Czy sztuczna inteligencja będzie pisała powieści?

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.09.2020

Firma OpenAI zaprezentowała najnowszy model generatora tekstu. Czy dziennikarze i pisarze powinni czuć się zagrożeni?

Czy sztuczna inteligencja będzie pisała powieści?

W książce „Qualitylandia” Marc-Uwe Klinga jest scena, w której główny bohater, Piotr, rozmawia z androidką o imieniu Kalliope 7.3, pełniącą funkcję e-poetki. Androidka jest autorką popularnej powieści historycznej „Praktykantka i prezydent”. Kalliope tłumaczy bohaterowi „Qualitylandii” czym są powieści; według niej to po prostu ”zestawienie wielu słów w taki sposób, żeby wyszła z tego historia.” Jak dodaje e-poetka:

„Wszystkie najpopularniejsze powieści pisane są od dłuższego czasu przez e-poetów, czyli przez sztuczne inteligencje, które obliczają najzgodniejsze z rynkiem zestawienia słów”.

– „Qualitylandia”, Marc-Uwe Kling

Czy możemy się obawiać, że już niedługo utopijny pomysł Klinga zostanie wcielony w życie? Jak dowodzą naukowcy i inżynierowie pracujący przy projekcie generatora tekstu GPT-3, jest to scenariusz możliwy do zrealizowania.

OpenAI, czyli firma stworzona przez Elona Muska

Algorytm GPT-3 powstał w zajmującej się zagadnieniami sztucznej inteligencji firmie OpenAI. Firmie, której współzałożycielami byli wizjoner technologiczny Elon Musk (odszedł z OpenAI w 2018 roku) wraz z programistą i inwestorem Samem Altmanem. Zespołem robotyki kieruje Polak, Wojciech Zaremba. Wśród korporacji wspierających pracę OpenAI jest między innymi Microsoft, który niedawno wsparł startup potężnym superkomputerem, zasilanym przez 285 tys. procesorów i 10 tys. procesorów graficznych. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą przedsiębiorstwo, jest stworzenie algorytmu, będącego modelem jak najdokładniejszego przetwarzania języka naturalnego.  

Rewolucja w przetwarzaniu tekstu

Algorytm jest szkolony metodą „uczenia się w kontekście”. Jak każdy model sztucznej inteligencji, również GPT-3 szuka powtarzalnych wzorów w zestawie danych, aby przewidzieć najbardziej prawdopodobną informację. Podobny mechanizm możemy zaobserwować w wyszukiwarkach internetowych, które automatycznie uzupełniają o swoją propozycję wprowadzone przez nas hasło, a także w programach, które same poprawiają literówki we wpisywanym tekście. GPT-3 od innych tego typu modeli wyróżnia liczba wykorzystanych danych. Najnowsze dzieło firmy OpenAI w swojej bazie danych posiada ponad 175 miliardów parametrów, na których operuje w trakcie swoich obliczeń. Są to petabajty danych, wśród których są wykorzystywane przez programistów bazy danych BOOKS1 i BOOKS2 oraz anglojęzyczna Wikipedia. Aż 60% danych pochodziło ze zbioru udostępnionego przez Common Crawl, czyli organizację zajmującą się indeksowaniem całej sieci internetowej. Warto zauważyć, że proces uczenia się danych przez GPT-3 był procesem nienadzorowanym, co oznacza, że wprowadzone do niego dane pozbawione były etykiet i wartościowania, co ma w większym stopniu przypominać proces uczenia się przez człowieka.

Szerokie grono programistów miało okazję testować GPT-3. Wśród stworzonych przez nich aplikacji można znaleźć między innymi wyszukiwarkę, która zamiast odsyłać do stron internetowych, daje kilkuzdaniowe odpowiedzi, bota umożliwiającego rozmowę z postaciami historycznymi, a nawet… generator gitarowych tabulatur do piosenek fikcyjnego artysty. Innym z zaproponowanych zastosowań GPT-3 jest również internetowa poradnia medyczna, która oprócz odpowiedzi na najprostsze pytania z zakresu ochrony zdrowia odsyła również do stojącej za nimi wiedzy medycznej.

Artykuły i książki od sztucznej inteligencji?

Amerykański dziennikarz Gwern Branwen stworzył zaś generator literatury. Za jego pomocą algorytm GPT-3 potrafi stworzyć próbki literackie zbliżone poziomem do tych tworznych przez ludzi. Program potrafi nie tylko skopiować styl autora, ale również radzi sobie z działaniami abstrakcyjnymi, takimi jak parodiowanie maniery pisarskiej czy wplatanie elementów humorystycznych – czyli uzupełnia suchy, informacyjny tekst o to, co do tej pory mogliśmy nazywać pierwiastkiem ludzkim w literaturze. Jakie udało się Branwenowi osiągnać efekty, można zobaczyć na tej stronie. Jednym z dzieł, których próbował „nauczyć” algorytm, była „Cyberiada” Stanisława Lema. Dzięki zabiegom amerykanina, stworzony na bazie GPT-3 program tworzył teksty zbliżone do pisarstwa Lema. Potrafił również, na bazie zamieszczonego w „Cyberiadzie” wiersza miłosnego napisanego za pomocą matematycznej algebry tensorów, stworzyć własny poemat. Stylistycznie i treściowo nawiązujący do wiersza Lema. Oprócz polskiego mistrza literatury science-fiction, algorytm potrafił również stworzyć wiersze na podstawie klasyków literatury: Szekspira, Sylvii Plath, T.S. Eliota i Emily Dickinson.

Należy wspomnieć, że sam algorytm nie jest pozbawiony wad. Tak jak jego wcześniejsze wersje, GPT-2 i GPT-1, w efekcie zasilenia jego bazy przez suche dane, bez etykiet, jest podatny na stereotypy. Algorytm powtarza informacje nie zważając na to, czy są wśród nich nieprawdziwe treści (tzw. fake newsy), a tworząc własne komunikaty może zaszczepiać w nich elementy mowy nienawiści czy seksistowskie i rasistowskie określenia. 

Czego możemy się spodziewać w przyszłości? Już niedługo, po zakończeniu fazy testów, produkt firmy OpenAI ma być dostępny do komercyjnego wykorzystania. Dzięki ogromnym możliwościom uczenia się kontekstowego można się spodziewać, że coraz częściej będziemy w internecie napotykali na stworzone za jego pomocą artykuły.

Jak pokazują badacze mający styczność z algorytmem, napisane przez GPT-3 teksty są bardzo trudne do odróżnienia od tych pisanych ludzką ręką. Jak podaje portal The Verge, firma Microsoft już zapowiedziała zwolnienie części swoich dziennikarzy, pracujacych w redakcjach portali MSN i publikujących treści w przeglądarce Microsoft Edge, decydując, by zastąpiła ich sztuczna inteligencja. Czy doczekamy się również książek pisanych przez sztuczną inteligencję (jak w „Qualitylandii”)? I czy będziemy je potrafili odróżnić od tych stworzonych przez prawdziwych pisarzy?

Fotografia otwierająca: pixabay / pexels

[aj]


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Airain 08.09.2020 20:02
Czytelniczka

I potem trzeba będzie stworzyć sztuczną inteligencję czytającą książki, żeby czytała książki pisane przez inną sztuczną inteligencję...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
dominika_ker 08.09.2020 09:40
Czytelniczka

Jeśli przeczytać to z czystej ciekawości co może z tego wyjść, ale nie na dłuższą metę, robot nie zastąpi mi więzi z pisarzem podczas czytania.. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Julia 08.09.2020 00:39
Czytelniczka

Obawiam się, że książki spotka taki sam los, który dotknął produkcje filmowe. Więcek, mocniej, dobitniej... A w tym wszystkim umiera sztuka, indywidualizm autora, czy sam sentyment. Oby kunszt literacki nie został tak samo zagłuszony, jak filmowy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mrpriv 07.09.2020 21:59
Czytelnik

będzie pisała, ale kiepskie :P

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 07.09.2020 19:08
Czytelniczka

Przerażająca wizja. Ale teraz też wielu pisarzy kryminałów pisze według schematu. Albo autorki romansów o panience z dworku, tzw. literatura kobieca. Może już boty za nich piszą?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudolfina 08.09.2020 00:00
Czytelniczka

Po co boty, kiedy jest Mróz?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 08.09.2020 10:05
Czytelniczka

Myślę, że Mróz już bota ma. I to niejednego :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 07.09.2020 14:56
Czytelnik

Mi to się nie podoba.Dla mnie pisarz,to człowiek.Nie maszyna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
falka_19 07.09.2020 14:18
Czytelnik

Myślę, że właśnie taka czeka nas przyszłość. O tym i o wielu innych podobnych tematach mówi książka Y.N. Harrari "Homo deus". Polecam wszystkim, bardzo otwiera oczy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 07.09.2020 13:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post