forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Proroctwa na płótnach - wygraj książkę "444".

LubimyCzytać
utworzył 31.05.2017 o 15:42

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

 
Słyszeliśmy od zaufanych osób, że Wy również znacie niejedną tajemnicę ukrytą w płótnie. Co chcieli nam przekazać wielcy artyści za pomocą pędzla? Wymyślcie, to znaczy – podzielcie się z nami jedną ze znanych Wam teorii. A tak na marginesie - wiedzieliście, że układ ręki na obrazie Chełmońskiego „Babie lato” zwiastował nadejście epoki selfie?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


444 - Jacek Skowroński
444

Autor : Maciej Siembieda

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 31 maja do 7 czerwca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Wielka Litera.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 31.05.2017 15:42
Administrator

444

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 444
NocnyStolik 31.05.2017 15:56
Czytelnik

Millie Brown - wymiotuje farbami na swoje płótna. Powiedziałabym, że to jest idealna odpowiedź na pytanie, jak się ma sztuka współczesna i jaki reprezentuje poziom :D
Val Thompson miesza swoje farby ze skremowanymi zwłokami, dzięki temu jej obrazy są "z duszą".
A obraz Kazimierza Malewicza "Czarny kwadrat na białym tle" na pewno zwiastuje rychłe nadejście...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zlatawiecz 31.05.2017 16:03
Czytelnik

"Krzyk" w rzeczywistości obrazuje myśli wszystkich zdrowych umysłowo ludzi przyszłości, dziś pochylającymi się nad sztuką współczesną.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rudek12 31.05.2017 16:21
Czytelnik

Dowiedziałem się kiedyś o pewnym skandalu związanym z Jacksonem Pollockiem, a uciszonym przez CIA. Historię opowiedział mi były pracownik Yale - prof. Brown. Nie wiem czy znacie obraz bez tytułu, rzeczonego już Pollocka, który wisi w Met?
(http://www.metmuseum.org/toah/images/hb/hb_1982.147.27.jpg - dla przypomnienia albo jakby ktoś nie wiedział).
Otóż, Pollock był...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cień_człowieka 31.05.2017 17:54
Czytelnik
"Stańczyk" czyli obraz Jana Matejki zwiastował nadejście nowych trendów w męskiej modzie. Każdy mężczyzna od tego czasu może bez żadnych już oporów założyć czerwone rurki, choćby nawet mieli nazwać go... błaznem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agunia 31.05.2017 21:16
Czytelniczka

Super pomysł, czy mogę prosić o pomoc? nie wiem,jak dołączyć zdjęcie do treści. Wiem,że są podpowiedzi i kody jednak mi nie wychodzi :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
karodi 31.05.2017 21:45
Czytelniczka

Agunia, aby dodać zdjęcie trzeba wkleić między {img} (to w nawiasie kwadratowym) a {/img} (też nawias kwadratowy) adres zdjęcia ;). Ja jeszcze dodatkowo pomniejszyłam zdjęcie i wrzuciłam na stronę do robienia linków, bo nie wiem, czy wczytuje większe fotografie, ale można zawsze spróbować ;).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rafał 31.05.2017 19:54
Czytelnik


Odkrycie tajemnicy zajęło blisko 500 lat. Lekarz medycyny dostrzegł po prawej stronie obrazu Michała Aniołą coś więcej niż postać Stworzyciela otoczonego słodkimi herubinami a mianowicie – kształt ludzkiego mózgu. Sakralny obraz zdobiący Kaplicę Sykstyńską, światowy fenomen epoki oświecenia od samego początku miał przeczyć jakoby wszelkie ludzkie przymioty jak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
anteeekg 31.05.2017 20:20
Czytelnik


Edgar Degas - Two ballet dancers
Nie wielu wie, że już pod koniec XIX wieku mało znany malarz nazwiskiem Degas, posiadał wiedzę, która wyprzedzała epokę, w której żył i tworzył. W rezultacie tego wiedze swą musiał w tajemny sposób ukryć na jednym ze swych dzieł. Tak oto w wyżej widocznym dziele sztuki ukrył ponadczasowe przesłanie: "Im lepiej się bawisz w sobotni...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Joanna82 31.05.2017 20:50
Czytelniczka

Fascynują mnie obrazy Leonarda Da Vinci nie ze względu na jego twórczość ale właśnie jeżeli chodzi o różne teorie ich powstania. Widziałam "Mona Lise" we Francji oraz " Damę z gronostajem" w Krakowie ale moim skromnym marzeniem jest zobaczyć "Ostatnią Wieczerze"
Jest wiele teori co włąsciwie przedstawia ten obraz. Jedną z nich jest teoria jako Jezus miał żonę która...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karodi 31.05.2017 21:01
CzytelniczkaZdradzę Wam tajemnicę. Ale tylko Wam. Pamiętajcie – nikomu ani słówka. To ściśle tajne przez poufne. Serio. I wiem to tylko ja, a teraz będziecie wiedzieć i Wy. Gotowi?

Szeptem: Salvador Dali był jasnowidzem. Tak, tak. Jasnowidzem.

W jego dziełach można wyczytać wiele proroctw i przepowiedni. Kojarzycie obraz "Dziewczyna w oknie" (1925)? Dołączam powyżej. Taki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
snowdrop 31.05.2017 22:07
Czytelnik

http://elektryk.opole.pl/images/2011/konstytucja_3maja.jpg
Na mojej uczelni można spotkać się z teorią, że na tym obrazie tak naprawdę nie pokazano konstytucji trzeciego maja tylko wyniki egzaminów, a człowiek niesiony na rękach to tak naprawdę jedyny student, który zdał w zerowym terminie zarówno biochemię jak i biofizykę. Żeby to zapamiętać uwieczniono całą sytuację na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd