rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Przemiana wewnętrzna – wygraj książkę „Krwawa Luna i inni”.

LubimyCzytać
utworzył 13.10.2016 o 10:53

Julia Brystiger, zwana Krwawą Luną podobno uwielbiała osobiście torturować więźniów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Historyczka, Iwona Kienzler w swojej książce zmierzyła się z życiorysami jej i innych postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski.


Julia Brystygier jest bardzo złożoną postacią. Z jednej strony zasłynęła jako sadystyczna śledcza aparatu bezpieczeństwa PRL, czym zasłużyła na swój przerażający przydomek. Z drugiej, pod koniec życia przeszła ogromną przemianę wewnętrzną – próbowała swoich sił w literaturze i zmarła jako gorliwa katoliczka. Jak sądzicie, czy takie wolty są możliwe i dostępne dla wszystkich? Czy też może są zarezerwowane jedynie dla osób obdarzonych specjalnymi cechami charakteru albo muszą zaistnieć wyjątkowo sprzyjające ku temu okoliczności zewnętrze? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Krwawa Luna i inni - Jacek Skowroński
Krwawa Luna i inni

Autor : Iwona Kienzler

Potwornie niezgrabna, kwadratowa, niska, bardzo grube nogi. Agresywna, zaborcza… – tak Krwawą Lunę wspominali jej partyjni koledzy. Mimo to została kochanką Jakuba Bermana, Hilarego Minca, Bolesława Piaseckiego i dziesiątków innych mężczyzn, bo jej sadystyczny apetyt seksualny był nienasycony. Uwielbiała osobiście torturować więźniów – w okrucieństwie nie mógł jej dorównać żaden z ubeckich katów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Julia Brystiger, Stefan Michnik, Helena Wolińska, Józef Różański, Krwawy Julek – Julian Polan-Haraschin – w swojej książce Iwona Kienzler zmierzyła się z życiorysami postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski. Wraz z premierą książki na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”, „Układ zamknięty”) – „Zaćma” poświęcony postaci Julii Brystigerowej.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 13 października do 20 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Bellona.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [28]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 21.10.2016 09:13
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

Haczlo
Pawello
ania0596
Lemur80
Blodeuwedd

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rekinia 20.10.2016 23:57
Czytelnik

Musiałaby zdarzyć się jakaś rytualna pełnia, aby Krwawa Luna przeistoczyła się w promienne słońce. Kobieta z tytułem doktoranckim, a więc wykształcona i bardzo zaangażowana w swoje przekonania, z końcem swojej ery "zmienia się". Kluczem tego zjawiska jest chyba hybryda maniakalno-obsesyjno-fanatycznej osobowości, pozwalająca przeskakiwać z jednej radykalnej strony w drugą....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Blodeuwedd 20.10.2016 22:29
Czytelnik

Chyba najbardziej znanym przykładem człowieka, który gwałtownie zmienił swój światopogląd i ruszył w zupełnie przeciwnym kierunku, jest święty Paweł z Tarsu. Fakt, potrzebował terapii wstrząsowej - jasności, upadku z osła, głosu z nieba i ślepoty, by się zmienić, ale czy to nie dotyczy każdego z nas? Czasem trzeba oberwać w głowę, żeby przewartościować swoje życie....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cantata 20.10.2016 22:10
Czytelniczka

Człowiek jest z natury dobry czy zły? To pytanie zadają sobie filozofowie od wieków. Hobbs uważał, że „podstawą stosunków między ludźmi jest ich własna korzyść”, Rousseau dowodził, że człowiek to istota szczera i prawdomówna. A jak jest naprawdę? Tego pewnie nie dowiemy się nigdy.

Pula genowa jest ograniczona, jednak miliony kombinacji powodują, że człowiek jest istotą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aghama 20.10.2016 21:27
Czytelniczka

W 1971 r. amerykański psycholog Philip Zimbardo przeprowadził słynny eksperyment więzienny. Na czas jego trwania studenci wcielili się w rolę strażników i więźniów. Wcześniej zostali przebadani psychologicznie, żeby upewnić się, że nie wykazują żadnych problemów zdrowotnych i psychicznych. Oczywiście wszyscy bez kryminalnej przeszłości. Normalni ludzie. Jak większość z nas…
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Klops 20.10.2016 21:24
Czytelnik

Zmiana taka jest możliwa tylko w jednym przypadku - kiedy życie człowieka zmierza ku końcowi, a on sam uświadamia sobie jakim był draniem i najzwyczajniej w świecie boi się tego, co go może czekać po śmierci. A poza tym taka przemiana to coś w rodzaju lepu na muchy, czyli przypodobania się, by ktokolwiek przyszedł na pogrzeb i powiedział o nim choć jedno dobre słowo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 20.10.2016 19:44
Czytelniczka

Człowiek kształtuje się i swój charakter przez całe życie.
Na życie ze strony negatywnej wpływa wiele czynników i następuje zmiana zachowania na negatywną.
Brakuje autorytetów wśród rodziców, którzy zajęci pracą i są z dala od dzieci. Niestety droga pozostaje jedna wybrać - zło konieczne
i być egoistą. Mścić się na innych za to co w życiu było nie osiągalne. Chcą pokazać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lemur80 20.10.2016 19:30
Bibliotekarz

Wierzę w coś, co nazwałbym "charakterologicznym fatalizmem". Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli ktoś się zmienia, to zwykle na gorsze. Cóż, chodzi pewnie o to, że winy z przeszłości trudno jest naprawić dobrymi uczynkami. To tak jak z opinią, pracować na nią jest ciężko, stracić za to bardzo łatwo. Jest coś prawdziwego w powiedzeniu "dobre uczynki wykuwane są w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
krukov 20.10.2016 13:50
Czytelnik

Jest to naprawdę sprawa na tyle skomplikowana, że nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, a każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie. Polecam lekturę książki "Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem", której głównym bohaterem jest morderca pięciu osób, chowany od dziecka „twardą ręką”. Skoro w jego przypadku nawrócenie na wiarę i „ścieżkę dobra” było możliwe to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karolina27 20.10.2016 13:27
Czytelnik

Często zastanawia mnie, dlaczego taka metamorfoza odbywa się najczęściej u schyłku życia? Nasuwa się mi tylko jedna odpowiedź. Po prostu ludzie boją się piekła, szatana i kary, za to co zrobili w swoim życiu wcześniej i jakie okrutne przewinienia popełniali. Gdy są już starsi, na swojej drodze często spotykają osoby duchowne, kapłanów, czy jak w przypadku Krwawej Luny,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej