Festiwal Stolica Języka Polskiego: prof. Janusz Degler z Nagrodą Wielkiego Redaktora

LubimyCzytać
07.08.2020

Na Festiwalu Stolica Języka Polskiego przyznano Nagrodę Wielkiego Redaktora. Otrzymał ją prof. Janusz Degler, wybitny edytor i redaktor, literaturoznawca, historyk teatru, znawca i popularyzator twórczości Witkacego. Nagroda to wyraz uznania dla redaktorów wydawniczych.

Festiwal Stolica Języka Polskiego: prof. Janusz Degler z Nagrodą Wielkiego Redaktora

Szósta edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego trwa od 2 sierpnia i zakończy się w sobotę 8 sierpnia. W czwartek wieczorem na festiwalowej scenie przyznano Nagrodę Wielkiego Redaktora, którą otrzymał prof. Janusz Degler. Jest on przewodniczącym komitetu redakcyjnego wydania „Dzieł zebranych” Stanisława Ignacego Witkiewicza. O wyborze laureata zdecydowała kapituła w składzie: Justyna Sobolewska, Grzegorz Gauden, Piotr Duda, Tomasz Kopoczyński, Tomasz Pańczyk, Michał Rusinek oraz Marek Zagańczyk, który przygotował laudację.

Prof. Janusz Degler odbiera Nagrodę Wielkiego Redaktora

Dzięki Panu wiemy, co Witkacy napisał, o czym pomyślał, co robił, kim był i kim się otaczał. Jest Pan strażnikiem jego pamięci, wytrwałym komentatorem, duchem ożywicielem wszystkiego, co z Witkacym jest związane. Jeśli naprawdę istnieje witkacologia, to nie ma w tej nauce nikogo ważniejszego i bardziej zasłużonego od Pana. Pan tę dziedzinę twórczego namysłu powołał, Pan nią kieruje i dba, aby nie zabrało w niej intelektualnego paliwa i nowych rąk do pracy. (…) Jest Pan też jednym z twórców polskiej teatrologii. Przyjaźnił się Pan i współpracował z historykami teatru, którzy uczynili z tej dyscypliny prawdziwą sztukę, także sztukę pisania i myślenia, ze Zbigniewem Raszewskim na czele. Pamiętam, jak na pierwszym roku studiów w warszawskiej PWST, zaglądaliśmy stale, z wdzięcznością, a niekiedy, wstyd przyznać, ze złością i przerażeniem do zredagowanego przez Pana trzytomowego Wprowadzenia do nauki o teatrze. Dzisiaj nikt rozsądny nie podważa przekonania, że wiedza o teatrze, zwana poza Warszawą teatrologią, może być nauką. Ale dzięki osobom takim jak Pan, o wyjątkowym talencie i sile charakteru bywa też nauką żywą, a czasami staje się również literaturą – czytamy w laudacji Marka Zagańczyka.

Reklama

Nagroda Wielkiego Redaktora dla prof. Janusza Deglera

Nagroda Wielkiego Redaktora przyznawana na Festiwalu Stolica Języka Polskiego to pierwsza nagroda honorująca ważny i trudny zawód redaktora wydawniczego. Najlepsi redaktorzy są bardzo szanowani, a czasem wielbieni przez pisarzy. Wybitni redaktorzy to najbardziej zaufani przyjaciele autorów, którzy bywają ich sekretnymi powiernikami. Razem z nimi przeżywają rozterki, wahania, wspierają ich w trudnych momentach i pracują nad ostateczną wersją dzieła.

Bycie Wielkim Redaktorem to nie tylko zawód, to także pasja i misja realizowana z wielką skromnością, a nagroda przyznawana jest za całokształt pracy. W 2019 roku tytuł otrzymała Małgorzata Szczurek, zaś rok wcześniej – Marianna Sokołowska.

Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się na Roztoczu od sześciu lat, goszcząc najwybitniejszych polskich pisarzy, mistrzów słowa, gwiazdy estrady. Program przedsięwzięcia obejmuje spotkania autorskie, wystawy, koncerty, spektakle teatralne a także specjalną sekcję wydarzeń dla dzieci. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Festiwalem.

Prof. Janusz Degler na scenie Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2725
4
07.08.2020 11:12

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd