forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Proroctwa na płótnach - wygraj książkę "444".

LubimyCzytać
utworzył 31.05.2017 o 15:42

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

 
Słyszeliśmy od zaufanych osób, że Wy również znacie niejedną tajemnicę ukrytą w płótnie. Co chcieli nam przekazać wielcy artyści za pomocą pędzla? Wymyślcie, to znaczy – podzielcie się z nami jedną ze znanych Wam teorii. A tak na marginesie - wiedzieliście, że układ ręki na obrazie Chełmońskiego „Babie lato” zwiastował nadejście epoki selfie?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


444 - Jacek Skowroński
444

Autor : Maciej Siembieda

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 31 maja do 7 czerwca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Wielka Litera.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Marek 05.06.2017 23:16
Czytelnik

Obraz Władysława Podkowińskiego "Szał uniesień" jest osobliwą reinterpretacją znanego przysłowia "Baba z wozu, koniom (koniu) lżej". Ciekawostką jest fakt, iż ów dzieło, miało być szatą graficzną okładki pierwszego wydania noweli pt. "Nasza szkapa". Projekt, jako rzekomo zbyt śmiały odrzuciła sama autorka, jednak prawdziwym powodem wyboru innej grafiki było uderzające...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia 06.06.2017 12:23
Czytelnik

Vincent van Gogh - Siewca

Obraz przedstawia odejście ludzi z pracy na roli!
Przedstawiony na obrazie siewca ewidentnie zostawia za sobą rolę i idzie przed siebie, dalej w życie, które ma nadzieję będzie łatwiejsze!
Dokładnie tak się dzieje, ludzie odchodzą od pracy na roli, bo przecież to się nie opłaca i z tego się nie da wyżyć!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela 06.06.2017 14:22
Czytelniczka

Pomarańczarka Gierymskiego w koszu przewieszonym przez rękę, ma, jak wiadomo, pomarańcze. Miasto za nią jest szare. Szare od dymu. Gierymski przewidział, że Polska będzie przykryta smogiem, a w naszym klimacie możliwa będzie uprawa pomarańczy. Już ponad sto lat temu, widząc rewolucję przemysłową, malarz miał przeczucie, że nastąpi globalne ocieplenie, klimat zmieni się, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mimi 06.06.2017 22:56
CzytelnikTo słynne dzieło zwiastuje wyginięcie zegarów... Dali wiedział, że w przyszłości zegary wskazówkowe będą coraz rzadsze. Zostaną zastąpione przez telefony czy zegary cyfrowe. W przyszłości odczytanie godziny (z rzadkich wówczas) zegarów wskazówkowych będzie niczym wiedza tajemna. Zagłada się już zaczęła. Moja 10-letnia kuzynka nie potrafi tej... sztuki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bonnemort 07.06.2017 09:03
Czytelnik
Szał uniesień, obraz olejny Władysława Podkowińskiego z 1894 roku. Przedstawia piękną kobietę dosiadającą czarnego rumaka, każdy, kto widział, potężny obraz miał falę myśli oraz domysłów. Dopatrywano się w nim kontekstów erotycznych, mitu o Europie, symbolizmu oraz buntu. Jednak ja słyszałam, że prawda jest zgoła odmienna, gdyż obraz tak naprawdę przedstawia kobietę,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Olena 07.06.2017 13:42
Czytelniczka

Stanisław Wyspiański, autor obrazu „Macierzyństwo”, już na początku XX stulecia przewidział, jaka kwestia podzieli społeczeństwo przeszło sto lat później, mianowicie: czy kobieta ma prawo do swobodnego karmienia piersią w miejscach publicznych. Zdaniem malarza – tak, gdyż jest to naturalne zjawisko, które w żadnym wypadku nie powinno gorszyć postronnych osób. W końcu każdy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hagar_the_Horrible 07.06.2017 17:36
Czytelnik


Malując "Trzy gracje" Rubens przepowiedział podbój świata mediów i reality show przez trzy amerykańskie desgracje- siostry Kardashian, czyli głupią (Kourtney), głupszą (Khloe) i najgłupszą (Kim). Flamandzki geniusz bezbłędnie przewidział, że w dalekiej przyszłości wystarczy umiejętnie pokazać pokaźnych rozmiarów 4 litery, żeby zdobyć niezasłużoną sławę i furę pieniędzy.
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reader 07.06.2017 22:30
Czytelnik

Pablo Picasso to artysta, którego prace rozpozna dosłownie każdy - są one bardzo charakterystyczne i niesamowicie spójne. Choć jego sztuka wydaje się pozbawiona nadzwyczajnych koncepcji, słyszałem kilka lat temu dość nietypową teorię dotyczącą obrazu "Głowa kobiety". Według znanego badacza, Williama Berna, którego miałem okazję spotkać w jednej z warszawskich galerii sztuk,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 08.06.2017 11:39
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

Abee
Mimi
Marek
snowdrop
_Moonshine_

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
zgłoś błąd