forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Najlepszy ze światów? - wygraj książkę "Candy"

LubimyCzytać
utworzył 17.04.2014 o 12:22

Oświeceniowi filozofowie Leibniz i Rousseau optymistycznie twierdzili, że ludzie są z natury dobrzy, a świat, w którym żyjemy najlepszym z możliwych. "Candy" - jeden z tekstów założycielskich kontrkultury w przewrotny, krytyczny sposób nawiązuje zarówno do tej teorii, jak i do dużo wcześniejszej powieści "Kandyd". Napiszcie tekst dowodzący, że „nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów”.

Czekamy na teksty o objętości do 2000 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorów pięciu najlepszych tekstów nagrodzimy egzemplarzami książki.


Candy - Jacek Skowroński
Candy

Autorzy: Terry Southern, Mason Hoffenberg

Kultowa, prześmiewcza powieść opublikowana po raz pierwszy w 1958 roku w Paryżu (m.in. ze względów cenzuralnych), w słynnym wydawnictwie Olympia Press, które wydawało także m. in. Vladimira Nabokova i Henry’ego Millera (Southern w Paryżu podpisał książkę pseudonimem Maxwell Kenton). Wydawca zapłacił wtedy autorom 500 dolarów. Awanturnicza fabuła tej erotycznej i komicznej książki, szydzącej m.in. z uczonych, ogrodników (sic!) lekarzy, mistyków i z cyganerii artystycznej oparta jest na motywach Kandyda Woltera, ale tytułową bohaterką jest u Southerna i Hoffenberga osiemnastoletnia dziewczyna, Candy Christian, a akcja rozgrywa się współcześnie (w latach pięćdziesiątych). Wydana przez wydawnictwo Putnam w USA (1964) "Candy" błyskawicznie stała się bestsellerem, zyskała uznanie krytyków i dobre recenzje. W roku 1968 powieść została sfilmowana przez Christiana Marquanda (pod tytułem "Candy"), a w roku 2006 „Playboy” uznał ją za jedną z „25 najseksowniejszych powieści wszechczasów”. Candy to niezwykle piękna i pociągająca, ale naiwna dziewczyna, w swoich poglądach na świat przypominająca nieco Justynę de Sade’a. Jej wrodzona dobroć, a także chęć i wola pomagania ludziom, którzy znaleźli się w poważnych tarapatach, narażają ją na różne komiczne kłopoty i wplątują bohaterkę w farsowe sytuacje seksualne, albowiem wszyscy mężczyźni w jej życiu - z jednym wyjątkiem - bez względu na wiek i łączące ich z Candy relacje, interesują się wyłącznie jej ciałem i pragną ją posiąść. Z formalnego punktu widzenia powieść stylizowana jest na „awanturniczą powiastkę filozoficzną” – z morałem dowodzącym, że „nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów” – a jej fabuła zatacza koło, kiedy Candy odnajduje w Lhasie swego ojca, który znika w tajemniczych i zabawnych okolicznościach na początku książki. "Candy" można także uznać pod pewnym względem za powieść epistolograficzną – albowiem gdy powstawała, Southern mieszkał w Genewie, a Hoffenberg w Paryżu, współpraca autorów odbywała się więc listownie. Obecnie powieść Southerna i Hoffenberga jest powszechnie uznawana za jeden z beletrystycznych tekstów założycielskich kontrkultury, wymierzonych przeciwko seksizmowi, obłudzie i konformizmowi kapitalistycznego społeczeństwa.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 17 do 23 kwietnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 2000 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Officyna.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Alia 19.04.2014 21:07
Czytelniczka

Życie. Rodzisz się, jesteś małym dzieckiem, człowieku. Umysł masz jeszcze mały, ale bardzo szybko rośnie, rozszerza się jak wszechświat. Mając te kilka lat nie zastanawiasz się nad tym jak działa ten świat. Uczysz się podstaw. Jak korzystać z toalety, jak chodzić, skakać, biegać. Potem nadchodzi burza hormonów i bach! Jesteś nastolatkiem. Teraz pragniesz wolności choć nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Natalia 19.04.2014 20:38
Czytelniczka

W tym nienajlepszym z światów nie dzieje się dobrze.
Włączam telewizję i widzę wojny, bezsensowne walki, w których giną niewinni. Wielu umierają w imię 'czegoś', ale to coś nie jest warte ludzkiego życia.
Wychodzę z sądu i wydaje mi się, że prawo jest dla bogaczy. Że na pierwszym miejscu jest prestiż i władza. Widzę wyraźnie, że prawo nie wspiera przeciętnego człowieka.
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Motylek 19.04.2014 18:55
Czytelniczka

To miał być zwykły wieczór spędzony z moimi znajomymi z liceum. Niewiele przyjaźni potrafi przetrwać próbę czasu, naszej paczce jakoś się udało. Jednak tym razem coś wisiało w powietrzu. Paweł, nasz klasowy artysta, zwykle zakręcony i wygadany, tym razem siedział ze spuszczoną głową, zerkając od czasu do czasu przez okno.
- Artysta, co z Tobą?- Marek nigdy nie miał...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Między sklejonymi 19.04.2014 17:19
Bibliotekarka

Kiedy jesteśmy dziećmi, myślimy, że nasz świat jest wspaniały. Jego niedoskonałości zaczynamy dostrzegać dopiero wówczas, gdy wchodzimy w wiek dojrzewania. Rodzice są jakby mniej idealni, coraz bardziej zaczynamy interesować się otaczającymi nas realiami. Widzimy, że zło to nie jest wojna na innym kontynencie, ale wszystkie te mniejsze i większe niesprawiedliwości, które my...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wiolagg66 19.04.2014 15:44
Czytelniczka

W dzisiejszych czasach jest naprawdę ciężko...
Jak byłam mała myślałam,że mieszkam w najlepszym ze światów. Ta myśl nie została ze mną na długo. Bardzo szybko przekonałam się jaki świat jest niewspaniały.

Chociażby ceny w sklepach...Są strasznie zawyżone.Co mają powiedzieć osoby,których nie stać,żeby chociażby kupić chleb?Pracy też nie mogą znaleźć, bo nie ma pracy z ich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sofia 18.04.2014 23:12
Czytelnik

Teza: nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów.
Przypuśćmy, że tak nie jest - wszystko jest najlepsze. Weźmy więc dowolną osobę, żyjącą na tym nienajlepszym ze światów. Ale skoro wszystko dla niej jest najlepsze, to nie może mieszkać w nienajlepszym świecie. Sprzeczność, bo założyliśmy, że świat jest nienajlepszy. Co było do udowodnienia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasjopeja 18.04.2014 16:59
Czytelniczka

Wychodzę na ulicę i widzę bezpańskie psy, poszukujące choć odrobiny jedzenia.
Uczęszczam do szkoły, gdzie każdy każdym poniewiera.
Wystarczy, że włączę telewizor, a słyszę że ktoś coś kradnie.
Gwałci.
Morduje.
Głoduje.
W głowie mam wizję chorych dzieci, samotnych starców, wojen, aborcji, czy komór gazowych sprzed siedemdziesięciu lat.
I wracam pamięcią dalej, do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytelnik 18.04.2014 12:37
Czytelnik

Gospodarz oprowadza gości , którzy przyjechali z miasta . Z dumą pokazuje swoje najnowsze nabytki - ciągnik i kombajn . Goście rozglądają się po gospodarstwie . Udają , że nie widzą starego psa przywiązanego do budy na półmetrowym łańcuchu . Pies jest wychudzony , ledwo trzyma się na nogach . Gospodarz odwraca ich uwagę , wskazuje palcem nową oborę , kupiona za pieniądze z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kelly_kot_egzotyczny 18.04.2014 00:55
Czytelniczka

Nie ma możliwości, żeby wszystkim dogodzić, i żeby wszystko było idealne i najlepsze. Nawet gdyby świat idealny istniał nie każdemu by się on spodobał.

Niestety w naszym nieidealnym świecie jest bardzo wiele nieciekawych i gryzących ludzi niedogodności. Ludzie cierpią z powodu głodu, ubóstwa i braku perspektyw na lepsze życie. Znaczna część ludzkości zmaga się z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rafał 17.04.2014 21:51
Czytelnik

Ciągła doskonałość otaczająca ludzi miała prowadzić do osiągnięcia stanu eudajmonii. Doskonałe państwo miało być gwarantem spokoju, doskonały ustrój i doktryna polityczna miały zapewnić sprawiedliwość. Społeczeństwo dążąc do doskonałości dostrzegło jedyny wadliwy element – człowieka. Dostrzeżono że dziecko zrodzone z niedoskonałych rodziców dziedziczy ich niedoskonałe cechy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej