„Dziewczynka z Sobiboru”. O ojcu, który był oficerem SS

LubimyCzytać
24.06.2020

Inspirowana dramatycznymi faktami powieść o rozdziale historii, którego nie wolno zapomnieć. Forte i Bonfiglioli z narracyjnym talentem i wiarygodnością historyczną opisują w niej jedną z najczarniejszych nocy ludzkości, zapalając jednocześnie światło nadziei.

 „Dziewczynka z Sobiboru”. O ojcu, który był oficerem SS

Jakiej potrzeba odwagi, by w świecie spowitym przez ciemność, stanąć po stronie dobra?

Niemcy, rok 1943. Hans Heigel, oficer rezerwy SS z miasteczka Osnabrück, nie rozumie ani nie popiera polityki Trzeciej Rzeszy. Jednak z obawy przed represjami wobec rodziny zachowuje swoje poglądy wyłącznie dla siebie. Hans musi stawić czoło rzeczywistości w chwili, gdy spotyka go największa tragedia, jaka może dotknąć ojca.

Reklama

„Nie ma miejsca na słabość w Niemczech, które budujemy”, powtórzył w myślach słowa Fromma. Chwilę później inny głos, którego Hans nie umiał nikomu przyporządkować, dorzucił: „Nie ma miejsca na litość. Także dla Hanne”.

Wkrótce potem otrzymuje rozkaz przenoszący go do okupowanej Polski, do obozu zagłady Sobibór. Pewnego dnia wśród więźniów wyselekcjonowanych do komór gazowych Hans spotyka Leę, dziewczynkę łudząco podobną do ukochanej córeczki Hanne.

Nazista postanawia uratować żydowską więźniarkę przed śmiercią. Do czego się posunie, aby zrealizować swój plan?

„Dziewczynka z Sobiboru" autorstwa Franco Forte i Scilli Bonfiglioli wpisuje się w nurt literatury obozowej, która napawa otuchą, że nawet w tak tragicznych okolicznościach, jakie panowały w niewoli, zdarzały się przejawy współczucia i odwagi. To historie o zwykłych ludziach, którzy musieli dokonać niezwykłych czynów. Czytelnicy pokochali te powieści za nadzieję, którą niosą.

Dziś, kiedy o przejawach nazizmu mówi się dużo i często, ale bez poparcia tego prawdziwą wiedzą, tym bardziej warto przeczytać tę książkę, by zrozumieć sens słynnego powiedzenia z Ulissesa: „Historia jest koszmarem, z którego próbuję się obudzić". Enzo Verrengia, „La gazzetta del mezzogiorno”

Książkę można już kupić w księgarniach online.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
2651
4
24.06.2020 11:51

Zapraszamy do dyskusji.


196
66
24.06.2020 13:44

Opis przemawia do mnie, jestem ciekawa tej książki, na pewno sięgnę po nią! Zwłaszcza, że inspirowana jest na faktach.


zgłoś błąd