Grupa dyskusyjna Konkursy LubimyCzytać.pl

2276
Dyskusji
1091325
Czytelników
Kategoria
Należysz

Zmienić historię – wygraj książkę „Kopciuszek i szklany sufit”.

LubimyCzytać
utworzył 16.02.2021 o 10:26

Dawno, dawno temu żyła silna i zaradna młoda kobieta, na którą wołano Kopciuszek. Mieszkała ze złośliwą, roszczeniową i – powiedzmy to sobie głośno – przemocową macochą i dwiema rozwydrzonymi przyrodnimi siostrami… Nie wiecie? Tak było! Znane baśnie właśnie zyskały wymiar feministyczny. Już dość – mamy dość uległych księżniczek! Pora na kobiety, które potrafią był prawdziwymi głównymi bohaterkami swoich własnych opowieści! Pora na to, by księżniczki wyszły z krainy baśni i zmierzyły się z życiem w realu! Mulan odnosi sukcesy w wojsku, ale gdy dowiaduje się, że zarabia mniej niż inni kapitanowie, wypowiada własną wojnę... Wendy uczy się, by nigdy nie ufać mężczyźnie, który co noc puka w jej okno... A książę od Śpiącej Królewny dowiaduje się, czym jest świadoma zgoda. W tej złośliwości tkwi mądrość, która zmienia nasze czasy! Dowcipne parodie klasycznych baśni przynoszą nowoczesne znaczenie słów „Długo i szczęśliwie” – takie, w którym obie strony są sobie równe.

Większość z nas zna doskonale animacje Disneya. „Król lew”, „Królewna Śnieżka”, „Śpiąca królewna” to już kultowe historie. Co nie zmienia jednak faktu, że nawet najlepszej historii czasami przyda się kilka kosmetycznych zmian, by zyskać na świeżości. Gdybyście mogli zmienić jedną z historii spod szyldu Disneya, to którą byście wybrali i jakie zmiany uznalibyście za konieczne?Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Kopciuszek i szklany sufit - Jacek Skowroński
Kopciuszek i szklany sufit

Autorzy: Laura Lane, Ellen Haun

Dawno, dawno temu żyła silna i zaradna młoda kobieta, na którą wołano Kopciuszek. Mieszkała ze złośliwą, roszczeniową i – powiedzmy to sobie głośno – przemocową macochą i dwiema rozwydrzonymi przyrodnimi siostrami… Nie wiecie? Tak było! Znane baśnie właśnie zyskały wymiar feministyczny. Już dość – mamy dość uległych księżniczek! Pora na kobiety, które potrafią był prawdziwymi głównymi bohaterkami swoich własnych opowieści! Pora na to, by księżniczki wyszły z krainy baśni i zmierzyły się z życiem w realu! Mulan odnosi sukcesy w wojsku, ale gdy dowiaduje się, że zarabia mniej niż inni kapitanowie, wypowiada własną wojnę... Wendy uczy się, by nigdy nie ufać mężczyźnie, który co noc puka w jej okno... A książę od Śpiącej Królewny dowiaduje się, czym jest świadoma zgoda. W tej złośliwości tkwi mądrość, która zmienia nasze czasy! Dowcipne parodie klasycznych baśni przynoszą nowoczesne znaczenie słów „Długo i szczęśliwie” – takie, w którym obie strony są sobie równe. Bo wiecie co? Całowanie nieprzytomnej kobiety nigdy nie powinno mieć miejsca. I wiecie co jeszcze? Wyjściem z ubóstwa nie jest poślubienie bogatego księcia. ANI noszenie delikatnego obuwia. A w ogóle to dlaczego od kobiety mieszkającej z siedmioma facetami oczekuje się gotowania, sprzątania i prania? Baśnie z naszego dzieciństwa wymagają remake’u! Laura Lane i Ellen Haun go zrobiły. Dowcipna, ostra jak brzytwa interpretacja najsłynniejszych historii pokazuje Disneyowi, gdzie jego miejsce. Choć książka kierowana jest do dorosłej publiczności, która zna oryginalne wersje, sprawdzi się także jako książka dla młodszych czytelników w stylu „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” czy „Damy, dziewczyny, dziewuchy” Anny Dziewit-Meller. W klimacie najlepszych żartów ze „Shreka”!

Regulamin
  • Konkurs trwa 16 - 22 lutego włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Albatros. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Lista wypowiedzi [45]

Sortuj:
2927
4
16.02.2021 10:26

 Kopciuszek i szklany sufit Kopciuszek i szklany sufit


416
218
16.02.2021 13:28

Bajkę „Jaś i Małgosia” postanowiłem wywrócić na drugą stronę:

Jaś i Małgosia mieszkali w jednym domku z rodzonym ojcem i macochą. Żyli w zgodzie, wyrastając z wieku dziecięcego na dorodnych nastolatków.
Pewnej jesieni przyszła jednak fala głodu, bo pola nie obrodziły, a żywność zdrożała. Jaś i Małgosia naradzali się za obórką.
- Co my zrobimy?
- Przecież tej żywności nam...

więcej

952
47
16.02.2021 17:26

Mając możliwość przekształcenia jednej z historii Disneya od razu na myśl nasunęła mi się animacja pt. „Pocahontas”. Ta bajkowa wersja tej opartej na faktach historii pominęła wiele szczegółów dotyczących niezwykłej kultury Indian. Tytułowa bohaterka zbyt szybko zaufała europejskim przybyszom i w moim odczuciu jej wyjazd do Anglii był nietrafioną decyzją! Według mnie zmiany...

więcej

12
11
16.02.2021 17:52

Śpiąca królewna nie powinna się nigdy obudzić bo dzieci za długo lubią spać a tak by raczej wstawały o właściwej porze do szkoły


119
30
16.02.2021 21:38

To chyba oczywiste, że na odświeżenie historii zasługuje najstarsza koronowana bohaterka Disneya - Królewna Śnieżka. Ta baśń mimo swego oczywistego uroku nie znalazłaby odzwierciedlenia w dzisiejszym świecie. Za stosowne uważam wprowadzenie kilku drobnych zmian.

1. Wyrzucamy zwierciadło! Macocha w XXI wieku nie wpatruje się bezsensownie w swoje odbicie, ale zdobywa...

więcej

460
392
17.02.2021 10:11

Piękna i Bestia - jedna z moich ulubionych bajek dzieciństwa.
Bellę zrobiłabym jako zwykłą, przeciętną dziewczynkę, która trafia do pomocy w zamku do Bestii, od początku się zakochuje w Bestii, jednak ten nie widzi piękna dziewczyny. Uważa siebie za zranione zwierzę, któremu nic nie może pomóc. Jednak Bella z dnia na dzień rozkwita w pałacu, praca nie jest ciężka, a...

więcej

1147
190
17.02.2021 13:05

Cudowna lampa Aladyna - wersja zmieniona ;)
Pocieranie gwałtowne, wręcz agresywne obudziło ducha zamieszkującego lampę. Znudzony, zrozpaczony wyłonił się w oparach dymu przed mizernym i zlęknionym chłopcem.
- O duchu złoty! - westchnęło dziwne stworzenie, po czym padło na kolana.
Duch machnął z rezygnacją eteryczną ręką i przyjrzał się kolejnemu panu. Ileż to razy...

więcej

237
31
17.02.2021 13:17

Zdecydowanie wzięła bym pod warsztat bajkę "Śpiąca Królewna".
1. DLACZEGO Diabolina nie zasługuje na zaproszenie? W bajce nie dostajemy nawet krztyny wyjaśnienia, nie zampraszamy jej na imprezkę bo tak. Może chociaż jedna scena z jej przestępczego życia? Może chociaż jakieś ujęcie jak karmi łabędzie chlebem, albo zakrzywia rogi książek?
2. Straszna i zła Diabolina chce...

więcej

3611
41
17.02.2021 13:28

W dzieciństwie moją ulubioną bajką był "Kopciuszek". To, że chciałam być wtedy szczupłą blondynką (a jestem naturalną brunetką), to raz, a dwa: marzyłam o księciu, który porwie mnie do tańca na wielkim balu (a ja oczywiście będę wirować, bo od tak ujawnię talent taneczny, którego jak dotąd nie odkryłam). Po latach autentycznie zamysł historii zaczął mnie irytować. Obudził...

więcej

140
4
17.02.2021 13:30

Każdy z nas zna historię niesamowitej, buntowniczej Arielce. To tak kolorowa postać, wyróżniająca się od pierwotnych księżniczek, które były w większości grzecznymi dziewczynkami. Mała syrenka była symbolem silnej kobiety, która nie wie jak odnaleźć się w miłości, która chce ją okiełznać. Samo jej imię oznacza po hebrajsku ‘’lew Boga’’, co od razu ilustruje nam cały jej...

więcej

Reklama
zgłoś błąd