Jak pionki na szachownicy. „Niespokojne niebo” Charlotte Link

LubimyCzytać
27.01.2021

Niemcy, lata 70. XX wieku. Po zakończeniu wojny kraj jest podzielony, jednak sytuacja społeczno-polityczna zdaje się nie dotykać wpływowej Felicji Lavergne oraz jej najbliższych. Tu zaczyna się akcja „Niespokojnego nieba”   tomu zamykającego bestsellerową sagę rodzinną Charlotte Link, która w mistrzowski sposób łączy wciągającą historię młodej kobiety i jej rodziny z wojenną oraz powojenną historią kraju i świata.

Jak pionki na szachownicy. „Niespokojne niebo” Charlotte Link

Niespokojne niebo Charlotte LinkFelicję – wówczas 18-letnią – poznajemy już na pierwszych stronach tomu „Czas burz”, pierwszego tomu sagi Charlotte Link, gdy świat stoi u progu wielkiej wojny. Blisko 43 lata później – w 1957 roku – rozpoczyna się akcja „Niespokojnego nieba”. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą i zdeterminowaną kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Fabryka zabawek, której jest współwłaścicielką, doskonale prosperuje i przynosi duże zyski. Mimo to seniorka rodu poszukuje godnego zastępcy, który przejmie rodzinne interesy. Relacje Felicji z córkami – Zuzanną i Belle – pozostawiają jednak wiele do życzenia. Starsza z córek nie potrafi poradzić sobie z przeszłością, młodsza cierpi z powodu nieszczęśliwego małżeństwa i coraz bardziej zatraca się w nałogu. Nadzieją Felicji pozostaje jedna z wnuczek – Alexandra. Jest młoda, uparta, niezależna i w niczym nie przypomina swojej matki. Doskonale wie, jak osiągnąć cel, a po babce odziedziczyła zdrowy rozsądek i umiejętność pragmatycznego działania. Choć Alexandra ledwie wkroczyła w dorosłość i właśnie wyszła za mąż, Felicja decyduje się powierzyć jej stery rodzinnego przedsiębiorstwa. Tym sposobem to właśnie wnuki seniorki – Alexandra i Chris – stają się głównymi bohaterami ostatniej części rodzinnej sagi. Nie oznacza to jednak, że Felicja zamierza usunąć się w cień...

Czas młodych

Życie Alexandry – choć z pozoru spokojne i dostatnie – wcale nie jest usłane różami. Małżeństwo z Markusem, mężczyzną, który mógłby być jej ojcem, coraz bardziej ją ogranicza, a próba sprostania oczekiwaniom babki na stanowisku dyrektora Wolff & Lavergne wyczerpuje ją fizycznie i psychicznie. W dodatku odżywają w niej dawne uczucia do długoletniego przyjaciela rodziny, podczas gdy mąż naciska na jak najszybsze poczęcie dziecka. Szybko okazuje się, że życie w dostatku wcale nie oznacza szczęścia, a Alex zmierza wprost do tego, czego zawsze chciała uniknąć – powielenia błędów własnej matki.

Zupełnie inne życie wiedzie Chris, brat Alex. Choć początkowo jest wściekły na babkę za decyzję dotyczącą rodzinnej firmy, ostatecznie dochodzi do wniosku, że wyszła mu ona na dobre. Młody prawnik odnosi pierwsze zawodowe sukcesy, a związek z Simone sprawia, że czuje się szczęśliwy i spełniony. Do czasu ogromnej tragedii, za sprawą której grunt usuwa mu się spod nóg.

Wiedziała, że zaczyna nim gardzić, już nim gardziła, widząc jego wiecznie zmęczone oczy, twarz, na której aż nadto wyraźnie dostrzegała pogodzenie się z losem i rezygnację. Także lęk przed szykanami ze strony państwa i dążenie do całkowitej integracji z tą wsią. „Ach, do cholery, oni w końcu zniszczą i naszą miłość” – pomyślała.

Charlotte Link „Niespokojne niebo”

Z historią w tle

Losy rodziny Dombergów śledzimy przez lata – aż do 1994 roku – a tłem dla ich historii jest niespokojny powojenny czas oraz intensywne przemiany społeczne i polityczne, zarówno w samych Niemczech, jak i na świecie. Historyczne wydarzenia niejednokrotnie mają ogromny wpływ na życie książkowych bohaterów – a to jest przedstawione z bolesnym wręcz realizmem. Śledzimy dramatyczne protesty na ulicach Frankfurtu, w które zaangażowani są Chris i Simone. Obserwujemy dramatyczną próbę ucieczki Julii i Richarda z NRD oraz jej dotkliwe konsekwencje. Kolejne perypetie Alexandry i groźba utraty rodzinnej firmy przeplatają się z ogromnie ważnym dla Niemieckiej i europejskiej historii wydarzeniem – zjednoczeniem kraju i upadkiem muru berlińskiego. Za sprawą zawiłej historii Sigrid śledzimy natomiast rozwijający się konflikt w Kuwejcie i wojnę w Zatoce Perskiej.

Rodzinna partia szachów

Trylogia Charlotte Link to skonstruowana z ogromną precyzją, wielowątkowa historia rodzinna pełna poruszających opowieści i barwnych bohaterów, dla których tło stanowią historyczne wydarzenia. W tej sadze przed szereg wysuwają się kobiety. To one są tu wiodącymi postaciami, to ich losy śledzimy z zapartym tchem. Mężczyźni – choć równie barwni – stanowią tu jedynie partnerów, swoiste dopełnienie kobiecych historii. Charlotte Link doskonale skonstruowała swoje bohaterki. To kobiety z krwi i kości, dalekie od ideałów, często porywcze, mierzące się z brutalną rzeczywistością, popełniające błędy i ponoszące ich konsekwencje. Nie są kryształowe, nie zawsze są dzielne, nie wszystko znoszą z godnością – ale nie traktują tego w kategoriach porażki. Wciąż potrafią spojrzeć sobie w oczy i iść dalej z podniesioną głową.

Stał teraz przy oknie, odwrócony do niej plecami i wpatrywał się w padający deszcz. Ona miała przed oczami jego postać, którą zawsze tak lubiła; długie nogi i ciągle jeszcze szczupłą sylwetkę. Nagle uczucie irytacji ustąpiło, widziała jego siwe włosy, ramiona, które nigdy nie były na tyle szerokie, aby jego ciało było doskonałe, i nagle poczuła ucisk w krtani. Ucisk niewypłakanych łez, łez współczucia i żalu, że miłość może zgubić się gdzieś w tak banalny sposób jak skarpetki czy ołówek. Kiedy to się stało? Nie zwracała na to uwagi i teraz pojęła, że naprawdę coś się rozwiało i znikło. I szukanie nie miało sensu, bo już wiedziała, że nic nie znajdzie. Nawet nie miało sensu pytać, dlaczego to coś znikło, bo na to pytanie nie było odpowiedzi. Równie dobrze mogłaby zacząć zastanawiać się, dlaczego Ziemia się kręci. 
– Markusie? – powiedziała cicho.
– Tak? – Odwrócił się, a ona znów poczuła ten ucisk w krtani, kiedy dostrzegła nadzieję w jego oczach.

Charlotte Link „Niespokojne niebo”

Wiele miejsca w ostatnim tomie sagi zajmuje też miłość – nie tylko ta romantyczna. Link pokazuje mroczną stronę tego uczucia, bezceremonialnie oświadczając, że nie jest ono wieczne, nie zawsze jest najważniejsze, w zaledwie chwilę może przerodzić się w nienawiść i wielokrotnie gaśnie równie szybko, jak się rozpala. Autorka porusza również skomplikowany temat więzów rodzinnych, siostrzanych, a także uczuć macierzyńskich – a w zasadzie ich braku. Starsza córka, Zuzanna, zarzuciła kiedyś Felicji, że ta traktuje członków rodziny jak pionki, ustawiając ich na szachownicy wedle swojego uznania. I rzeczywiście, seniorce rodu z łatwością przychodzi dyrygowanie córkami i wnukami. Choć jej chłodna, zdystansowana postawa to jedynie fasada, kryje się za nią niemal do samego końca.

Pomimo burz

„Niespokojne niebo” to perfekcyjne zwieńczenie rodzinnej sagi Charlotte Link. Losy kolejnych pokoleń kobiet z rodziny Dombergów są bowiem dokładnie takie, jak tytułowe niespokojne niebo: raz nad ich życia nadciągają burzowe chmury i gromko uderzają pioruny, by w kolejnej chwili ustąpić miejsca delikatnym obłokom i beztroskiej, słonecznej pogodzie. Choć powiedzenie, że po każdej burzy w końcu wychodzi słońce, brzmi dość banalnie, w tym przypadku trudno mu się oprzeć – bo w tej historii tak właśnie jest.


Anna Kawczyńska

– Najgorsze, co mnie spotkało, to śmierć Alexa Lombarda – ciągnęła Felicja. – Bo kiedy on umarł, myślałam, że moje życie się skończyło.
– Ale przecież byłaś z nim rozwiedziona – powiedział.
– Tak – odparła Felicja. – I to jest najgorsze. To był mój błąd.
Jej oczy nie zdradzały żadnego uczucia, ale Chris w tym momencie zrozumiał prawdę – prawdę o Felicji i o tym, jak boleśnie i mocno może doświadczyć człowieka los.
– Nigdy się z tym nie uporałaś, Felicjo, prawda?
Sama sobie wydała się w tej chwili cholernie stara i żałosna, ale skinęła głową.
– Nigdy – odparła.
Przytaknął powoli, a potem nagle przyszła mu do głowy pewna myśl.
– A jaką rolę – spytał – odegrał w twoim życiu Maksym Marakow?
Uśmiechnęła się w odpowiedzi, ale nie sprawiała wrażenia szczęśliwej.
– Ach – odparła – to też jedna z moich tragedii.

Charlotte Link „Niespokojne niebo”

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Przeczytaj fragment powieści „Niespokojne niebo”

Niespokojne niebo

Niespokojne niebo - fragment książki

Artykuł na podstawie powieści Charlotte Link „Niespokojne niebo” we współpracy z wydawnictwem Znak

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
1799
226
27.01.2021 19:13

Bardzo lubię książki tej Autorki!


241
224
27.01.2021 15:06

Mam już zamówioną. czekam tylko aż mi wyślą


2927
4
27.01.2021 09:34

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd