Erotyka, śmierć i literatura. Wytrawna mieszanka w odważnej powieści „Pod skórą"

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.03.2022

Lata 60, nowojorskie lato miłości i początek historii, która obejmuje kilka krajów i dekad. W mrocznym debiucie Gunnara Kaisera można zatracić się na długie godziny. To napisana z rozmachem, epicka opowieść o obsesji, literaturze i pożądaniu z morderstwem w tle, którą sączy się powoli, niczym wytrawne wino.

Erotyka, śmierć i literatura. Wytrawna mieszanka w odważnej powieści „Pod skórą"

Nowy Jork, rok 1969. Młodość i feromony fruwają w powietrzu, pierwszy człowiek ląduje na Księżycu, a kilkaset tysięcy osób spotyka się na festiwalu Woodstock. Jonathan Rosen cofa się wspomnieniami do gorącego lata, podczas którego jako dwudziestoletni student pracuje rozwożąc mięso dla żydowskich rzeźników, a w wolnym czasie włóczy się po mieście z aparatem fotograficznym, myśląc prawie wyłącznie o seksie i miłości. Pewnego dnia trafia na Rachel, dziewczynę o magnetyzującej urodzie, która fascynuje go tak mocno, że zaczyna ją śledzić. W ten sposób trafia na starszego bibliofila, Josefa Eisensteina, zakochanego w książkach i młodych kobietach.

Znajomość z eleganckim starszym panem rozwija się w dość niespodziewanym kierunku. Mężczyzna staje się mentorem nieśmiałego i niedoświadczonego studenta, prowadząc z nim interesujące dyskusje na temat literatury, sztuki, historii i polityki. Przede wszystkim jednak wprowadza go w świat erotyki: uczy sztuki uwodzenia i inicjuje pierwsze fizyczne kontakty z kobietami, w zamian za możliwość podglądania aktu miłosnego. Rosen nie ma świadomości, że przy okazji robi też swojemu nauczycielowi inną przysługę, o której mrocznych konsekwencjach dowie się kilkadziesiąt lat później.

Gunnar Kaiser fascynuje klarowną poetyckością języka; jak archeolog warstwa po warstwie, albo raczej strona po stronie, odsłania tajemniczą zagadkę pierwszej wielkiej miłości, seksualnych obsesji i przerażających zbrodni. Zmysłowa książka o burzliwej miłości, którą czyta się w napięciu jak powieść kryminalną.

Norbert Scheuer

Z biegiem czasu ta intensywna relacja zaczyna niepokoić Jonathana. Starszy przyjaciel zabrania mu zakochiwania się w jakiejkolwiek ze ślicznych kobiet, które przyprowadza do swojego domu. Byłoby to zresztą trudne, gdyż dziwnym trafem każda z nich znika i kontakt z nią zostaje urwany… Kilkadziesiąt lat po nowojorskich wydarzeniach, bohatera odwiedzi agent FBI, który rzuci światło na nierozwiązaną serię okrutnych morderstw z przeszłości i być może pozwoli wyjaśnić to, co dokładnie wydarzyło się w tamtym czasie.

„Pod skórą”, prowokujący debiut Gunnara Kaisera, utalentowanego pisarza, publicysty i nauczyciela z Kolonii rozwija się powoli, wytrawnie i z wielką dbałością o szczegóły. To wciągająca i wielowątkowa powieść, która zabiera czytelnika w epicką podróż od Weimaru z roku 1919 aż do Argentyny z lat 90., po drodze zatrzymując się w Berlinie, Nowym Jorku i Izraelu. Fascynująca historia życia tajemniczego bibliofila, będąca jednocześnie niekonwencjonalną powieścią erotyczną i kryminalną, iskrzy się od aluzji literackich i cytatów. Jest też mocnym i bardzo obrazowym portretem historycznym miejsc i czasów, o których opowiada.

Szczególnie wyraźnie pod tym względem wybrzmiewa postać Eisensteina, którego życiorys poznajemy w drugiej części książki. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Weimarze w 1919 roku, w latach 30. trafia do Berlina, gdzie poznaje rzemiosło introligatorskie i garbarskie. Tam też rodzi się jego głęboka fascynacja granicząca z obsesją – zarówno do książek, jak i do kobiet. Równocześnie w Berlinie jest świadkiem narastających prześladowań Żydów.

Była definitywną dziewczyną. Tak się co prawda nie mówi i wtedy też tak nie mówiono, ale dla mnie taka właśnie była. Definitywna, ostateczna i absolutna.

Gunnar Kaiser, „Pod skórą”

Nieskrępowana wyobraźnia autora pozwoliła mu na stworzenie fascynującej fabuły, która zaskakuje odwagą i prowokacją. Wszystko za sprawą talentu literackiego Gunnara Kaisera, który umiejętnie buduje nastrój, wciągając czytelnika w niebezpieczną grę, manipulację geniusza i potencjalnego mordercy. To zdecydowanie lektura dla tych, którzy cenią wielowymiarową literaturę, w której opisy, dialogi i narracja budują świat, w którym chcemy zanurzyć się na długie godziny.

Josef Eisenstein i Jonathan Rosen – dwaj niekonwencjonalni bohaterowie – szukają w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych „definitywnej” dziewczyny oraz książki, która przysporzyłaby im wyjątkowych doznań. Wyrafinowana historia, trzymająca w napięciu i pouczająca.

Judith W. Taschler, autorka „Nauczycielki”

„Pod skórą” dzięki łączeniu różnych gatunków i stylów staje się intrygującą powieścią, którą można czytać na wiele sposobów. Jest też wyrazem miłości do literatury i do książek, które stają się w niej nie tylko opowieściami, ale też zmysłowymi przedmiotami, ze swoim zapachem, fakturą materiału, z którego zostały wykonane, kształtem czcionki… Książki stają się erotycznym doświadczeniem na miarę spotkania z kobietą. Pod tym względem nie sposób też nie powiązać powieści Kaisera z legendarną już powieścią Patricka Süskinda „Pachnidło”, która w podobny sposób łączy wątki erotyki, obsesji i morderstwa.

Zmysłowa i powolna narracja Kaisera zwyczajnie przynosi odbiorcy wielką przyjemność z czytania. Wielbiciele długich i wielopłaszczyznowych powieści wiedzą, o czym mówię: nie ma nic lepszego niż świadomość, że z dobrą książką można pobyć jeszcze chwilę dużej. To zdecydowanie propozycja, po którą warto sięgnąć podczas długich wieczorów.

Z zagadywaniem dziewczyn jest jak z fotografowaniem – chodzi o wybranie odpowiedniego momentu.

Gunnar Kaiser, „Pod skórą”

Gunnar Kaiser (ur. 1976 w Kolonii) – pracuje jako nauczyciel języka niemieckiego i filozofii, prowadzi blog Philosophisch leben (Żyć filozoficznie) oraz kanał KaiserTV na YouTubie. Publikował opowiadania i wiersze w kilku czasopismach literackich i antologiach. „Pod skórą” (2018) to jego debiutancka powieść.

Przeczytaj fragment książki:

Pod skórą

 

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Pod skórą” jest już dostępna w sprzedaży.

[Sandra Kamińska]

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 01.03.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post