forum Oficjalne Konkursy

Ja i mój robot – wygraj książkę „Maszyny takie jak ja”.

LubimyCzytać
utworzył 30.10.2019 o 12:41

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa. Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.

Roboty i ich współegzystencja z ludźmi to dość ciekawy temat w popkulturze. A jak wy wyobrażacie sobie świat, gdzie żylibyśmy razem z androidami? Myślicie, że to człowiek podporządkowałby sobie technologię? A może to my stalibyśmy się niewolnikami sztucznej inteigencji? Podzielcie się swoimi teoriami.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Maszyny takie jak ja - Jacek Skowroński
Maszyny takie jak ja

Autor : Ian McEwan

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa. Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku. Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy dzieło może przerosnąć twórcę? Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe? „Jedna z najlepszych powieści McEwana. Tradycyjnie mroczna i przewrotna, a jednocześnie znacznie bardziej komercyjna niż wczesne powieści tego autora. Nie do wiary, że tak inteligentna powieść jest jednocześnie tak doskonałą rozrywką”. – Alex Preston, „Observer” „Ta książka udowadnia, że McEwan jest jednym z najwybitniejszych autorów swojego pokolenia. Pobudza wyobraźnię i intelekt, lektura tej książki to wielka przyjemność”. – Lara Feigel, „Spectator” „Wielowarstwowa i niepokojąca powieść, którą McEwan udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem snucia opowieści. Złowieszcza i inteligentna gra z czytelnikiem”. – Marcel Theroux, „Guardian” „McEwan to bezlitosny kronikarz naszych czasów – bezbłędnie rozpoznaje trapiące nas lęki”. – Bill Prince, „GQ” „Niezwykle bogata powieść – jest tu ekscytujący pomysł fabularny, i cały kalejdoskop emocji, najnowsze teorie naukowe, odważne rozważania filozoficzne i trafne spostrzeżenia socjologiczne. Błyskotliwie inteligentna i literacko doskonała powieść!”. – Peter Kemp, „Sunday Times”

Regulamin
  • Konkurs trwa 30 października - 5 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Albatros. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [73]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
oktisday 30.10.2019 18:39
Czytelnik

Symbioza słowo klucz istnienia oraz przetrwania wszelkich gatunków na ziemi i nie tylko. Bo jeżeli dojdzie do tego, że maszyny osiągną status samoświadomości i będą na tylko inteligentne aby nazwać je nowym gatunkiem to nie pozostanie nam nic innego jak tylko żyć wspólnie i walczyć każdego dnia o lepsze jutro. znając życie zacznie się walka o dominację i tu powtórzyć może...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mili 30.10.2019 13:22
Czytelniczka

Jeżeli wstępem do sztucznej inteligencji można nazwać smartfony, to obawiam się, że dobrze zaprogramowane roboty, nastawione na spełnianie ludzkich oczekiwań i zachcianek, mogą przejąć kontrolę nad wolną wolą człowieka i ich poprostu od siebie uzależnić.
Dziś, zwłaszcza w wielkich miastach, ludzie cierpią z powodu samotności i wspominając film zatytułowany "A.I. Sztuczna...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna 30.10.2019 13:00
Czytelniczka

Myślę,że to sztuczna inteligencja jest dla człowieka,a nie odwrotnie. To człowiek przekazał maszynom swoją wiedzę i umiejętności. Nowe technologie mają nam ułatwić życie i usprawnić funkcjonowanie.Na pewno żadna maszyneria nie podporządkuje sobie człowieka,bo to ona jest wytworem ludzkiej inteligencji i to człowiek nad nią panuje i dyktuje warunki. Jestem zdania,że to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 30.10.2019 12:41
Administrator

Maszyny takie jak ja

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Maszyny takie jak ja
Paweł 05.11.2019 23:51
Czytelnik

Człowiek od zarania dziejów szukał udoskonalenia samego siebie .Tworzył bohaterów. bogów z różnymi super mocami.Sam jednak czuł się niezmiernie zwyczajnie. Inteligencja która wygenerowała cywilizacje i technologie stała się przekleństwem a jednocześnie świętym Gralem .Proces tworzenia technologi był na początku czymś wspaniałym odkrywczym pomocnym w każdej dziedzinie życia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się