forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Otwierać, milicja! - wygraj książkę "Zagadki kryminalne PRL"

LubimyCzytać
utworzył 31.01.2017 o 13:32

„Tajemnice kryminalne PRL” to dwadzieścia mrożących krew w żyłach opowieści o głośnych zbrodniach, w wielu przypadkach seryjnych, które wydarzyły się w ciągu 45 lat istnienia Polski Ludowej we wszystkich społecznościach – od wiejskiej i małomiasteczkowej po wielkomiejską, a także w najróżniejszych środowiskach – chłopskim, robotniczym, studenckim, inteligenckim a nawet, co bardziej szokowało dawniej niż obecnie, intelektualnym.


PRL nie istnieje od prawie 30 lat. Jednak wiele historii z nią związanych jest wciąż żywych w pamięci Polaków. Na pewno niejedną słyszeliście. Niech Wam posłużą teraz za inspirację. Wymyślcie krótką opowieść kryminalną, którą osadzicie w realiach minionego systemu. Niech wypełni ją plejada cinkciarzy, tajniaków, milicjantów, ormowców, imperialistycznych sabotażystów i in. Do klawiatur, towarzysze!


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Zagadki kryminalne PRL - Jacek Skowroński
Zagadki kryminalne PRL

Autorzy: Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki

„Tajemnice kryminalne PRL” to dwadzieścia mrożących krew w żyłach opowieści o głośnych zbrodniach, w wielu przypadkach seryjnych, które wydarzyły się w ciągu 45 lat istnienia Polski Ludowej we wszystkich społecznościach – od wiejskiej i małomiasteczkowej po wielkomiejską, a także w najróżniejszych środowiskach – chłopskim, robotniczym, studenckim, inteligenckim a nawet, co bardziej szokowało dawniej niż obecnie, intelektualnym. Część morderstw pozostała w ogóle niewyjaśniona, wiele rozwikłano tylko częściowo, a niektóre stanowią do dziś zagadkę, którą współcześni prawnicy, kryminolodzy i historycy usiłują rozwiązać, korzystając z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz współczesnych metod badań kryminalistycznych. Autorzy „Tajemnic kryminalnych PRL”– Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki mają w dorobku po kilkadziesiąt książek, w tym szereg pozycji popularnonaukowych, reportaży z kraju i ze świata, przewodników turystycznych, esejów oraz biografii sławnych Polaków. Znaczną część z nich napisali wspólnie, jak choćby opowieści o wydarzeniach „spisanych krwią” wydanych pod tytułem „Śladami słynnych zbrodni” (we współpracy z Lilianą Olchowik-Adamowską), w których nawiązywali do historycznej konwencji pitawala, jak od XVIII wieku nazywano zbiory kronik i sprawozdań z procesów kryminalnych. Tamta książka obejmowała wielowiekowy okres do końca okupacji niemieckiej, w tej natomiast autorzy zajmują się problemami zbrodni i kary z czasów nie aż tak odległych, a jednak odchodzących z wolna w zapomnienie.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 31 stycznia do 7 lutego włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Bellona.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [35]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Ledarg1916 08.02.2017 15:46
Czytelnik

Gratulacje dla wszystkich, szczególnie dla Oleny, świetna praca. Nie chcę zabrzmieć jak arogant, ale z nagrodzonych tylko ta mi się podobała. Nie mogę odżałować, że nie nagrodzono ReaderX.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
08.02.2017 17:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Ledarg1916 08.02.2017 17:26
Czytelnik

Wiem, wiem, sam się do tego sumiennie przyznał. Nawet napisałem mu, że wykonał 120% normy i za to powinien być nagrodzony, w końcu tematem był PRL;-) Absolutnie nie neguję wyborów komisji, to Oni decydują i wybierają ICH zdaniem najlepsze, w końcu to Oni rozdają nagrody i wybierają godnie z własnym gustem. A w nas ludziach piękne jest to, że się od siebie różnimy, również w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ReaderX 09.02.2017 18:18
Czytelnik

Faktycznie, limit znaków został przekroczony i doskonale wiedziałem, że tak to się dla mnie skończy;) Po prostu nie chciało mi się zmieniać raz napisanej historii i tyle:) Wiem wiem, są liczniki i może następnym razem spróbuję się dostosować;)
Tak czy inaczej absolutnie nie mam o nic żalu, dziękuję za wszystkie "plusy"/dobre słowa i serdecznie gratuluję wszystkim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 08.02.2017 14:48
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

Edyta
Haczlo
Olena
zakladka
Konik

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 07.02.2017 23:48
Czytelniczka

- Czy obywatelka wieczorem kręciła się po naszym terenie - zapytał milicjant?
- Nie byłam nigdzie,lecz w domu pilnowałam rodzeństwa- odpowiedziała spokojnie.
- Może kawalera , a nie rodzeństwo - droczył się dalej milicjant z nią.
- Dobrze obywatelko proszę odejść.
- Tak jest - powiedziała cicho.

Odeszła szybkim krokiem. Nie zauważyłby jej, gdyby...

Minęły 3 dni...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Estera 07.02.2017 23:12
Czytelniczka

Zimny wiatr wciskał się w szczeliny dziurawego i źle połatanego płaszcza, dużo za duże buty po starej ciotce zupełnie przemokły. A kolejka do sklepu mięsnego nie przesunęła się ani odrobinę… ulicą przejechał autobus, ochlapując błotem pośniegowym wszystkich stojących w kolejce obywateli. Szesnastoletnia dziewczyna jedynie westchnęła ciężko, kiedy ludzie sterczący na zimnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
obumarławątroba 07.02.2017 22:32
Czytelnik

Pan Pietrzyk stał w kolejce już drugi dzień. Liczył, że tym razem coś dostanie. Zaczynał się niecierpliwić, w szczególności, że dziś miał kolejną zmianę. Około 13:00 wrócił do domu. Stał za lodówką. Dostał pralkę. Bywa. Ubrał swój roboczy garnitur i udał się do kościoła. Nie wierzył w Boga, ale wierzył w to, że to co robi będzie chronić jego rodzinę. Msza święta zaczęła się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Konik 07.02.2017 19:55
Czytelnik

Sąsiadka pana Maryszewskiego od kilku dni zastanawiała się gdzie jej sąsiad wychodzi punktualnie o 15, a że lubiła na wszystkich wysyłać policję blok był prawie pusty, pewnego dnia nie wytrzymała i poszła za nim do piwnicy, stanęła pod drzwiami i słuchała"... no to co tym razem.... kto następny, dość mam już prania tych waszych brudów..."sąsiadka szybkim krokiem biegnie do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia 07.02.2017 15:31
Czytelnik

Wieczorem pędząc do domu z pracy, która jak zwykle kończyła się kilkoma kieliszkami "spod lady", aby tylko zdążyć przed godziną policyjną mknę przez miasto, aż tu nagle widzę jak z naprzeciwka zbliża się milicja. Podchodzą i proszą o nazwisko, więc zgodnie z prawdą mówię Gierek, nie uwierzyli. Ponownie powtarzam im nazwisko i tak pięciokrotnie!
Później zostaje ukarany za...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Radzique 07.02.2017 15:21
Czytelnik

-Lutek? Żyjesz? – krzyknął wysoki rudzielec w niebieskiej szwedce.
-Bierz torbę i złaź na dół. I nie drzyj mordy bo zaraz się pół ulicy zleci. Ja pierd… .Co za dzień – syknął podnosząc się ociężale z podłogi Lutek i poprawił gustowną pożyczkę, która na skutek upadku przesunęła się ze środka głowy na prawe ucho.
-Myślałem, że sobie kark skręciłeś jak jebnąłeś z tych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ola 07.02.2017 11:13
Czytelniczka

Cała sprawa zaczęła się od znalezienia ciała 22-letniego Krzysztofa Lalusa, studenta AGH. Wszystko wskazywało na nieszczęśliwy wypadek-chłopak miał spaść z jednego z tatrzańskich szczytów. Jednak doświadczenie i instynkt sierżanta Malaka nie pozwalał zamknąć sprawy od razu. Jego pierwszym celem stało się zlokalizowanie miejsca zamieszkania denata. W miejscu zameldowania...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hagar_the_Horrible 07.02.2017 11:01
Czytelnik

- Towarzyszu, to on!
- No i proszę, Braciak. Świadek was rozpoznał. Przyznajcie się, odsiedzicie swoje i wrócicie na łono rodziny budować nasze socjalistyczne szczęście.
- Towarzyszu kapitanie! To pomyłka jest …Ał! Za co, towarzyszu?
- Za wkur…nie władzy, a konkretnie mnie. Jak się nie przymkniecie to poprawię z drugiej strony.
- Ale….! Ał!
- Głusi jesteście, Braciak?! ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd