Biblioteka na sprzedaż

LubimyCzytać
08.01.2021

Własna biblioteka. Spełnienie marzeń niejednego bibliofila jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy parędziesiąt tysięcy dolarów i bilet lotniczy do USA. Nie potrzeba już nawet wizy! 

Biblioteka na sprzedaż City of Ely
Reklama

A dokładnie wystarczy mieć na koncie 79 tys. dolarów amerykańskich, czyli mniej więcej tyle, ile w Poznaniu należy zapłacić za niewielkie mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Za taką kwotę na jednym z internetowych serwisów z nieruchomościami został wystawiony na sprzedaż budynek w miejscowości Ely w stanie Minnesota.

Zbudowany w 1938 roku i wysoki na trzy kondygnacje budynek mieści w sobie aż 2678 metrów kwadratowych. Sama bryła jest przykładem patetycznej architektury oficjalnych budynków Stanów Zjednoczonych: monumentalnej, z rzeźbieniami, licznymi przeszkleniami i obowiązkowym masztem na flagę przed budynkiem. Parter to kawiarnia, z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym, na środkowej kondygnacji znajdowały się pomieszczenia miejskiej biblioteki wraz z biurami, a przede wszystkim z regałami mogącymi pomieścić dziesiątki tysięcy książek, komiksów i albumów. Znalazło się również miejsce na wprowadzający ciepłą, rodzinną atmosferę kominek. Górne piętro to ogromna sala konferencyjna ze sceną, przeznaczona do organizowania wydarzeń, koncertów i warsztatów. 

Do 2014 roku budynek służył lokalnej społeczności jako centrum kultury. Działała biblioteka, na najwyższym piętrze odbywały się koncerty i spotkania. Potem miejscy radni postanowili, ze względu na wysokie koszty utrzymania, zbudować mniejszy budynek, dostosowany do potrzeb tego liczącego niespełna 4 tys. mieszkańców miasteczka. Stary wystawili na sprzedaż. Jak prezentował się Ely Community Center (taką nazwę nosi historyczny budynek) chwilę przed zamknięciem, można zobaczyć na poniższym wideo.

Reklama

Samo miasteczko położone jest nad jeziorem Shagawa, w północnej części Stanów Zjednoczonych, nieopodal granicy z Kanadą. To dobre miejsce dla miłośników zim; dzięki panującemu w stanie Minnesota klimatowi kontynentalnemu, w styczniu i lutym temperatury sięgają -20 stopni (rekord zimna to aż -43 stopnie Celsjusza). Największą atrakcją miasta jest International Wolf Center, ośrodek badawczo-edukacyjny zajmujący się wilkami. Maniakom sportu przypadnie do gustu bliskość Minneapolis, w którym siedzibę mają liczne kluby sportowe, na czele z koszykarskim klubem Minnesota Timberwolves.

Co zrobilibyście z takim budynkiem? Przenieśli do niego swój księgozbiór? Uruchomili bibliotekę? A może otworzyli nowoczesną kluboksięgarnię? Koniecznie napiszcie w komentarzu!

[aj]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
161
30
08.01.2021 15:37

Prawie czterysta kilometów do Minneapolis? Dla mnie to jednak dość daleko.
Gdybym chciała zainwestować 79 tysiecy dolarów w taki budynek ( w 2018 sprzedano za 30 ), w takim miejscu- Trzy kondygnacje? Zbyt wysokie koszty na działanie centrum kulturalnego dla społeczności lokalnej? - to mógłby to być objaw mojego znudzenia posiadanym majtkiem, czyli nie musiałbym się...

więcej

4124
3884
08.01.2021 15:36

Ja bym był taki szczęśliwy


20
3
08.01.2021 13:39

Marzenie ściętej głowy. Ale może i dobrze, bo pewnie umarłabym z głodu siedząc w środku i czytając, hihi.


2857
4
08.01.2021 12:48

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd