz przedmiotów – czyli pozbyć się tych, których już nie potrzebujemy lub nie używamy.

Korzyści płynące ze sprzątania

Niektórzy porządki planują z radością, gdyż sprawiają im one przyjemność i wprawiają w dobre samopoczucie. Dla innych kojarzą się ze smutną koniecznością, do której potrzebują silnej motywacji. Warto jednak podjąć się sprzątania, upatrując w tej czynności dodatkowego sensu, ponieważ korzyści płynących ze sprzątania jest mnóstwo! Potwierdzają to nawet psychologowie, którzy znają dobroczynny wpływ porządkowania przestrzeni na ludzką psychikę.

Jakie są więc korzyści płynące ze sprzątania? Dzięki sprzątaniu można wzmocnić własny układ odpornościowy. Jeśli wśród domowników są osoby podatne na alergie lub zmagające się z astmą, warto zadbać o to, by w mieszkaniu jak najmniej gromadziło się kurzu, grzybów, pleśni czy zwierzęcej sierści, a tym samym nie pogłębiać dolegliwości alergicznych. Ponadto regularne porządki mogą zapobiec chorobom, opłaci się więc zadbać o czystość często dotykanych przedmiotów i urządzeń, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.

Porządkowanie niesie za sobą również nieprzecenione profity dla samopoczucia i psychiki. Procesy związane z sortowaniem, czyszczeniem i organizacją pozwalają uspokoić umysł i zmniejszyć poziom stresu. Psychologowie potwierdzają, że uporządkowane otoczenie może mieć kojący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. W czystej przestrzeni, w której zaprowadzono ład, lepiej się myśli, śpi i pracuje. Nie do przecenienia jest także satysfakcja, jaką poczujemy po ukończonym zadaniu! 

Sprzątanie potrafi wyciszać oraz sprzyja kontemplacji, podobnie jak na przykład haftowanie czy pieczenie chleba, o czym mowa była w artykułach „Haftowanie? Dzierganie? Wyplatanie?” i „Jak upiec chleb?”. Podobnie jak wspomniane wyżej czynności robienie porządków można traktować także jako trenowanie uważności, a także ćwiczenie koncentracji. Sprzątanie można nawet analizować pod kątem filozoficznm – może być bowiem związane z dążeniem do psychicznej równowagi, tęsknotą za prostszą, mniej skomplikowaną rzeczywistością. 

Jak sprzątać? Książki, które nauczą nas porządków

„Magia sprzątania”, Marie Kondō

W jaki sposób selekcjonować przedmioty i odróżnić to, co naprawdę cenne, od zbytecznych śmieci? Jak sprawić, aby przedmioty odnalazły swoje właściwe miejsce? I czy są jakieś sposoby na uniknięcie powrotu bałaganu? Jeżeli poszukujecie odpowiedzi na któreś z powyższych pytań, sięgnijcie po książkę „Magia sprzątania” Marie Kondō. W tym bestsellerze „The New York Timesa”, sprzedanym w ponad 11 milionach egzemplarzy, autorka przedstawia opracowaną przez siebie metodę – konMari. Kierując się zasadami słynnej guru porządków, w efektywny sposób uporządkujemy własne otoczenie oraz dowiemy się, jak podejmować odpowiednie decyzje dotyczące selekcji posiadanych przedmiotów. Publikacja pomaga także w kształtowaniu nowych nawyków i zmianie sposobu myślenia o otaczającej przestrzeni.

Podstawowa zasada metody konMari polega na tym, by otaczać się wyłacznie tymi rzeczami, które przynoszą nam radość. Natomiast te przedmioty, które są nam obojętne lub niepotrzebne, należy wyrzucić, sprzedać czy też oddać. Autorka radzi także, że najlepiej sprzątać według tej metody w samotności, ponieważ łatwiej jest wtedy podejmować decyzję i skoncentrować się na każdym przedmiocie.

„Dom minimalisty. Pokonaj bałagan i ciesz się uporządkowanym życiem”, Joshua Becker

Bałaganiarstwo to nie jest coś, na co nie mamy wpływu, przekonuje Joshua Becker w książce „Dom minimalisty. Pokonaj bałagan i ciesz się uporządkowanym życiem”. Autor, jako orędownik minimalistycznego stylu życia, dowodzi, że przebywanie w zabałaganionych, przepełnionych i pełnych chaosu pomieszczeniach zwiększa stres i powoduje uczucie frustracji oraz przytłoczenia. Przyznaje, że brak porządku często jest efektem zwykłego braku czasu i kosztuje sporo wysiłku – ale ma na to radę. W swojej publikacji wskazuje, od czego zacząć, aby uprościć wystrój domu i jak oczyścić przestrzeń z niepotrzebnych przedmiotów. Radzi, jak zlikwidować „łapacze kurzu” i powracający bałagan na biurku, a także pomoże w ocenianiu, czy dany przedmiot lepiej zostawić, czy też wyrzucić.

„Gwarantuję Wam, że po przeczytaniu »Domu minimalisty« zechcecie dokładniej przyjrzeć się swojemu otoczeniu i je ogarnąć. Mnie już rączki świerzbią żeby coś wyrzucić” – pisze użytkownik books_mrs_herondale. Wtóruje mu użytkowniczka czytaga: 

Książka daje nam tyle możliwości przemyślenia wnętrza naszego mieszkania, jak i sposobu jego zagospodarowania (są w niej zawarte listy i plany sprzątania, porady na dalsze działanie, a nawet historie osób, które już skorzystały z porad Joshuy Beckera), że nawet ja – królowa gadżeciarstwa – zaczęłam myśleć, że wielka rewolucja w moich szafkach jest nie tylko konieczna, ale też możliwa!

„Małe wielkie porządki. Szwedzka sztuka sprzątania”, Paulina Draganja

O tym, że każdy może zapanować nad własnym domem, w książce „Małe wielkie porządki. Szwedzka sztuka sprzątania” przekonuje także Paulina Draganja, autorka prowadzonego w języku szwedzkim bloga dotyczącego porządków. Draganja dzieli się swoimi sposobami na to, jak opanować bałagan i utrzymać upragniony stan czystości, a tym samym odzyskać poczucie kontroli nad zgromadzonymi przedmiotami. Jak podkreśla, w ten sposób wprawimy także domowników w dobry nastrój oraz pomożemy w unikaniu konfliktów. W publikacji autorka radzi, aby ułatwić sobie życie poprzez odpowiednie przechowywania przedmiotów. Niektóre z jej pomysłów są genialne w swojej prostocie – radzi na przykład, by pamiętać o odpowiednim oznaczaniu kabli zaraz po rozpakowaniu sprzętu (i w ten sposób uniknąć ich pomylenia) czy umieszczaniu przedmiotów w przezroczystych pojemnikach lub drucianych koszach, aby szybciej dojrzeć, gdzie znajduje się rzecz, której potrzebujemy.

Ekosprzątanie i niemarnowanie

Mierząc się z porządkami, warto pójść o krok dalej i zwrócić uwagę nie tylko na same porządki, ale też sposób ich zaprowadzenia. Na rynku nie brak publikacji o ekologicznych środkach czystości i sposobach na jak najefektywniejsze gospodarowania odpadami. Ta wiedza przyczyni się nie tylko do polepszenia domowego budżetu, ale także dla kondycji naszej planety!

Wszystkim, którym zarówno własne zdrowie, jak i dobro Ziemi nie jest obojętne, polecamy trzy książki, pomagające w zarządzaniu ilością produkowanych śmieci i wytwarzaniu własnych, ekologicznych środków czystości. Pierwsza „F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat” jest kopalnią wiedzy o decyzjach, jakie może podjąć pojedyncza jednostka, aby skutecznie pomóc w chronieniu i ratowaniu planety przed zalewającym ją plastikiem. Druga, „Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni” Anity Vandyke to poradnik, który uczy, jak marnować i wyrzucać aż o 80% mniej rzeczy, a tym samym oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Trzecia to „Naturalne środki czystości. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu” autorstwa Fern Green – obszerny i bogato ilustrowany zbiór ponad 120 przepisów na takie specyfiki, jak naturalne tabletki do zmywarki, ekologiczny proszek do prania, domowe środki czystosci na bazie cytryny i octu czy nieszkodzący środowisku płyn do udrożniania rur. Receptury na zdrowe sprzątanie znajdziemy w rozdziałach dotyczących poszczególnych pomieszczeń, co znacznie ułatwia korzystanie z publikacji.

„Rewelka! Świetne minimalistyczne zdjęcia, proste i tanie przepisy na wszystko. Tu jest wszystko, serio!” – pisze użytkowniczka Jagna.

Sprzątanie w czasie epidemii koronawirusa

Tegoroczne wiosenne porządki nabierają dodatkowego znaczenia przez panującą epidemię. Nie ulega wątpliwości, że mogą się one przyczynić do zmniejszenia ryzyka zakażenia. Podniesienie poziomu higieny, dokładne czyszczenie powierzchni urządzeń, z których często korzystamy i spędzanie czasu w uporządkowanych domach może wspomóc wszelkie działania prewencyjne. Ponadto angażując się w prace porządkowe, łatwiej odegnać niepokojące myśli i poprawić sobie nastrój. A zatem – najpierw teoria, a później praktyka. Miłego sprzątania!

Mycie klawiatury laptopa.

#czytamwdomu #kupujeksiazki 

[pz]


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Frąckowiak 29.04.2020 10:55
Czytelnik

Sprzątać nie lubię więc i książki mi w tym nie pomogą. Jedynie co to iRobot jest moim jedyną nadzieją i to on mnie wyręcza w odkurzaniu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 23.04.2020 13:52
Czytelnik

Ja najlepiej lubię myć schody.Po czytaniu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 22.04.2020 19:29
Bibliotekarz

Zgadzam się z @Aevenien. zamiast czytać o sprzątaniu, to najlepiej puścić ciekawy audiobook i zacząć sprzątać. Można zamiast jeść dietetycznie to czytać o dietach, zamiast ćwiczyć, to czytać o ćwiczeniach itd. Tylko po co?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aevenien 21.04.2020 22:11
Czytelniczka

Najlepsza książka do sprzątania to audiobook z wciągającym kryminałem. Tak się angażuję w akcję, że głowa nie zauważa, jak ręce sprzątają 🤷‍♀️😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 21.04.2020 19:43
Czytelnik

Można sprzątać i porządkować albo czytać książki o sprzątaniu i porządkowaniu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sofiofilia 22.04.2020 22:14
Bibliotekarz

Tak, a jak ktoś ma depresję to powinien iść pobiegać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.04.2020 15:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post