rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

Nietypowy detektyw – wygraj książkę „Kocia Szajka i tajemnica zaginionych śledzi”.

LubimyCzytać
utworzył 25.03.2021 o 13:34

W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!” Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu? Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami.

Grupa kotów rozwiązujących zagadki, to naprawdę nietypowa zgraja detektywów. Ale czy tylko koty mają taki potencjał? Gdybyście wy mieli powierzyć kryminalną zagadkę jakiemuś zwierzęcemu detektywowi, to przedstawiciela jakiego gatunku byście wybrali? Odważnego psa, chytrego lisa, a może potężnego niedźwiedzia?



Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi - Jacek Skowroński
Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Autorzy: Agata Romaniuk, Malwina Hajduk

W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!” Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu? Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami. Inspiracją do powstania serii „Kocia Szajka” były bajki na zamówienie, opowiadane przez Agatę Romaniuk na facebookowej grupie Wieczorynka w czasie wiosennego lockdownu 2020 roku. Autorka spełniała życzenia dzieci, improwizując opowieści wokół zgłoszonych jej tematów - przygody kotów Loli i Komandosa, okazały się tak wciągające, że musiała powstać z nich książka. Przykuwające uwagę ilustracje o nasyconych kolorach stworzyła Malwina Hajduk, wrocławska graficzka. Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym na pograniczu polsko-czeskim. Kocia Szajka, skupiająca miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji, pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Książki do czytania młodszym dzieciom, jak również do samodzielnej lektury. Duże litery, piękne ilustracje oraz trzymająca w napięciu akcja powodują, że jest to świetna pozycja dla tych, którzy właśnie zaczynają czytać. Z pewnością przypadnie do gustu również bardziej zaawansowanym czytelnikom. W 2021 ukażą się także dwa kolejne tomy serii: „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia” oraz „Kocia Szajka i napad na moście”. Mówią, że w nocy wszystkie koty są czarne, lecz nie dajcie się zmylić. W zaułkach Cieszyna urzędują koty wszelkiej maści, o barwnej przeszłości i wyrazistych charakterach. Pazury ostrzą regularnie i ćwiczą straszne miny, a gdy na horyzoncie pojawia się kryminalna zagadka, wykorzystają wszelkie kocie umiejętności by ją rozwiązać. Ta wciągająca opowieść, skrząca się dowcipem najwyższej próby, przeniosła mnie wprost do krainy mojego dzieciństwa, do magicznego miasta, w którym urodziła się moja babcia, moja mama i także ja. Już się szykuję na spacer z dziećmi po cieszyńskich ulicach śladami Kociej Szajki! Sonia Bohosiewicz Jeżeli do miłośników kotów dodamy wielbicieli śledzi (w tym mieszkańców Cieszyna), to okaże się, że "Kocia szajka" ma szansę zawładnąć całym światem - jak na kryminał z pazurem przystało! Grzegorz Kasdepke

Regulamin
  • Konkurs trwa 25 marca - 5 kwietnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Agora. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [36]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
1985natalia 28.03.2021 15:30
Czytelnik

Zdecydowanie byłaby to mądra sowa, która już z lotu ptaka jest w stanie zobaczyć wiele rzeczy z innej perspektywy. Byłaby genialnym śledczym, baa... nawet pod osłoną nocy jej wzrok mógłby pomóc w wyjaśnieniu nie jednej tajemniczej sprawy. A zdawać, by się mogło, że to taki niepozorny ptak :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angela21 Hołowacz 28.03.2021 14:57
Czytelniczka

Oczywiście, że wybrałabym psa i to jeszcze swojego malutkiego, dla zmylenia pozorów. Niby malutki i milutki piesek, a ile mógłby zdziałać po kryjomu i nikt by się niczego po nim nie spodziewał.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wamp_irka 28.03.2021 12:39
Czytelniczka

Przedstawiam Państwu nieustraszoną, dociekliwą i świetnie zorganizowaną Józefinę. Chociaż jest niewielkiego wzrostu, jakieś 30 cm wraz z zadartym ogonem, to ma niezwykłą charyzmę i to coś co każdy detektyw powinien mieć - bystry umysł. Dwie mocno stąpające, silne nogi, zakończone pazurami dadzą radę niejednemu psu. Skrzydła które wygrywają walkę z niejednym kotem....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kryki83390a 27.03.2021 20:24
Czytelnik

Wybieram Odważnego Psa ponieważ od zawsze te zwierzęta pomagały człowiekowi między innymi w służbie Policji, straży, celnikom i td. Wspaniale wykształcony zmysł węchu niejednokrotnie pozwalał na rozwikłanie i wytropienie nieosiągalnych dla człowieka spraw. Pies od zawsze był przyjacielem ludzi i niezawodnym partnerem. Wielokrotnie sprawdzał się w trudnych sprawach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia 27.03.2021 19:20
Czytelniczka

Zdecydowanie byłaby to kurze biuro detektywistyczne. Moja kura była taka mądra, że spala na drzewie, warczała jak zbliżał się Jastrząb, a gdy jej było smutno to pozwała się złapać żeby ją pogłaskać... i zawsze ale to zawsze, nie ważne gdzie zuciłam pyszny kąsek, czy w trawę, czy na chodnik, czy pod drzewo, zawsze ten skubaniec to znalazł. Takie to kurczę było mądre.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Firankowypotwór 27.03.2021 18:21
Czytelniczka

Wybrałabym królika, jeśli byłby tak przebiegły jak nasz. Władek zawsze znajdzie sposób, żeby uciec do garażu albo znaleźć swoje przysmaki. Jestem pewna, że detektyw taki jak Władek byłby doskonały w szukaniu przestępców!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Shino11 27.03.2021 06:12
Czytelniczka

Każdy gatunek zwierzęcia na swoje unikalne zdolności i przystosowania, które uczyniłyby je nieodzownymi partnerami w rozwikłaniu kryminalnej sprawy. Jako miłośniczka zagadek detektywistycznych oraz Sherlocka Holmesa połączonego z Harrym Hole wybrałabym zwierzę, które by mnie doskonale uzupełniało. Ryjówka etruska to najmniejszy ssak świata należący do gryzoni. Przeszłaby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cakeisalie 26.03.2021 22:55
Czytelnik

Jeśli chodzi o rolę energicznych, skutecznych detektywów to tylko i wyłącznie najlepsze są surykatki! Zwięrzęta potrafiące niezwykle dobrze się kamuflować i odgrywać różne role. Dodatkowo mają też olbrzymią energię i w przypadku gdyby zostały zdemaskowane mogą wykopać sprawnie tunel, aby szybko nim uciec gubiąc przeciwnika. Niezwykłą ich zaletą jest również urok osobisty,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Przeznaczenie 26.03.2021 20:20
Czytelnik

Muchy.
Małe, zwinne, wszędobylskie.
Wszędzie się wcisną, wszystko podsłuchają, wywęszą każdy trop.
Szajka much wyniucha sprawę w lot - dosłownie.
Znajdzie przestępcę nieświadomego, jak bardzo jest śledzony przez te niepozorne stworzenia, których wszędzie pełno. Tak - muchy mają agentów wszędzie.

Małe, wścibskie, upierdliwe - doskonałe w roli detektywów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 26.03.2021 13:16
Czytelniczka

Ja bym powierzyła rozwiązywanie kryminalnych zagadek bocianom białym. Ze względu na ich sezonowy pobyt w naszym kraju do pomocy przydzieliłabym im szpaki i wróble, które godnie by je zastępowały podczas jesienno-zimowych misji zagranicznych.
Dlaczego akurat ptaki? Dlatego, że podniebne loty i "ptasie radio" dają wiele możliwości do tego, by odkryć wiele tajemnic 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post