Czytamy w weekend

LubimyCzytać
31.07.2020

Dziś w weekend czytają kobiety! Co więcej, członkinie zespołu lubimyczytać.pl oraz Ciekawostek Historycznych zgodnie wybrały publikacje, które wyszły spod piór pisarek. Agnieszka zagląda w głąb historii i sprawdza rolę kobiet w powstańczej Warszawie, Justyna czyta prozę Japonki Banany Yoshimoto, a Ewa udaje się w kulinarną podróż, której przewodniczką jest tłumaczka samego Umberto Eco. 

Czytamy w weekend

Jakie znacie „Sekrety włoskiej kuchni”? Elena Kostioukovitch zna ich mnóstwo – wystarczająco dużo, by wypełnić 600 stron tej kulinarnej Biblii. Publikacja, o której mówię, to lektura obowiązkowa dla każdego italofila. Zapewniam, że gdy po nią sięgniecie, zechcecie udać się do Włoch – już teraz, zaraz, natychmiast!

Lektura książki Kostioukovitch na szczęście sprawi, że poczujemy się jak w Italii. Co ważne, choć to publikacja o jedzeniu, to jej autorka daje wspaniały popis erudycji i gruntownej znajomości włoskiej historii, geografii i przede wszystkim kultury. Kolejne rozdziały wzbogacane są nawiązaniami do literackich dzieł Półwyspu Apenińskiego. Nic dziwnego – Elena Kostioukovitch to znana tłumaczka, która na rosyjski tłumaczy między innymi książki samego Umberto Eco. Rozmowa o włoskim umiłowaniu jedzenia jest jednocześnie pretekstem do wyjaśniania obyczajów panujących w poszczególnych włoskich regionach. Dodam jeszcze, że już niedługo na lubimyczytać.pl przeczytacie wywiad z Eleną Kostioukovitch, i już wracam do czytania jej książki. To książka, którą należy smakować, cieszyć się każdą nasyconą informacjami stroną. Wyborna lektura!

Japonią interesuję się od dawna. Fascynuje mnie ten kraj, jego kultura, egzotyczność i obyczajowość. W planach miałam nawet podróż w te rejony, ale niestety z powodu pandemii na razie musiałam je zmienić. Interesuje mnie też literatura japońska. Wiele lat temu poznałam Bananę Yoshimoto (jap.吉本 ばなな Yoshimoto Banana), jedną z najbardziej znanych japońskich pisarek.

Reklama

Po ukazaniu się w Japonii jej książki „Kuchnia” zapanowała tam istna bananomania. Autorka stała się wtedy bardzo popularna. Czytałam jej „Kuchnię” oraz kolejną jej książkę „Tsugumi”, a ich klimat bardzo mi odpowiada. Autorka z niezwykłą delikatnością i czułością opowiada o swoich młodych, często pogubionych w życiu bohaterach. Bardzo ucieszył mnie więc patronat lubimyczytać.pl nad kolejną wydaną w Polsce książką tej autorki pt. „N.P”.

W blurbie na okładce Katarzyna Tubylewicz pisze o niej w taki sposób:

„To zachwycająca książka – jest w niej japońska prostota i precyzja, tajemnica, upalna miejskość Tokio i skomplikowane relacje bardzo młodych i bardzo fascynujących bohaterów...”

Dla mnie powyższe słowa to mieszanka wybuchowa, dlatego też z ogromną przyjemnością po raz kolejny zagłębię się w świat bohaterów Banany Yoshimoto.

W sobotę obchodzimy szalenie ważną rocznicę – wybuch Powstania Warszawskiego. Uznałam, że to doskonały pretekst by zwiększyć swoją wiedzę na temat zrywu i poznać powstanie od zupełnie nowej strony. Właśnie dlatego mój wybór padł na najnowszą książkę Agnieszki Cubały „Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”.

Reklama

Autorka przeprowadziła dziesiątki rozmów z uczestniczkami powstania i na łamach książki przedstawiła ich perspektywę tych tragicznych wydarzeń. Dowiadujemy się, iż kobiety stanowiły blisko 30% uczestników powstania i pełniły w nim najróżniejsze role: od peżetek, przez sanitariuszki i łączniczki do żołnierek, które walczyły z bronią w ręku. Na pewno każda z tych ról wymagała nieludzkiej odwagi, a młode dziewczyny cierpiały i umierały na barykadach ramię w ramię ze swoimi kolegami.

Książka stanowi ważny pretekst do refleksji nad historią, jej brutalnością i niesprawiedliwością. Na szczególną uwagę zasługują również liczne zdjęcia i dokumenty, którymi została zilustrowana.

Autorka w ciekawy sposób zrywa z romantyczną wizją powstania. Jak sama pisze:

„Gdy myślimy o powstaniu warszawskim, najczęściej mamy przed oczami obraz bohaterskich klawych chłopaków, którzy nawet będąc w największych tarapatach, odpowiadają hardo: „Byczo jest!”; dowódców ocenianych co najmniej niejednoznacznie; krwawe walki, w których fatalnie uzbrojeni powstańcy stawali naprzeciw Niemców dysponujących całym arsenałem różnorodnej broni, w tym samolotami i pociągiem pancernym, a dzieci z butelkami z benzyną biegły na czołgi oraz piękne dziewczyny, które z promiennym uśmiechem opatrują rannych, przenoszą meldunki albo gotują zupę zwaną plujką”

A to przecież nie do końca prawda. Zapowiada się wyśmienita lektura.

Więcej na temat kobiet w powstańczej Warszawie przeczytacie na portalu Ciekawostki Historyczne.

[kk]

Reklama

komentarze [164]

Sortuj:
60
19
02.08.2020 19:55

Weekend się kończy,a ja kończę wizytę w Panem;)
Przede mną  Sezon burz Sezon burz.


333
310
02.08.2020 16:02

 Hipotermia


137
93
02.08.2020 13:40

W ten weekend jestem w 1920 r. za sprawą książki Magdaleny Wali "Klątwa ruin'.

 Klątwa ruin Klątwa ruin


5651
53
02.08.2020 12:31

Dotarło do mnie ostatnio wygrane na aukcji  Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać i od razu zacząłem czytać ;)


506
358
02.08.2020 11:43

Ja z okazji urlopu odgrzebałam mój czytnik a na nim:
 Dallas '63 Dallas '63 i trochę czasu mi na tym zejdzie:)


2767
47
02.08.2020 13:10

Przymierzam się do Dallas '63 od dłuższego czasu i byłaby to moja pierwsza książka Kinga. Bardzo jestem ciekawa jak Ci się spodoba i ile czasu zajmie Ci jej przeczytanie :-)
Konieczne daj znać!


506
358
02.08.2020 14:00

Na razie jestem w połowie i jest suuuper. Poleciła mi ją koleżanka która powiedziałą,że dla niej to jedna z najlepszych książek. Fajny klimat ameryki lat 50/60 i fajny wątek przenoszenia się w czasie i efektu motyla.
A jeżeli chodzi o ksiązki Kinga to każda w sumie jest zupełnie inna także trzeba trafić na to co akurat wpasuje się w gust czytelniczy:)


1051
11
02.08.2020 10:07

 Offline Offline. Aż się chce chociaż na biwak wyruszyć ;)


4533
191
01.08.2020 21:48

 Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy


3018
121
01.08.2020 21:18

U mnie  Będziesz siedzieć. O polskim systemie niesprawiedliwości Będziesz siedzieć. O polskim systemie niesprawiedliwości - włos się jeży!


1600
7
01.08.2020 20:02

Dziś skończyłam  Byle do przodu Byle do przodu i zaczęłam  Minas Warsaw Minas Warsaw.


614
216
01.08.2020 17:40

Dzisiaj zaczynam drugi tom z cyklu pt. "Drogi do wolności"-  Jesienny poniedziałek Jesienny poniedziałek.


zgłoś błąd