Grupa dyskusyjna Konkursy LubimyCzytać.pl

2268
Dyskusji
1071853
Czytelników
Kategoria
Należysz

[Zakończony] Liberatura – forma równie ważna jak treść

ŚwieżyBadyl
utworzył 24.11.2010 o 22:34

Czy kiedykolwiek myśleliście o książce, jako o integralnej całości z jej treścią? Czy uważacie, że autor dzieła poza wymyśleniem tekstu powinien także ingerować w kształt swojej książki? Co wiecie i co sądzicie o liberaturze? Jakie spośród literackich publikacji przypadły Wam do gustu? Książka w butelce? Książka-harmonijka? A może książka w postaci luźnych kart w pudełku? Dla najlepszych opinii 2 egzemplarze niezwykłej książki ubiegłorocznej Noblistki!


Nagrody

Na autorów najciekawszych prac czekają 2 egzemplarze książki „Strażnik bierze swój grzebień”.


Strażnik bierze swój grzebień - Jacek Skowroński
Strażnik bierze swój grzebień

Autor : Herta Müller

Ten niezwykły zbiór wierszy w formie kolaży ukazuje się w serii Liberatura, w której publikowane są najbardziej niekonwencjonalne utwory literackie, przemawiające do czytelnika nie tylko poprzez tekst, ale również grafikę i formę książki. Dzieło to, wydane w formie luźnych kart włożonych do pudełka, uchodzi za najoryginalniejszy utwór w dorobku sławnej pisarki.

Książka nie była dotąd tłumaczona na żaden język obcy, pierwsze polskie wydanie jest zatem wydarzeniem rangi światowej, poszerzającym wiedzę o twórczości Noblistki o zupełnie nowy obszar. Ze względu na dwujęzyczny charakter publikacji, może być ona zarazem cenną pozycją dla odbiorców niemieckojęzycznych.


Regulamin
  • Jedna osoba może wziąć udział w konkursie wielokrotnie.
  • W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby będące w Polsce (adres korespondencyjny potrzebny do wysłania książki w PL).
  • Recenzje muszą być napisane samodzielnie. Kopiowane części lub fragmentów opinii, recenzji innych osób jest zabronione.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu LubimyCzytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Po zakończeniu konkursu zostaną wybrane zwycięskie prace.
  • Książki zostaną przesłane na adresy podane przez zwycięzców.
  • Konkurs trwa 8 dni, od 24 listopada do 1 grudnia włącznie. Kolejność nie ma znaczenia.
  • Wyniki zostaną kilka dni po zakończeniu konkursu, wtedy też wyślemy nagrody.

Lista wypowiedzi [17]

Sortuj:
87
24
24.11.2010 22:34

 Strażnik bierze swój grzebień Strażnik bierze swój grzebień


7037
369
25.11.2010 13:16

Liberatura to jest to! Cudowny pomysł na kreatywne podejście do pisania jako tworzenia w szerszym kontekście.

Liberatura to fenomenalne określenie na ten rodzaj książki, który jest dziełem sztuki, integralną całością formy i treści, gdzie często jedna wynika z drugiej, przeplatają się ich znaczenia i stają się nierozerwalne.

Libera-tura świetnie mi się kojarzy, ponieważ:
...

więcej

1605
123
25.11.2010 13:53

Dla mnie liberatura to coś nowego, a zarazem bardzo ciekawego i fascynującego. Jest bardzo kreatywna i pozwala na świetny popis autora. Moim zdaniem autor ma prawo do decydowania o tym jak ma wyglądać jego książka, przecież to on tworzy treść, ale jednocześnie na pewno ma w wyobraźni kolor okładki czy jej idealne wyobrażenie. Przecież musi o czymś myśleć, gdy ją czyta....

więcej

7037
369
25.11.2010 14:03

Edith, jeśli chcesz to napisz mi jakieś swoje namiary, a wyślę Ci prezentację, gdzie jest zdjęcie budynku-książki (w takiej kolejności). Nie jest może dziesięciopiętrowy, ale robi wrażenie :-)
Pozdrawiam :-)


64
1
26.11.2010 16:53

Jestem tradycjonalistką i do mnie przemawiają książki zrobione w sposób zwyczajowy. Nie wyobrażam sobie np. powieści w postaci luźno zebranych kartek umieszczonych w pudełku… Już widzę, jak pudełko upada, karty się rozsypują i zamiast zasiadać do czytania, ja zbieram stronice z podłogi… To taka wizja ‘pół żartem, pół serio’ , jednak bardzo prawdopodobna.

Dla mnie...

więcej

0
1362
konto usunięte
26.11.2010 22:09

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


247
0
27.11.2010 14:36

Pierwsza myśl: libe.. co? No i poszukiwania - o co w tej liberaturze chodzi?
Dla mnie forma jest ważna, ale raczej nie aż w takim wymiarze. Moje zainteresowanie formą kończy się na przejrzeniu czcionki tekstu, odstępów między znakami i interlinią. Nie jestem pod tym względem zbyt wymagająca. Z reguły chodzi mi tylko o to, czy książka nie będzie męczyła mojego wzroku,...

więcej

77
24
27.11.2010 21:27

Dla mnie działania liberackie są przede wszystkim sposobem na ochronę książki jako takiej - jako obiektu materialnego. W dobie powszechnej technicyzacji i cyfryzacji treści kulturowych, liberatura dostarcza argumentów, że książka to coś więcej niż tekst, a księgozbiór znaczy coś innego niż tylko zbiór tekstów.
Pomysły na inną niż kodeksowa formę książki wydają mi się więc...

więcej

675
190
28.11.2010 07:48

Ja także wolę książki tradycyjne. Dla mnie najważniejsza jest treść, a nie forma. Nie lubię przerostu formy nad treścią ;) Choć sądzę, że „opakowanie” treści jest bardzo ważne. Przede wszystkim liczy się okładka. To ona często decyduje o zakupie danej książki. Musi być odpowiednio dobrana i zachęcać czytelnika do zapoznania się z zawartością. Powinna odzwierciedlać fabułę i...

więcej

0
1362
konto usunięte
30.11.2010 00:01

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


Reklama
zgłoś błąd