forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Proroctwa na płótnach - wygraj książkę "444".

LubimyCzytać
utworzył 31.05.2017 o 15:42

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

 
Słyszeliśmy od zaufanych osób, że Wy również znacie niejedną tajemnicę ukrytą w płótnie. Co chcieli nam przekazać wielcy artyści za pomocą pędzla? Wymyślcie, to znaczy – podzielcie się z nami jedną ze znanych Wam teorii. A tak na marginesie - wiedzieliście, że układ ręki na obrazie Chełmońskiego „Babie lato” zwiastował nadejście epoki selfie?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


444 - Jacek Skowroński
444

Autor : Maciej Siembieda

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 31 maja do 7 czerwca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Wielka Litera.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Edith 02.06.2017 15:29
Czytelniczka

Żydówka z cytrynami Gierymskiego - prostota, czas, jego zatrzymanie w obrazie za pomocą kreski pędzlem, którym farba nie jest nakładana grubo, mocno, wyraziście tylko tak z naciskiem zatrzymanym w połowie ręki z wyczuciem, a jednocześnie zamaszyście i pewnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agasam9 03.06.2017 00:15
Czytelnik

Krzyk to przerażenie Europejczyków na widok nadpływających na łódkach uchodźców.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ZłośnicaKatarzyna 03.06.2017 18:32
Czytelnik

Bardzo lubię całą twórczość Zdzisława Beksińskiego. Byłam kiedyś na jednej z wystaw i od tej pory jestem zafascynowana jego obrazami, naprawdę mrocznymi. Widać, że jego wyobraźnia nie była w żaden sposób ograniczona. Otwierał się na podświadomość i nie bał tego, co w niej znajdzie. Malował farbą olejną, ale co ciekawe na płycie pilśniowej, a co za tym idzie nie było widać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna 04.06.2017 11:14
Czytelnik

Zdradzę wam sekret obrazu Chełmońskiego - Bociany. Wieśniak i jego synek nie patrzą na bociany tylko na spodek, którym przyleciała obca cywilizacja. Stwierdzili, że jeszcze ziemianie są zacofani i odlecieli.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ewa1234666666666 04.06.2017 12:53
Czytelnik

Leonardo Da Vinci od zawsze był fascynujący. Wymyślił wiele urządzeń, które przypominają dzisiejsze wynalazki. Nie o tym jest jednak dzisiaj mowa. Wiele osób uważa, że w swoich obrazach ukazuje przyszłość. Ja też tak myślę. Jego najbardziej znanym obrazem jest Mona Lisa. Tam również też coś ukrył. Coś, a mianowicie kosmitę. Na pierwszy rzut oka tego nie widać. Dopiero po...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RaKras20 04.06.2017 15:13
Czytelnik

Kilka dni temu wybrałem się do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zobaczyć na własne oczy obraz wybitnego Leonarda Da Vinci "Dama z gronostajem". Gdy podziwiałem dzieło podeszło obok dwóch starszych panów. Byli oni bardzo elegancko ubrani i mieli długie brody. Wyglądali na profesorów. Przypadkiem usłyszałem ich rozmowę na temat obrazu. Wynikało z niej, że da Vinci malując...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Majka125 04.06.2017 22:23
CzytelniczkaStarsza pani z pomarańczami, to zdawać by się mogło zwykła kobieta, która stara się zarobić na życie.
Jednak mało kto wie, że jest ona tak naprawdę zapowiedzią znaczącej reformy sportu. Klucz do zagadki znajduje się w jej lewym koszyku. Leży tam biała kulka, która nie może być pomarańczą z oczywistych względów. Jest to mała piłka niedługo potem używana do sportów takich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Swiety 05.06.2017 08:55
Czytelnik

Dla mnie wielką zagadką są tajemnicze obiekty na niebie na niektórych obrazach religijnych np. na obrazie Palazzo Vecchio - "The Madonna with Saint Giovannino"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Abee 05.06.2017 10:50
Czytelniczka


Da Vinci, wielki wizjoner, daje nam wskazówki co do poprawnego przeprowadzenia techniki heurystyczej, zwanej "burzą mózgów". Grupa osób z działu PR, zaangażowana w projekt "Misja" żywo dyskutuje swe pomysły, Lider - wydający się być postacią odosobnioną - w skupieniu podsumowuje dane; jest osoba bojkotująca projekt (Judasz). Mistrz wskazuje przyszłość z aktywnym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bul 05.06.2017 16:04
Czytelnik

Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzał.

"Wóz z sianem" Boscha przedstawia świat, w którym człowiek odwrócił się od Boga i wstąpiwszy w jego rolę stworzył własne życie - potworne genetyczne hybrydy ludzi i zwierząt, które wiodą ludzkość ku destrukcji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
zgłoś błąd