Gra o zamek. George R.R. Martin nie wybuduje w Santa Fe średniowiecznej biblioteki

LubimyCzytać
11.09.2020

George R.R. Martin nie wybuduje stylizowanej na średniowieczny zamek biblioteki w Santa Fe. Jego wniosek został odrzucony, gdyż zaprotestowali sąsiedzi.

Gra o zamek. George R.R. Martin nie wybuduje w Santa Fe średniowiecznej biblioteki
Reklama

Według projektu złożonego przez autora „Gry o tron” budynek miał zostać zbudowany na planie siedmioboku. Jego dach planował pisarz zwieńczyć tarasem. Bryła budynku miała w sobie zawierać również wieżę. W tym średniowiecznym zamku (a może raczej zameczku; jak podaje serwis independent.co.uk, obiekt miał mieć nieco ponad 8 metrów wysokości) George R.R. Martin planował umieścić zbiory biblioteczne.

Do budowy nie dojdzie. List w tej sprawie podpisało ponad 40 mieszkańców, niedoszłych sąsiadów zamkowej biblioteki. Jak wykazali, miejscem w którym autor cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” planował rozpoczęcie budowy, jest dzielnica typowo mieszkalna. Średniowieczny zamek stałby się charakterystyczną i wyróżniającą się budową. Co za tym idzie, fani twórczości George'a R.R. Martina i zwykli turyści obieraliby go za cel swoich wojaży, burząc przy tym spokojny charakter okolicy. Urzędnicy w Santa Fe odrzucili wniosek pisarza, argumentując, że nie spełnia on wymagań formalnych: jest za wysoki w stosunku do sąsiadującej zabudowy i nie spełnia standardów dotyczących stylu architektury przyjętych dla dzielnicy, w której miał się znaleźć.

Projekt Martina opiniowała działająca w Santa Fe komisja „Historic Districts Review Board”. Jak zauważył jeden z jej członków Frank Katz:

„To jest średniowieczny zamek i nie rozumiem, jak moglibyśmy zaaprobować ten styl w tym miejscu”.

Co prawda w samym Santa Fe, założonym na początku XVII wieku, znajdują się zabytkowe budynki, takie chociażby, jak zbudowane w 1610 roku Pałac Gubernatorów czy kościół San Miguel, to jak zauważa jeden z sygnatariuszy listu Guy Gronquist, nie są one otoczone budynkami mieszkalnymi.

Skoro George R.R. Martin nie będzie zajęty budową, to może uda mu się poświęcić więcej czasu na dokończenie dwóch ostatnich tomów cyklu „Pieśń Lodu i Ognia”?

Pałac Gubernatorów w Santa Fe

Fotografia otwierająca: Sanna Pudas / CC BY-SA 4.0

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
8
5
11.09.2020 13:58

Ostatnie zdanie artykułu bardzo w punkt!


2716
4
11.09.2020 10:41

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd