forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Iskra człowieczeństwa – wygraj książkę „Prawo do życia”.

LubimyCzytać
utworzył 05.09.2016 o 12:42

Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżycie, o środki, o niepodległość, za wiarę, o ideały Gdzie tu miejsce na przykazanie miłości, na humanizm?! Chcesz żyć? Zabij i zabierz. Oto cała filozofia. Przecież prawo do życia zawsze idzie w parze z prawem do użycia siły. Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. Oni po prostu chcą żyć, i to ich prawo – prawo do życia.


Siłą prozy Szabałowa jest ukazywanie, że nawet w postapokaliptycznym świecie można znaleźć ludzi, w których przetrwało człowieczeństwo. Nie dla wszystkich jego bohaterów prawa rządzące „starą” cywilizacją przestały obowiązywać. Wyobraźcie sobie, że żyjecie w jednej ze wspólnot „Uniwersum Metro 2033”. Jaką cechę, Waszym zdaniem, Wasza grupa niedobitków powinna pielęgnować ze szczególną troską? Co, przy ogólnej degeneracji i zdemoralizowaniu, sprawi, że iskra humanitaryzmu nie przestanie się tlić?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Prawo do życia - Jacek Skowroński
Prawo do życia

Autor : Denis Szabałow

Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżycie, o środki, o niepodległość, za wiarę, o ideały… Gdzie tu miejsce na przykazanie miłości, na humanizm?! Chcesz żyć? Zabij i zabierz. Oto cała filozofia. Przecież prawo do życia zawsze idzie w parze z prawem do użycia siły. Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. Oni po prostu chcą żyć, i to ich prawo – prawo do życia. „Prawo do życia to kontynuacja książki Denisa Szabałowa Prawo do użycia siły. Ta trzymająca w napięciu, wartka i realistyczna do bólu powieść wyszła spod pióra człowieka, który wie prawie wszystko o broni, survivalu i sztukach walki. Ale nie obawiajcie się – Szabałow nie stworzył kolejnego poradnika przetrwania! Owszem, zebraną wiedzą podkręcił akcję, nadając jej przy tym sznyt autentyzmu, ale nie omieszkał także podzielić się z czytelnikami swoimi refleksjami i filozofią życiową. Prawo do użycia siły było bestsellerem. Wygląda na to, że Szabałow zgromadził prawdziwą armię fanów.” Dmitry Glukhovsky

Regulamin
  • Konkurs trwa od 5 września do 12 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Insignis.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [44]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 13.09.2016 08:49
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

chanka
Maja
Yevoni
Mateusz
krzysiu966

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
chanka 13.09.2016 14:17
Czytelnik

Jest mi niezmiernie miło!
Dziękuję :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna 12.09.2016 23:38
Czytelniczka

Cecha mojej grupy to powinna być stanowczość w podejmowaniu decyzji. Pozwoli im to przetrwać najcięższe chwile jakie są w życiu i nie żałować ich.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Persephone 12.09.2016 22:56
Czytelniczka

Podstawą przetrwania mojej wspólnoty byłby wzajemny szacunek. Muzułmanie, chrześcijanie, żydzi, buddyści czy ateiści, biali, czarni czy żółci, wszyscy przestrzegaliby jednej prostej zasady: traktuj innych tak, jak ty byś chciał być przez nich traktowany. Rób to, co jest zgodne z twoim sumieniem, ale pamiętaj, że twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
agatrzes 12.09.2016 21:38
Czytelniczka

Myślę, że nie tylko w czasach degeneracji i zdemoralizowania warto pielęgnować wzajemny szacunek, bo tylko dzięki niemu można budować autorytety, hierarchię wartości i respektować przyjęte reguły oraz zasady. Szanując drugiego człowieka stawiamy go na równi z sobą, w pełni go akceptujemy. A dzięki temu łatwiej jest uniknąć przemocy i wypracować kompromis, tym bardziej w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mrs_Bookies 12.09.2016 21:11
Czytelniczka

Świadomość wyjątkowości każdego człowieka. Dzięki temu szanowaliby nie tylko siebie, ale i innych oraz byliby wobec nich uczciwi. Może nie pomogłoby im to przetrwać bomby atomowej czy srogiej zimy, ale pozwoliłoby na zachowanie resztek człowieczeństwa i uchroniłby ich przed brutalnością i powolnym stawaniem się zwierzętami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Milena0215 12.09.2016 19:30
Czytelnik

ODWAGA albo inaczej BOHATERSTWO.
W post apokaliptycznym świecie moim zdaniem powiązanie odwagi i bohaterstwa jest najważniejszą cechą, ponieważ gdy tego zabraknie, człowiek może stać się "zaszczutą zwierzyną" nie zdolną do korelacji w grupie, dbającą tylko o jedzenie i spanie, aby za wszelką cenę przeżyć, gubiąc po drodze człowieczeństwo.

Poza tym po apokalipsie różne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
chanka 12.09.2016 18:24
Czytelnik

Co odpowiada za humanitaryzm ludzi, którzy zmuszeni są żyć w wynaturzonym świecie..?
Z pewnością nie da się tu wymienić jednej cechy.
Jednakże swoistą bazą człowieczeństwa nazwałabym empatię. Jest ona bowiem podstawą wzajemnego zaufania, współczucia i umiejętności kochania innych.
To empatia w postapokaliptycznym świecie uchroni nas przed autodestrukcją. Da nam zdolność...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
porcelanowa 12.09.2016 18:04
Czytelnik

Dla mojej grupy jedną z najważniejszych wartości byłby szacunek do drugiego człowieka. Każdy w tej grupie czułby dzięki temu, że zachował swoja godność i człowieczeństwo, mimo warunków w jakich byśmy żyli. Pielęgnując te wartość nie zachowywalibyśmy się jak zwierzęta walczące między sobą o przetrwanie. W takich sytuacjach jak w "Uniwersum Metro 2033" ważne jest aby nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
H2O 12.09.2016 13:00
Czytelnik

Najważniejsze jest poczucie wspólnoty, świadomość tego że możemy na sobie polegać. I to należy w sobie pielęgnować, nigdy nie działać na własną rękę, nie odłączać się i nie działać przeciw sobie.
W apokaliptycznym świecie żadna pojedyncza jednostka nie ma prawa bytu, trzeba działać wspólnie. Najważniejsze by być jak rodzina. Razem i przeciw wszystkim.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BartłomiejNieBartosz 12.09.2016 12:18
Czytelnik

Lojalność i zaufanie. Jeśli na ulicy znajdziesz, zmokniętego, zmarzniętego i głodnego psa, i przygarniesz go. Wpuścisz go do ciepłego mieszkania, dasz mu jeść i rzucisz w kąt koc, na którym będzie mógł spać, nigdy Cię nie ugryzie, a w razie zagrożenia, będzie Cię bronił. To główna różnica między psem a człowiekiem. Nie pamiętam już, gdzie to słyszałem, ale ta krótka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej