rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Inteligentny jak kruk - wygraj książkę "Geniusz ptaków".

LubimyCzytać
utworzył 21.11.2017 o 10:44

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.


W języku polskim bez trudu można znaleźć związki frazeologiczne, w których stawiamy ptaki w nie najlepszym świetle. Niemądre osoby nazywamy „głupimi gęsiami”, a nieczytelne pismo kwitujemy stwierdzeniem, że jego autor „bazgrze jak kura pazurem”. Stwórzcie propozycję nowego powiedzenia lub przysłowia, w którym prawdziwe ptasie zdolności zostaną docenione! Nie zapomnijcie wyjaśnić swojego pomysłu.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Geniusz ptaków - Jacek Skowroński
Geniusz ptaków

Autor : Jennifer Ackerman

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata. Czy wiesz, że…? Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki. Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach. Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego. Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać. Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych. Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i For a Little While: New and Selected Stories

Regulamin
  • Konkurs trwa od 21 listopada do 28 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo WUJ .
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [61]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 29.11.2017 14:49
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy najciekawsze wypowiedzi obrońców ptasiej godności:

Marchwianka
Lena
reptar
KrukBiały
Stado

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gosia 28.11.2017 23:27
Czytelnik

Zaradny jak jaskółka!
Bo któż inny lepi takie gniazda, tu gałązkę znajdzie, tam szczelinę do chlewa wychwyci i już ciepłe gniazdko dla swej rodziny uwije. Żeby bezpiecznie małe odchować w ciepłym i przytulnym gniazdku.

Kombinujesz jak wygodny bocian!
Zimno u nas, lećmy w ciepłe strony. Jednak tu nasz kraj, więc gdy pogoda się poprawia to i my wracamy, bo nam skrzydła...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Henryka 28.11.2017 21:49
Czytelnik

Jak fulmar dla towarzystwa odda nawet fular

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Henryka 28.11.2017 21:44
Czytelnik

Gdy panna kreci się jak bączek, to zbliża się dzień obrączek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
graszka 28.11.2017 21:40
Czytelnik

Mam propozycję ptasiego frazeologizmu o przyjaznym zabarwieniu: Bocian arystokrata.

Bocian. Bocian kojarzy się zupełnie pozytywnie! Od zawsze towarzysz doli i niedoli Polaków. Patriota, chociaż dużo podróżuje – zawsze wraca. Może nie jest zupełnie biały, a nawet trochę czarny, deczko czerwony… – jego polski rodowód jest nie-do-ruszenia dla żadnego ze środowisk (jeżeli...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
DariMari 28.11.2017 21:20
Czytelnik

Utalentowany jak sójka. Sójki uczą się odgłosów wydawanych nie tylko przez inne ptaki, ale także inne gatunki zwierząt. Podobno sójka potrafi nawet naśladować miauczenie kotów (jeśli się z nim zetknęła). Dlatego, można by mówić o wyjątkowo zdolnych aktorach, o których mówi się, że potrafią zagrać wszystko, że są utalentowani jak sójka.

O sójkach można stworzyć jeszcze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Izabela 28.11.2017 21:04
Czytelniczka

"Wystroiłeś się jak cudowron!" - tak można powiedzieć, do mężczyzny, który postanowił zabłysnąć modowym stylem. Samce cudowronek przybierają oryginalne pozy, wspaniale tańczą, starając się o samicę, a przy tym na przykład cudowronki krasnopióre mają przepiękne, bogate w kolory i formę upierzenie, stąd też nazwa "rajskie ptaki".

"Zrobiła z niego modraszka" - tak można...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
reptar 28.11.2017 19:55
Bibliotekarz

Z żądłem na żołnę – taka uptaszona wersja powiedzeń „z motyką na słońce”, „z szablami na czołgi”, „z kozikiem na dzika” itd. Żołna, jak sama specyfikacja gatunku wskazuje, jest pszczołojadem, co z definicji sytuuje nowy związek frazeologiczny wśród dotychczas wymienionych, traktujących o jawnej bezsensowności podejmowanych wysiłków (w odróżnieniu od choćby „z brzytwą na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
monique89 28.11.2017 18:59
Czytelnik

wróble gniazdo - misterna, dokładna robota np. Te serwetki są zrobione niczym wróble gniazda. Wróble robią swoje gniazda bardzo precyzyjnie, wykończone w najmniejszym detalu

płochliwa jak wilga - o kimś kto, rzadko wychodzi z domu, woli przebywać sam. Wilgi są trudne do zauważenia i głównie przebywają w koronach drzew.

wierny jak kawka - o kimś kto jest zakochany w jednej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Audrey 28.11.2017 18:12
Czytelniczka

"Najlepszy zwiastun miłosny to bocian w pierwszy dzień wiosny."

Bocian jest bardzo lubiany przez ludzi. Budzi wyłącznie pozytywne emocje. Gniazdo bocianie blisko domu to błogosławieństwo dla gospodarza. Bocian przynosi dzieci, więc ofiarowuje rodzicom dar spłodzony z ich miłości i szczęścia. Oczywiście to taka metafora, niemniej jednak ten piękny ptak jest wspaniałym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej