forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Proroctwa na płótnach - wygraj książkę "444".

LubimyCzytać
utworzył 31.05.2017 o 15:42

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

 
Słyszeliśmy od zaufanych osób, że Wy również znacie niejedną tajemnicę ukrytą w płótnie. Co chcieli nam przekazać wielcy artyści za pomocą pędzla? Wymyślcie, to znaczy – podzielcie się z nami jedną ze znanych Wam teorii. A tak na marginesie - wiedzieliście, że układ ręki na obrazie Chełmońskiego „Babie lato” zwiastował nadejście epoki selfie?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


444 - Jacek Skowroński
444

Autor : Maciej Siembieda

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 31 maja do 7 czerwca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Wielka Litera.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
konto usunięte
01.06.2017 13:55
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

HaniaW 01.06.2017 14:26
Czytelnik

Mając 10 lat w jednej z gazetek znalazłam obraz Leonarda da Vinici ,,Mona Lisa". Powiesiłam go sobie na ścianie, bo bardzo mnie fascynował. Nie tyle tajemniczym uśmiechem kobiety czy barwami, a raczej teoriami, które powstają na temat tego dzieła. Jedna z nich przykuła moją uwagę najbardziej.
Dużo osób w oczach Mony Lisy doszukuje się inicjałów.
Ale kogo?
No właśnie. Ponoć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Patrycja 01.06.2017 14:45
Czytelnik

Obraz Malewicza "Czarny kwadrat na białym tle"
: czytałam gdzieś, że w 2015 roku gdy obraz świętował 100 urodziny, naukowcy zrobili badania, prześwietlając płótno promieniami rentgenowskimi i studiując je pod mikroskopem. W rezultacie odkryli pod spodem dwie inne kompozycje! To jednak nie wszystko. Odkryto bowiem również napis, trudny do rozszyfrowania. Naukowcom udało się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hinaru 01.06.2017 15:01
CzytelnikWilliam Turner w swoim dziele pt."Snow Storm: Hannibal and his Army Crossing the Alps" przekazał nam proroctwo przyszłej Europy.
Na obrazie widzimy europejczyków pokonujących trudy życia. Symbolizuje to wspinaczka po Alpach. Może nie zawsze postępują słusznie, stąd "Hannibal" oraz "zjadanie się" w zarodku. Walka ze swoimi o swoje cele. Po trupach pną się na szczyty...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anksunamun 01.06.2017 18:15
Czytelnik

Ciekawostka z zakresu malarstwa, którą chciałabym się z Wami podzielić, dotyczy dzieła Caravaggia „Śmierć Matki Boskiej”, przechowywanego w Luwrze. Artysta wykonał je na zlecenie karmelitów bosych, którzy chcieli ozdobić nim swój kościół w Rzymie. Zakonnicy jednak odrzucili obraz, uznając, że malarz zastosował w nim zbyt brutalny naturalizm. Zarzucono mu brak szacunku i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ayasha 01.06.2017 18:18
Czytelniczka

Kojarzycie obraz 'Stary człowiek w żalu'? Otóż powstają różne spekulacje na temat tego, czy naprawdę jest to człowiek głęboko rozczarowany i smutny. Obiło mi się o uszy, że ten starszy mężczyzna wcale nie jest pogrążony w żalu, ale rozbawiony do łez po tym, jak ujrzał swoją wybrankę w jej nowej, podobno bardziej modnej fryzurze. No cóż, podobne sytuacje zdarzają się do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agunia 01.06.2017 19:46
Czytelniczka


Ten przepiękny obraz dziewczynki z gitarą autorstwa Jana Vermeera, mógłby uchodzić za obraz proroczy. Teraz może stać się niestety tylko symbolem samotnego artysty.
Kiedy zobaczyłam obraz, od razu skojarzył mi się on z Panem Jackiem, który w pewnych sprzyjających okolicznościach mógłby sam wystąpić, w Opolu grając na gitarze największe światowe przeboje.
Spójrzcie tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lwuska55592 02.06.2017 11:17
Czytelnik

obraz Caspara Davida Friedricha ,,Kobieta w oknie,, zwiastował nadejście gangów starszych kobiet obserwujących najbliższe otoczenie z okien swoich mieszkań. Trend ten coraz silniejszy dotarł praktycznie wszędzie, na znak manifestu wolności obserwowania- kobiety te zaczęły nosić tzw ,,moherowe berety,, wiedzą wszystko, słyszą wszystko i nie omieszkają podzielić się tą wiedzą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
02.06.2017 14:14

Trwałość pamięci - obraz Salvadora Dalí to tak naprawdę przepowiednia zmiany klimatu na o wiele cieplejszy, taki, że nawet zegary zaczną się topić. Uff to dopiero będą gorące czasy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 02.06.2017 14:42
Czytelniczka


Autor jest nieznany ale ten prehistoryczny obraz niewątpliwie zwiastuje nadejście pozaziemskich istot zwanych po prostu kosmitami ("Bliskie spotkania trzeciego stopnia" Spielberga są tylko delikatnym uzupełnieniem dzieła). Wielu krytyków uważa jednak, że obraz symbolizuje tak zwaną głowę na bani i zwiastuje dobrą imprezę. Podobny motyw można znaleźć u Claude Moneta w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd