„Duma i podejrzenie” Tirzah Price, czyli Austen odczytana i zapisana na nowo

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.03.2022

Jest prawdą powszechnie znaną, że powieść „Duma i uprzedzenie” stała się inspiracją dla wielu innych historii, jak też, że „moda na Austen”, czy też „austenmania” nadal trwa i nic nie zapowiada, aby miała przeminąć.

„Duma i podejrzenie” Tirzah Price, czyli Austen odczytana i zapisana na nowo

Idealna dla fanów powieści Jane Austen, pierwsza książka z serii „Jane Austen Murder Mysteries” to ciekawy retelling „Dumy i uprzedzenia”, zanurzony w scenerii epoki, wykorzystujący znanych nam bohaterów.

Kiedy w londyńskiej elicie dochodzi do morderstwa, siedemnastoletnia Lizzie Bennet wykorzystuje okazję, by udowodnić, że jest świetną detektywką. Jej ojciec, właściciel kancelarii prawnej, pomimo tego, że docenia jej inteligencję i pracowitość, nie zamierza dopuścić ją do prowadzenia żadnej sprawy, choć wie, że to głównie dzięki zmysłowi obserwacji, jaki ma Lizzie, udaje się niektóre z nich rozwikłać. Jak to jednak zwykle bywa w pierwszej połowie XIX wieku, wszystkie sukcesy kobiety przypisuje sobie mężczyzna. W przypadku kancelarii Longbourn i Synowie na bystrości Elizabeth korzysta bufonowaty pan Collins, młodszy partner.

Przekonana, że ​​władze schwytały i oskarżyły niewłaściwą osobę, Lizzie postanawia, że ​​sama rozwiąże sprawę morderstwa. Ale gdy sprawa – i jej uczucia do pana Fitzwilliama Darcy'ego, surowego młodego spadkobiercy prestiżowej firmy Pemberley Associates – stają się coraz bardziej skomplikowane, Lizzie odkrywa, że ​​jej wymarzona praca może ją uszczęśliwić, ale może też doprowadzić do jej śmierci.

Kolejna, inspirowana twórczością Jane Austen opowieść przybliża klasyczne austenowskie wątki i postacie. Cytując pierwowzór „jest rzeczą powszechnie znaną…”, że wiele osób twierdzących, że lubią powieści pisarki, nigdy ich nie czytała, gdyż kojarzy je głównie ze świetnych ekranizacji. Dlatego, skoro lubimy współczesne interpretacje, zapewne także „Duma i podejrzenie”, czyli opowieść o niepokornej, sarkastycznie komentującej rzeczywistość Lizzie, idącej tropem krwawego morderstwa, może zyskać uznanie wielu, zwłaszcza młodych czytelników.

Kancelaria Longbourn i Synowie nie była duża – oprócz ojca pracowali w niej dwudziestoletni gburowaty Collins, trzech innych prawników, dwóch aplikantów i Charlotte – sekretarka.  Mimo to Lizzie aż kipiała ze złości, przyglądając się, jak Collins bezczelnie, na oczach wszystkich, przypisuje sobie zdobycie dowodów, które to ona mu dostarczyła.
– Chętnie bym go udusiła – wycedziła pod nosem na tyle głośno, że Charlotte posłała jej zaniepokojone spojrzenie.
– Najważniejsze jest to, że niewinny człowiek niedługo odzyska wolność – zauważyła sekretarka.
– Pewnie tak.

Tirzah Price, „Duma i podejrzenie”

Autorka „Rozważnej i romantycznej”

Uwielbienie dla powieści Jane Austen trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres regencji, w którym tworzyła. Chociaż przez większość jej życia nie była rozpoznawalna jako popularna autorka, po jej śmierci uznanie dla jej powieści stało się powszechne. Zaczęły one zyskiwać popularność pod koniec XIX wieku, a naukowcy i media okrzyknęli ją najbardziej postępową pisarką swoich czasów. Na początku lat dwudziestych jej nazwisko było powszechnie rozpoznawalne, a badacze literatury zauważyli jej wyjątkowy talent, opisując go w publikacjach i esejach, a wydawcy zaczęli ponownie tłumaczyć i wydawać jej prace.

„Duma i podejrzenie” ukazała się w 1813 roku jako „powieść autorki »Rozważnej i romantycznej«”, która to z kolei ukazała się jako „dzieło pewnej damy”. W tych czasach publikowanie powieści przez panny uchodziło za co najmniej niewłaściwe i mogło przekreślić ich szanse na zamążpójście. Dopiero dwie ostatnie powieści Lady Jane, które ukazały się po śmierci autorki, wyszły pod jej nazwiskiem. Mimo tego, że tkwiła w staropanieństwie do śmierci, wykazała swoją twórczością, że jest ekspertką od relacji damsko-męskich i realistycznie opisywała nawet małżeńskie problemy, choć z oczywistych względów ich nie doświadczyła…

Jeden z brytyjskich „znaków firmowych”

Jest prawdą powszechnie znana, że powieść „Dumy i uprzedzenie” stała się „inspiracja dla wielu innych historii”, jak też, że „austenmania” w ostatnich latach praktycznie oznacza „rekonfigurację, zabawę z trescią i motywem”. W sondażu przeprowadzonym w 2002 roku przez BBC, Brytyjczycy wybrali w głosowaniu Jane Austen jako 70. na liście „100 najsłynniejszych Brytyjczyków wszechczasów”. Kiedy w 2003 r. BBC zapytała Brytyjczyków o ich ulubione lektury, okazało się, że „Dumy i uprzedzenie” zajęła drugie miejsce – tuż za tolkienowskim „Władcą pierścieni”. W Bath, gdzie Jane spędziła ostatnie lata, znajduje się Centrum Jane Austen, gdzie turyści z całego świata mogą poznać legendarną autorkę.

Najłatwiej jest pisać o sobie…

Autorka wsławiła się między innymi tym, że jako pierwsza w literaturze angielskiej w sposób niezwykle wierny, ale i niepozbawiony dystansu i ironicznego humoru, sportretowała w swoich powieściach średnią szlachtę brytyjską. Nie ulega wątpliwości, że Jane Austen pisała o środowisku bardzo dobrze jej znanym, opierając się na własnych obserwacjach. Podobnie było z miejscem akcji – opisała miejsca, w których żyła i uczyniła tłem wszystkich swoich powieści urokliwą angielską wieś.

To odróżnia książkę Tirzah Price od pierwowzoru. Amerykańska pisarka sprawiła, że Lizzie Bennet jest mieszkanką spokojnej dzielnicy Londynu.

Akcja książek Jane Austen toczy się w świecie gregoriańskich dworów i ogrodów, w czasach, gdy kobietom szkodzić miała nie tylko edukacja, ale nawet zbyt długi spacer. Tymczasem Lizzie według Price chodzi piechotą, gdy tylko może: „Matka zawsze się upierała, że ma poruszać się po mieście dorożką, ale Lizzie wolała przejść dzielące ją od domu trzy kilometry pieszo, delektując się ciepłem delikatnego wiosennego słońca na twarzy”.

„Odwiedziny u panny Lucas” były eufemizmem, którego używali z ojcem, kiedy Lizzie przychodziła do biura pomagać mu w pracy. Kancelaria Longbourn i Synowie, choć znana i ciesząca się renomą, nie przynosiła zbyt dużych dochodów. Biorąc pod uwagę fakt, że pan Bennet przedkładał studiowanie prawa nad jego praktykowanie i nie miał zbyt wielkiego pożytku z młodszego partnera, nic dziwnego, że firma ledwo wiązała koniec z końcem, nawet pomimo nieformalnego wsparcia Lizzie.

Tirzah Price, „Duma i podejrzenie”

Trzeba Austen przyznać, że kobieca solidarność nie była jej bliska, własną płeć z lubością traktowała dowcipną, inteligentną złośliwością. Tirzah Price też dzieli sympatie nierówno. Poza Lizzie Bennet, która mówi o sobie: „Szkolę się pod jego okiem już od wielu lat i w tym czasie nieraz się przekonałam, że mężczyźni bardzo często nie dostrzegają oczywistej prawdy, podczas gdy kobieta potrafi bez trudu rozwiązać najróżniejsze tajemnice”, a opinię o niej potwierdza obdarzona silnych charakterem lady Katarzyna „Radziłabym odwlekać zamążpójście najdłużej, jak tylko się da. To bardzo skuteczne narzędzie do odebrania kobiecie wszelkiej realnej władzy i niezależności”, są też w książce „Duma i podejrzenie” kobiety piękne, dla których większym problemem jest utrata pozycji społecznej niż wizja skazania męża na najsurowszą karę….

Ile podobieństw, ile rozbieżności w stosunku do mistrzowskiego pierwowzoru zauważą czytelnicy. Czy nadal będą woleć starą, angielską wieś, czy nieco kapryśny kryminał dla nieco młodszych czytelników?

 

Tirzah Price jest autorką serii „Jane Austen Murder Mysteries”. Dorastała na farmie w Michigan, gdzie czytała każdą książkę, która wpadła jej w ręce. Nigdy nie wyrosła ze swojej miłości do literatury YA. Jest absolwentką kierunku kreatywne pisanie dla dzieci i młodzieży w Vermont College of Fine Arts, była księgarzem i bibliotekarzem. Obecnie jest redaktorką w serwisie Book Riot. Kiedy nie pisze, nie czyta ani nie myśli o książkach dla młodzieży, dzieli swój czas między eksperymentowanie w kuchni i robienie na drutach skarpetek pomagających przetrwać srogie zimy w stanie Michigan.

Przeczytaj fragment książki:

Duma i podejrzenie

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

„Duma i podejrzenie” Tirzah Price została wydana przez Wydawnictwo Słowne.

Jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
_stankrytyczny_ 27.03.2022 08:41
Oficjalna recenzentka

Przepraszam, ale czy we fragmencie: „Duma i podejrzenie” ukazała się w 1813 roku jako „powieść autorki »Rozważnej i romantycznej«”, która to z kolei ukazała się jako „dzieło pewnej damy”  tytuł nie powinien brzmieć ,,Duma i uprzedzenie"?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 25.03.2022 15:18
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Mam nadzieję, że nie będzie to taka pomyłka jak  Pierwsze wrażenia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pierwsze wrażenia
LubimyCzytać 25.03.2022 14:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post