Faworyty króla Poniatowskiego

Wojtek
13.10.2020
Okładka książki Faworyty Manuela Gretkowska
Średnia ocen:
6,2 / 10
79 ocen
Czytelnicy: 246 Opinie: 33

„- Kochasz bawidamka, dziwkarza. Na co, sądzisz, traci pieniądze? Na kurwy z Łazienek, z ulicy. Na faworyty.

- Z żadną się nie ożenił.

- Z tobą też nie, i jeszcze pewnie cię okradł. Krętacz, rozpustnik, nikt”.

Manuela Gretkowska jest znaną polską pisarką, felietonistką i działaczką społeczną. Przez pewien czas kierowała nawet Partią Kobiet. Jest autorką wielu książek i kilku scenariuszy filmowych. Jednak do tej pory nie miałem okazji zapoznać się z jej literacką twórczością.

Tym bardziej ciekawy byłem jej najnowszej powieści, pod tytułem „Faworyty”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak. Jako że interesuję się historią, to zastanawiało mnie, jak autorka opisze życie uczuciowe króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Tytułowe faworyty to trzy kobiety, rywalizujące o jego względy. Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – chociaż różne, to jednak łączy je jedno. Każda z nich chce zajmować pierwsze (i najlepiej jedyne) miejsce u boku Stanisława Poniatowskiego.

Wydawca nieco prowokująco reklamuje książkę słowami: „wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy”.

To właśnie wokół tych trzech rzeczy — seksu, władzy i pieniędzy — rozgrywa się akcja tej książki. Autorka nie gloryfikuje ostatniego króla Polski. W powieści poznajemy go jako człowieka słabego, niemal nieumiejącego samodzielnie decydować. Miota się pomiędzy rosyjskim ambasadorem, szlachtą, magnatami i Kościołem.

W ogóle trudno jest dostrzec w „Faworytach” jakiś pozytywnych bohaterów. Wszyscy – od szlachty, przez duchowieństwo i króla – żądni są pieniędzy, uciech cielesnych i władzy. Każdy myśli tylko o sobie i zaspokojeniu swoich żądz.

Nie mogę jeszcze nie wspomnieć o stylu i języku autorki. Cóż, na pewno będą tacy, których ta książka nieco oburzy. Sam nie do końca jestem przekonany co do takiego prostego, bezpośredniego i wulgarnego języka, jakim posługuje się Gretkowska. Kobiety w jej powieści są zawistne, mściwe, bezwzględne, rozpustne. Opisy scen erotycznych są bardzo bezpośrednie, niekiedy wręcz – według mnie – prostackie.

Cóż więcej napisać o tej pozycji? „Faworyty” to powieść szokująca, wyśmiewająca polskie przywary, przywiązanie do Kościoła i tradycji. Intrygi na królewskim dworze, w tle rzeczywistość Polski czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednym się spodoba, dla innych będzie być może zbyt wulgarna, chociaż domyślam się, że jest to charakterystyczne dla stylu autorki.
Nie odradzam, ale też specjalnie nie zachęcam. Powieść ta zwyczajnie mnie nie zachwyciła.

Wojciech Sobański

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd