Grupa dyskusyjna Konkursy LubimyCzytać.pl

2276
Dyskusji
1092307
Czytelników
Kategoria
Należysz

[Zakończony] Niech żyje nam 200 lat!- wygraj książkę "Ludzie na drzewach".

LubimyCzytać
utworzył 17.10.2017 o 15:57

Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem. Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?

 
Jednym z wątków książki jest długowieczność. Wyobraźcie sobie, że możecie skorzystać z przedłużenia swojej ziemskiej egzystencji o sto lat pod jednym warunkiem – musicie w zamian pozbyć się jednej z Waszych najcenniejszych umiejętności. Czy zgodzilibyście się na taki układ? Jeśli tak, co byście oddali, by cieszyć się życiem w kolejnym stuleciu? Jeśli nie – uzasadnijcie swoją odpowiedź.  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Ludzie na drzewach - Jacek Skowroński
Ludzie na drzewach

Autor : Hanya Yanagihara

"Małe życie" stało się światową sensacją literacką. Debiutancka powieść Hanyi Yanagihary zachwyca nie mniej. Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem. Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 17 października do 24 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo W.A.B.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Lista wypowiedzi [75]

Sortuj:
206
26
19.10.2017 10:53

Gdy byłam małą dziewczynką, często myślałam, że życie jest krótkie. Za krótkie, żeby zwiedzić wszystkie wymarzone miejsca na świecie, za krótkie, żeby w pełni rozwinąć swoje talenty oraz za krótkie, żeby nacieszyć się cennymi i niepowtarzalnymi relacjami rodzinnymi. W dzieciństwie często przyglądałam się moim dziadkom i zastanawiałam, czy patrząc na mnie (na małą...

więcej

0
0
19.10.2017 11:42

Nie zgodziłabym się na taki układ. Pozbywając się swojej najcenniejszej umiejętności czułabym, że pozbawiam się ogromnej części swojej osobowości. Po co żyć sto lat dłużej, jeśli nie byłoby się sobą? Poza tym lubię cykl życia taki,jaki jest. Chyba nie poradziłabym sobie że świadomością, że wszystkie najbliższe mi osoby odejdą przede mną. Może to dlatego, że boję się samotności.


716
236
19.10.2017 12:19

Chociaż marzenie o długowieczności i lęk przed śmiercią nurtują większość ludzi, ja ten etap mam już za sobą. Z pewnością moja odpowiedź 10 lat temu byłaby odmienna, ale mając na uwadze przeżyte już lata bez najmniejszego problemu mogę odpowiedzieć, że to 100 lat nie jest dla mnie niczym kuszącym.

Rzeczą mało logiczną, a jednak bardzo powszechną wydaje się lęk przed...

więcej

351
2
19.10.2017 12:30

Niestety, nie jest to propozycja na którą ja bym się zgodziła, choć decyzja nie jest łatwa. Z jednej strony perspektywa oddalenia śmierci, możliwość przedłużenia życia, poznawania świata dłużej. Przecież tyle jeszcze może się wydarzyć! Tyle rzeczy jest do odkrycia, a ja porzucam tą możliwość.. Dlaczego? Wszystkie te zachęty nie są w stanie zrównoważyć mojej straty. Nie...

więcej

0
0
19.10.2017 15:30

Oczywiście zgodziłabym się. Ale pod kilkoma warunkami.
Po pierwsze: kolejne 100 lat nie może być życiem w starości. Kupiłabym te lata tylko wtedy, kiedy przedłużyłabym sobie lata między 20 a 40 jeśli chodzi o wiek. No bo któż by chciał żyć w starości jeszcze 100 lat? Chyba nikt.
Po drugie to ja wybieram umiejętność, której chce się pozbyć.
Po trzecie: żadnych kruczków i...

więcej

1161
0
19.10.2017 17:44

Gdy myślę tylko o długowieczności to przed oczami pojawia mi się obraz Paula Edgecombe głównego bohatera "Zielonej mili", który otrzymał właśnie to przekleństwo. Tak; długowieczność jest dla mnie zdecydowanie bardziej przekleństwem, niż darem. Nie ma w tym, żadnej przyjemności, kiedy wszyscy, którzy byli dla nas cały światem umierają, a my musimy się na to patrzeć i żyć...

więcej

37
2
19.10.2017 19:38

Nie ma takiej siły, która zmusiłaby mnie do życia o 100 lat dłużej. Nie chodzi tutaj o pozbycie się najcenniejszych umiejętności. Chodzi o to, że czułabym się okrutnie samotna, smutna i nieszczęśliwa. Co z tego, że żyłabym 100 lat dłużej jeśli patrzyłabym na śmierć moich bliskich, a nawet moich dzieci. Żaden rodzic nie może przeżyć swojego dziecka.


1013
0
19.10.2017 19:45

Nawet gdyby ktoś mi oferował życie w kolejnym stuleciu bez żadnego warunku, nie chciałabym tego. Moich najbliższych już by nie było na tym świecie. Ciężko mi zawsze się wpasować w nowe technologie czy zachowania w społeczeństwie, więc pewnie przez długi czas czułabym się wyrzutkiem. Niestety jestem nudnym człowiekiem, który kocha stabilizację i czuje się najlepiej w znanej...

więcej

345
128
20.10.2017 01:04

Obojętnie, ile czasu można by było żyć i tak zawsze będzie to niewystarczające. Czy jest to 100, 200, 300 czy 400 lat i tak człowiek zawsze będzie miał poczucie, że jest to niewystarczająco długo, że mógłby przecież coś jeszcze zrobić, coś osiągnąć. Poza tym starzenie się ciała jest czymś z czym niektórym naprawdę trudno się pogodzić, dlatego największym marzeniem ludzkości...

więcej

21
0
20.10.2017 08:09

Nigdy bym nie przystał na taki układ. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i złożona za razem.
Na początek muszę krótko wspomnieć o sobie. Jestem osobą dość sentymentalną. Dość szybko przyzwyczajam się zarówno do ludzi jak i miejsc. Po prostu nie lubię zmian. Czasem zastanawiam się jak będzie wyglądało moje życie bez po śmierci rodziców, którzy zajmują w moim życiu ważne...

więcej

Reklama
zgłoś błąd