forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony]Kryminał doskonały - wygraj książkę "Obłęd"

LubimyCzytać
utworzył 15.01.2014 o 12:16

Trylogia „Oblicza Victorii Bergman” porównywana jest w Szwecji do „Millenium” Stiega Larssona. Cytując wypowiedź dziennikarza z pisma „Kristianstadsbladet” - z tą różnicą, że tam, gdzie Larsson snuje klasyczną opowieść o zmaganiach dobra ze złem, autorzy znani jako Erik Axl Sund bez ogródek wbijają nóż głęboko w serce czytelnika.

Porównanie to odzwierciedla poniekąd preferencje czytelników - niektórzy wolą, gdy trup ściele się gęsto, a zbrodnia im bardziej makabryczna, tym wyższe notowania autora. Dla innych najważniejsza jest postać detektywa i kwestia jego zmagań nie tyle z mordercą, co z samym sobą.

Na co Wy najbardziej zwracacie uwagę podczas czytania kryminału i który jego element decyduje o tym, że uznajecie go za naprawdę dobry oraz godny polecenia?

Czekamy na Wasze teksty o objętości do 1500 znaków.


Nagrody

Autorów pięciu najciekawszych tekstów nagrodzimy egzemplarzami książki.


Obłęd - Jacek Skowroński
Obłęd

Autor : Erik Axl Sund

Pierwszy tom szwedzkiej trylogii "Oblicza Victorii Bergman", która wyszła spod pióra elektropunkowego muzyka i jego producenta. Debiut, który stał się natychmiastowym sukcesem na skalę światową, wyróżniony tegoroczną nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej! Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy. Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki... Z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania...

Regulamin
  • Konkurs trwa od 15 do 21 stycznia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Sonia Draga.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [163]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
isabelle142 15.01.2014 17:08
Czytelniczka

Kryminał doskonały?

Galopujące tempo.
Nagłe zwroty akcji. Jeden za drugim.
Wyraziści, niepowtarzalni bohaterowie.
Dobrze nakreślone portrety psychologiczne.
Dreszcz emocji.
Częste zmiany perspektywy/narracji.
Krótkie rozdziały.
Duża czcionka.
Stosowna obszerność.
Piękna okładka!
Niespodziewane, wręcz niemożliwe do przewidzenia, otwarte zakończenie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Obywatel_Śliwka 15.01.2014 16:57
Bibliotekarz

Dla mnie to nie bohaterowie ani wartka akcja są główną zaletą krymiałów, ale, że tak powiem ''okoliczności trupa''. To dlaczego zginął, jak, kiedy i, rzecz jasna, kto go u licha zrobił trupem bez jego wiedzy i pozwolenia.
Bohaterowie są dla mnie odrobinę mniej ważni. Co nie znaczy wcale, że mogą być nijacy, bo gdyby Lisbeth Salander miałaby być zastąpiona przez przeciętną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mangi17 15.01.2014 16:35
Czytelniczka

Najważniejszym „elementem” dobrego kryminału jest dobry detektyw/policjant/śledczy. Ktoś, kto po wielkości kałuży w Wąchocku wnioskuje siłę uderzenia tsunami na Pacyfiku, a po długości hamowania czerwonego pojazdu jednośladowego potrafi wskazać, gdzie ukrył się morderca. Koniecznie alkoholik, outsider, emocjonalnie złożony.
Jeśli czuję chemię do głównego bohatera, to jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia 15.01.2014 16:27
Czytelniczka

Dla mnie dobry kryminał to taki, który jak mnie już wciągnie to przestaję reagować na świat zewnętrzny a domownicy mówią "wyjdź z tej książki" :). Oprócz tego musi koniecznie być tak zakręcony i pogmatwany, żeby zmusić do myślenia, starać się nie pogubić się w sytuacji a co stronę podejrzewać kogoś innego by na końcu odetchnąć i powiedzieć "ahaaa". Fajnie jeśli dodatkowo ma...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz 15.01.2014 16:21
Czytelnik

Dobry kryminał jest tym czymś na udany wieczór z dobrą lekturą.

Myślę że najważniejsze w kryminale jest jego tajemniczość i nieustanne napięcie. Podczas czytania zazwyczaj na początku wychodzimy z postawionej tezy, i dopiero na końcu dowiadujemy się jak to tak naprawdę było, lecz najważniejsze w Kryminale są nieustanne zwroty akcji, pełna paleta tajemnic i podejrzeń...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sveah 15.01.2014 16:07
Czytelniczka

Moim skromnym zdaniem, kryminał doskonały to taki, który zahacza o kwestie społeczne i/lub polityczne, tajemnica nakreślona jest w sposób bezpośredni, co nadaje wiarygodności, ale jednocześnie pełna enigmatycznego nastroju. Mile widziane elementy mistycyzmu. Bohaterowie powinni być przyziemni, może trochę nieporadni, ludzcy, ze swoimi własnymi słabościami i kształtującym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Abc 15.01.2014 15:44
Czytelniczka

Dla mnie najważniejszą kwestią w kryminale jest wręcz doskonale stworzony profil psychologiczny zbrodniarza. Ta osoba musi być wykreowana w dokładny sposób by cała historia zbrodni zafascynowała i wciągała czytelnika.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kotetsu 15.01.2014 14:34
Czytelnik

Dobry kryminał powinien przede wszystkim zainteresować. Zmusić do refleksji, zastanowienia i swoistych przemyśleń. Czytanie powinno polegać na czymś więcej niż bezsensownym parciu do przodu w poszukiwaniu mniej lub bardziej zaskakujących odpowiedzi.
To właśnie multum domysłów, pisane w głowie scenariusze wydarzeń bądź próby rozgryzienia głównej fabuły poprzez wątki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kamil Kryński 15.01.2014 14:13
Czytelnik

Podczas czytania kryminału zwracam uwagę na:
- Główną postać bohatera,który nie nie może być "przerysowany",wyidealizowany dla którego każda bądź większość spraw zbyt łatwo nie zostaje rozwiązana.
Postać na tyle inteligentna i intrygującą która mimo wszystko radzi sobie z przeciwnościami losu.Taka do której żywię sympatię i razem z nią strona po stronie rozwiązuję
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
15.01.2014 14:03
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto