forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Mości Pani, widziałaś mój smartfon? - wygraj książkę "Snoby".

LubimyCzytać
utworzył 02.11.2017 o 09:20

Edith Lavery jest córką księgowego, którego żona cierpliwie wspina się po drabinie społecznej. Podczas wizyty w domu rodziców, Edith spotyka hrabiego Charlesa Broughtona, który jest jednym z najciekawszych młodych arystokratów. Kiedy oświadcza się Edith, ta zgadza się za niego wyjść. Matka Charlesa, przebiegła lady Uckfield jest przekonana, że jej synowa bardziej interesuje się tytułem hrabiny, niż byciem dobrą żoną. Kiedy w ich domu zjawia się ekipa telewizyjna z obłędnie przystojnym szefem, najgorsze lęki lady Uckfield wydają się w pełni uzasadnione.


Akcja książki scenarzysty „Downton Abbey” rozgrywa się w arystokratycznym światku. Kształcąc młode pokolenia, które miały w przyszłości brylować na salonach wyższych sfer, duży nacisk kładziono na sztukę wysławiania się. A Wy, współcześni arystokraci, czy używacie wyłącznie poprawnej polszczyzny? Czy lubujecie się w zapożyczeniach i w czasie szopingu lajkujecie selfies na fejsie?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Snoby - Jacek Skowroński
Snoby

Autor : Julian Fellowes

Trzecia już powieść lorda Fellowesa w Polsce, autora scenariusza do serialu „Downton Abbey” i oscarowego filmu „Gosford Park”. Szalona satyra na brytyjską arystokrację. Edith Lavery, blondynka o dużych oczach i dobrych manierach, jest córką odnoszącego umiarkowane sukcesy księgowego, którego żona cierpliwie wspina się po drabinie społecznej. Podczas wizyty w domu rodziców Edith spotyka hrabiego Charlesa Broughtona, który – zgodnie z tym, co piszą plotkarskie magazyny – jest jednym z najciekawszych młodych arystokratów, w dodatku do wzięcia.Kiedy oświadcza się Edith, ta zgadza się za niego wyjść. Ale czy naprawdę kocha Charlesa? Czy imponuje jej jego tytuł, stanowisko i cała reszta? Nieuniknioną częścią życia w Broughton Hall jest matka Charlesa, przebiegła lady Uckfield, nazywana przez swoich przyjaciół „Googie” i opisana przez narratora – aktora, który swobodnie porusza się wśród wyższych klas i opisuje ich słabości – jako „najbardziej obyta towarzysko osoba, jaką zdarzyło mi się poznać. Posiadała zarówno zegarmistrzowskie oko do szczegółu, jak i znajomość świata właściwą wielkim kokotom”. Lady Uckfield jest przekonana, że Edith bardziej interesuje się tytułem hrabiny, niż byciem dobrą żoną jej syna. A kiedy pewnego dnia w Broughton Hall zjawia się ekipa stacji telewizyjna, a wraz z nią obłędnie przystojny szef ekipy, aby nakręcić dramat z epoki, najgorsze lęki Googie wydają się w pełni uzasadnione.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 2 listopada do 9 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Marginesy.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [53]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 10.11.2017 15:37
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

Czyżyk
Kallezeskocznaziemię
Sasha
marlenap1
Nika_94

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rotten_apple 10.11.2017 08:24
Czytelniczka

Już samo określenie "współczesna arystokracja" brzmi jak oksymoron ;) Za to słówko "oksymoron" powinno obecnie robić zawrotną karierę, bo bardzo adekwatnie opisuje i podsumowuje wiele dzisiejszych zjawisk. Dlaczego tak się nie stało? Może powodem jest zbyt rzadkie zaglądanie do słownika?

Z drugiej strony, ja zaglądam do słownika i co z tego? Kiedy czytam moje teksty,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karolina27 09.11.2017 23:25
Czytelnik

Czasy się zmieniają. Teraz pierwszym źródłem informacji stał się Internet. Poprawną polszczyznę można usłyszeć jeszcze na uczelniach i w rozmowach z osobami starszymi obcujących z kulturą. Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie, kiedy bez przerwy gdzieś pędzimy, odruchowo i nawet się na tym nie zastanawiając nie staramy się mówić wyłącznie poprawną polszczyzną, tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Blodeuwedd 09.11.2017 23:13
Czytelnik

W moim przypadku jest to dość skomplikowane i można by dojść do wniosku, że cierpię na rodzaj lingwistycznej schizofrenii. Kocham polski, uwielbiam jego bogactwo i lubuję się w różnych zapomnianych, a smakowitych słówkach, takich jak „feblik” czy „fintifluszki”. Kiedyś mój kolega powiedział, że jestem jedyną znaną mu osobą, w której ustach każde słowo (oprócz brzydkiego)...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
KalinaFaustyna 09.11.2017 21:26
Czytelniczka

Kocham książki, zatem kocham też i słowa, a ze najlepiej znam te w języku ojczystym to i staram się je pielęgnować i traktować po przyjacielsku. Zapożyczenia jeśli nie są zbyt rażące są przeze mnie akceptowalne-mówię oczywiście o tych "nowościach", doskonale zdaję sobie sprawę, że oceany obcych slow tak zakorzeniliśmy w naszej świadomości, że przyjmujemy już za własne....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Czyżyk 09.11.2017 20:04
Czytelnik

Jako osoba na co dzień zajmująca się językiem staram się posługiwać nie tyle piękną, co poprawną polszczyzną. Uważam, że jest to przejaw patriotyzmu. Szacunek dla języka stawiam na równi z szacunkiem dla symboli narodowych. Wiem, że język żyje, rozwija się, ewoluuje, więc musimy liczyć się z pojawianiem nowych słów i form, o czym często zapominamy i twardo pozostajemy przy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kocikowata 09.11.2017 18:25
Czytelnik

Mieszkam na wsi w okolicach Babiogórza.
A jak to na gwarę przystało, już od małego uczyłam się wypowiadac jak młoda wiejska krowiarka. Od Karyn różni mnie wygląd oraz to, że nie oglądam Rolnika szukającego żony heh.

Używam oczywiście niebanalnych góralskich zwrotów
DO BRATA
-Kaj ześ polazł jełopie? \Gdzie poszedłeś kochany braciszku <3
-Zamknijta ten gdakocz \ Bądź cicho
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
k-jak-kajak 09.11.2017 18:17
Czytelnik

Zjawisko zapożyczeń jest naturalnym procesem w każdym języku i żyjąc wśród społeczeństwa nie sposób go uniknąć, zwłaszcza wśród społeczeństwa otwartego na inne narody. Moi rodzice również używają czasami powiedzeń i słów wywodzących się z niemieckiego, gdyż są to naleciałości po czasach germanizacji wielkopolski. Niektóre niemieckie zwroty wdarły się w język codzienny...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Audrey 09.11.2017 18:02
Czytelniczka

W moim domu przykładało się dużą uwagę do eleganckiego wysławiania się oraz kultury osobistej. Brzydkich słów nie używało się nawet od święta. Złe emocje należało wyrażać tak, aby nie urazić uczuć drugiej osoby.

Cała rodzina była bardzo oczytana, a mieszkanie mieliśmy pełne książek, po które sięgało się w każdej wolnej chwili. Od dzieciństwa babcia i dziadek czytali mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Plemnicus91 09.11.2017 15:31
Czytelnik

Nie cierpię i nienawidzę takich słów...
Pracuję w pewnej małej firmie, w małym mieście i obok mnie siedzi mój, pożal się Boże, Dyrektor Handlowy czyli "Komerszial Dajrektor".
Jest to człowiek, który przez 8 godzin ciągle dzwoni (koluje),umawia się na "kołczing" opowiada o "iwentach" itp...Na początku mnie to bawiło, albowiem myślałem, że tak trzeba.
I może puściłbym mimo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej