forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Szczery wywiad - wygraj książkę "Wykorzenieni".

LubimyCzytać
utworzył 25.10.2016 o 12:42

W małej węgierskiej wsi w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych nie ma perspektyw na lepszą przyszłość. Ludzie żyją w skrajnej biedzie, pracują w państwowych gospodarstwach, a jedyną rozrywką jest upijanie się w karczmie. Przemoc domowa – mężów wobec żon, matek wobec dzieci – jest powszechna, tak samo jak ubóstwo materialne, emocjonalne i intelektualne. Autor „Wykorzenionych” pokazuje brutalną rzeczywistość po Drugiej Wojnie Światowej z perspektywy dziecka. Relacje mieszkańców opierają się na agresji, nieufności i niechęci. Bohaterowie książki w powojennej codzienności odkrywają na nowo własną tożsamość.

 
Podczas nauki historii często zapomina się o zwykłych ludziach, którzy brali udział w przełomowych wydarzeniach. Spójrzmy na historię z perspektywy przeciętnego obywatela. Wyobraźcie sobie, że jesteście reporterami i zapraszacie do studia osobę, która osobiście doświadczyła kształtującej się historii. Przeprowadźcie z nią szczerą rozmowę.  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1800 znaków ze spacjami. 



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Wykorzenieni - Jacek Skowroński
Wykorzenieni

Autor : Szilárd Borbély

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Mała węgierska wieś. Skrajna bieda, brak perspektyw, nadziei na lepszą przyszłość. Społeczność, której życie to praca w państwowych gospodarstwach i pijatyki w miejscowej karczmie. Relacje mieszkańców opierają się tu na wzajemnej nieufności, niechęci i agresji – mężowie biją żony, a matki dzieci. Wszechobecne ubóstwo ma wymiar nie tylko materialny, ale też emocjonalny i intelektualny. Powieść Borbely’ego pozwala spojrzeć oczami dziecka na brutalną rzeczywistość po Drugiej Wojnie Światowej. Doświadczone przez los postaci, odkrywające na nowo własną tożsamość sprawiają, że świat Wykorzenionych od pierwszych stron chwyta czytelnika za gardło i na długo nie daje o sobie zapomnieć . Robi mi się duszno, kiedy ktoś mówi o Żydach. Kiedy słyszę słowo „Żyd”, gardło mi się zaciska. Tracę oddech. Szumi mi w uszach. Boję się, że inni to zauważą. Boję się, że się zdradzę. Udaję, że nic mnie to nie obchodzi. Serce podchodzi mi do gardła. W takich chwilach wstrzymuję oddech. Wiem, że powietrza nie starczy na długo, ale do tego czasu ani drgnę. Nie mam odwagi odetchnąć. Uszy mi płoną. Na pewno wszyscy to widzą. Chciałbym zobaczyć się w lustrze. Boję się, że uszy mnie zdradzą. Inni często mówią o Żydach. W ich słowach czai się groźba. Boję się tych słów. (fragment)

Regulamin
  • Konkurs trwa od 25 października do 1 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1800 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [18]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 02.11.2016 10:48
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

zajceva
wolfie
Shino11
Mateusz
Tina

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Miss_Joker 01.11.2016 23:26
Czytelniczka

-Witamy w studio Pani Mario. Proszę usiąść.
-Dzień dobry. Dziękuję Pani serdecznie za zaproszenie.
-Proszę powiedzieć mi o Pani pierwszych wspomnieniach związanych z II wojną.
-Kiedy wybuchła, miałam 12 lat. Szłam do szkoły, kiedy na ulicach wszczęło się zamieszanie. Pewna pani podbiegła do mnie i rzekła "uciekaj dziecko". Wtedy nie rozumiałam, o co jej chodzi. Podeszłam do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Julia 01.11.2016 22:16
Czytelniczka

Pomimo upływu 71 lat od zakończenia II wojny światowej, jej historia wciąż pełna jest zagadek i białych plam. Stopniowo jednak, wraz z otwieraniem przez poszczególne państwa swoich archiwów i pojawianiem się relacji świadków, którzy dotychczas milczeli, zostają one wypełniane treścią. Jedna z największych zagadek II wojny światowej to tajemnica kompleksu "Riese"....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wolfie 01.11.2016 18:51
Czytelniczka

- Jest pan urodzonym Kresowiakiem. Jak wspomina pan swoje dzieciństwo?
- Szczęśliwie. Byłem otoczony miłością, wychowywany w głębokiej wierze. Pierwsze zarysy mojej pamięci związane są właśnie z kościołem, tłumem ludzi i ich modlitewnym śpiewem.
- Porozmawiajmy o wydarzeniu, które na dobre przekreśliło pana te cudowne lata dziecięcej nieświadomości. Proszę mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz Dębski 01.11.2016 16:59
Czytelnik

- Była Pani świadkiem tych przemian?- dziennikarz postanowił zachęcić kobietę do mówienia.
- Tak. Chodziłam do szkoły ,uczyłam się szyć. Dobrze pamiętam- odpowiedziała z przekonaniem, miała około sześćdziesięciu lat, ale jej oczy wskazywał, że ciągle była młoda.
- Działo się wtedy coś niezwykłego?
- A co jest niezwykłe?- spytała z lekkim uśmiechem- Znałam tylko takie czasy,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Wicia 01.11.2016 13:34
Czytelnik

Witam wszystkich zebranych na rynku, którzy zechcieli pojawić się tutaj i wysłuchać mojego wywiadu z człowiekiem, który powinien być przykładem dla nas wszystkich! Swoim poświęceniem i ciężką pracą doszedł na sam szczyt, choć na początku swojej drogi miał mniej, niż nic! Jego serce jest tak wielkie, że może obdzielić radością i poświęceniem każdego z nas, a nadal te pokłady...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zajceva 31.10.2016 17:43
Czytelniczka

Rozmowa z Teresą Ziomber, wielką miłością Rafała Wojaczka, buntownika, przedstawiciela polskiego pokolenia poetów wyklętych.

- Więc jak to z nim było?
- Gdybyś zaczął z nim dyskusję o czymkolwiek, o polityce, sporcie, muzyce, rozmowa szybko zeszłaby na literaturę. Zawsze mówił tylko o tym, był dobry i wiedział o tym. Nie radził sobie ze swoimi emocjami, wielokrotnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ela 31.10.2016 17:04
Czytelniczka

Mężczyzna dawno już przekroczył trzydziestkę. Ubrany jest w ciemny garnitur, a kwadratowe oprawki jego okularów wyglądają na drogie.
– Zacznijmy od tego, co pan tam robił. Rozumiem, że był pan studentem?
– Stażystą. Skończyłem studia i za marną pensję byłem głównie chłopcem na posyłki, czasem wpisywałem coś do tabeli na komputerze.
– Jak długo pan tam pracował?
– Trochę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Damian 31.10.2016 11:16
Czytelnik

Dobry wieczór Państwu. Dzisiaj przeprowadzam wywiad z bardzo kontrowersyjną postacią. Otóż udało nam się dotrzeć do samego Hrabiego Draculi.
Reporter: - Dobry wieczór, Panie Hrabio.
Hrabia: - Dobry wieczór.
R:- Cieszę się niezmiernie, że udało się nam do Pana dotrzeć. Na samym początku chciałbym zapytać o Pana wiek.
H:- 1600 lat.
R:- Zapewne w tym czasie wiele rzeczy Pan...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bury 29.10.2016 11:35
Czytelnik

Miałem dzisiaj napisać napisać ten^^ wywiad. Lecz gdy rozmyślałem co napisać, przypominał mi się pewien zasłyszany kiedyś wiersz. Gdy już go sobie przypomniałem. Stwierdziłem, że nic dzisiaj nie wymyślę. Bo wiersz owy cały czas będzie siedział mi w głowie. A nie chce go przerabiać w wywiad, tylko po to by wygrać książkę. O nie, to nie jest tyle warte. Nie warto niszczyć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej