„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”

Inegrette
30.04.2021
Okładka książki Miasto z mgły Carlos Ruiz Zafón
Średnia ocen:
8,4 / 10
33 ocen
Czytelnicy: 542 Opinie: 28

„Zabieram ze sobą pamięć o Barcelonie, zniewolony na zawsze urodą jej uliczek, wdzięczny dłużnik jej ciemnej duszy...” („Miasto z mgły”)

Pamiętam niedowierzanie, szok i gorączkowe sprawdzanie, czy ta informacja na pewno jest prawdziwa. W końcu kilka dni wcześniej pojawił się w internecie fake news o śmierci Milana Kundery. I gdy już ostatecznie utwierdziłam się w tym, że to faktycznie prawda, to moje literackie serce pękło na dwoje. Carlos Ruiz Zafón zmarł 19 czerwca 2020 roku.

„Miasto z mgły” to pożegnanie. Nie idealne, bo takie oczywiście nie istnieją, ale takie słodko-gorzkie. Bo im bardziej zbliżamy się do ostatniej strony, tym bardziej dociera do nas, że więcej takich historii już nie przeczytamy. To ostatnia prawdziwie zafonowska książka. Z językiem, który oczarował czytelników na całym świecie, z tak pięknie nieokreślonymi ramami gatunkowymi. Książka o książkach, bo one prędzej czy później zawsze pojawiają się w jego historiach. Ostatnia pozycja pióra katalońskiego mistrza odnosi się nie tylko do jego największego dzieła, czyli tetralogii o Cmentarzu Zapomnianych Książek, ale również do jego ukochanej, wiecznie skrytej za mgłą tajemniczości Barcelony. Tej Barcelony, którą czytelnicy tak pokochali.

Zafón zdecydował się zresztą na przywołanie w swoich opowiadaniach nie tylko postaci, które mają powiązania z „Cieniem wiatru” i kolejnymi tomami, ale również postaci bardzo dla niego ważnych. I w ten sposób czytelnik przeczyta w tym krótkim zbiorze historię, której głównym bohaterem jest mistrz Zafóna, Miguel de Cervantes, czy człowiek, który jak nikt przyczynił się do wizerunku Barcelony, jaki znamy, czyli Antoni Gaudí. Czytelnicy będą mieli okazję poznać początki samej idei Cmentarza Zapomnianych Książek i protoplastów rodziny Sempere, którą tak pokochaliśmy w tetralogii Zafóna. A to wszystko zostało poprzedzone wstępem hiszpańskiego wydawcy autora, a także Leszka Bugajskiego.

„Wiem, przyjacielu, że znajdziesz idealne miejsce, żeby wznieść swój labirynt”. („Miasto z mgły”)

To taka ostateczna kropka nad i. Zamknięcie wszystkiego, o co można by jeszcze zapytać autora. Te krótkie opowiadania można spokojnie potraktować jako zamknięte historie albo jako szkice powieści, które już nigdy nie powstaną, a kłębiły się w głowie pisarza. To ostatni ukłon dla fanów pisarza, którzy wciąż jeszcze nie pogodzili się z jego stratą. W tych krótkich formach Zafón zawarł to wszystko, za co tak bardzo go kochamy. Niesamowity magiczny język, atmosferę wiecznej tajemnicy, istoty nadprzyrodzone i jednostki przepełnione okrucieństwem i nienawiścią. A co najważniejsze, również książki. Fani Zafóna z pewnością znajdą w tym cienkim zbiorze swoje perełki, do których będą wracać, a ci, którzy jeszcze nie zapoznali się z prozą tego autora, na spokojnie mogą spróbować swoich sił z jego opowiadaniami.

Po przewróceniu ostatniej strony rozumiemy już, że więcej tego typu historii już nie będzie. Nie będzie nowych zakątków Barcelony, po których Zafón nas oprowadzi, nie będzie tego nerwowego podniecenia tuż przed premierą nowej książki. To wszystko zniknęło za mgłą. Nam, czytelnikom pozostanie jedynie wracanie do wspomnień i starych utworów autora. Do coraz bardziej zniszczonych tomów, w których kartki od ciągłego czytania będą się robić luźniejsze i pożółkłe. I za każdym razem, po skończeniu lektury utwierdzimy się tylko w przekonaniu, że żadna z jego powieści nigdy nie trafi na Cmentarz Zapomnianych Książek, bo „istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”, a czytelnicy, którzy już raz poznali magię pióra Zafóna, już nigdy o nim nie zapomną.

„Po chwili postacie z mgły, ojciec i syn, znikają w tłumie na Ramblach, ich kroki na zawsze giną w cieniu wiatru”. („Cień wiatru”)

Kinga Kolenda

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd