Najnowsze artykuły
- Artykuły„Pomyśl dwa razy”: Myron i Win kontratakująSonia Miniewicz1
- Artykuły„Kongres książki”, warsztaty i spacery na Festiwalu ConradaLubimyCzytać1
- ArtykułyAdam Kay w Polsce! Autor Spotkaj się z autorem bestsellera „Będzie bolało” w Warszawie i w Krakowie!LubimyCzytać1
- Artykuły„Podążaj za księżycem” – książka, która zabiera nas w najważniejszą podróż życia!BarbaraDorosz1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
M. Uyehara
5
7,7/10
Pisze książki: sport
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
70 przeczytało książki autora
201 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Bruce Lee Metoda walki, cz. 3 Umiejętności techniczne
Bruce Lee, M. Uyehara
7,6 z 11 ocen
36 czytelników 1 opinia
2003
Bruce Lee Metoda walki, cz. 2 Trening podstawowy
Bruce Lee, M. Uyehara
7,6 z 14 ocen
47 czytelników 1 opinia
2002
Bruce Lee Metoda walki, cz. 1 Techniki samoobrony
Bruce Lee, M. Uyehara
6,9 z 17 ocen
59 czytelników 1 opinia
1993
Bruce Lee Metoda walki, cz. 4 Techniki zaawansowane
Bruce Lee, M. Uyehara
7,8 z 10 ocen
33 czytelników 1 opinia
1993
Najnowsze opinie o książkach autora
Tao of Jeet Kune Do Bruce Lee
8,6
Jest to książka, która zainspirowała już miliony ludzi na całym świecie, i to nie tylko tych zajmujących się sztukami walki. Jej autor jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na naszym globie, która urosła do miana legendy jeszcze za swojego życia.
Jeśli poważnie zajmujesz się tematyką sztuk walki, jeśli sam trenujesz – MUSISZ MIEĆ TĄ KSIĄŻKĘ!
Na kartach „Tao of Jeet Kune Do” Bruce Lee opisuje szczegółowo pozycję, w której należy walczyć, sposób poruszania się oraz poszczególne techniki używane w walce, wskazując jednocześnie w jakich okolicznościach są one najbardziej efektywne. Pokazuje konkretne cele ataku na ciele przeciwnika. Opisuje właściwe momenty do rozpoczęcia ataku, wyróżnia różne jego rodzaje oraz taktyczne sposoby jego przeprowadzenia. Zwraca uwagę na takie atrybuty jak m.in.: koordynacja, precyzja, równowaga, prędkość czy synchronizacja poszczególnych ruchów ciała. Sporo uwagi poświęca ekonomice ruchów, pracy stóp, poruszaniu się oraz kontrolowaniu dystansu. Autor wypisuje najczęstsze błędy popełniane przez walczących, co pomoże czytelnikowi wyeliminować owe błędy u siebie oraz zauważyć je u przeciwnika.
Uwagę przykuwają przemyślenia autora dotyczące podejścia do walki oraz treningu. Prócz analizy na płaszczyźnie fizycznych właściwości, podkreśla on wielokrotnie znaczenie psychologicznego aspektu. Lee kładzie również duży nacisk na konieczność spersonalizowania metod treningowych i sposobu walki, odrzucając ujednolicone wzorce i formy. Jak twierdzi, te nie tylko nie są skuteczne, ale potrafią być szkodliwe.
Osoby praktykujące sporty i sztuki walki (zwłaszcza te pełnokontaktowe) zauważą zapewne archaiczność niektórych kwestii. Choć trzeba przyznać, że jest ich stosunkowo niewiele. Spotkamy się natomiast ze sporą ilością uniwersalnego przekazu, który jest bardzo wartościowy i znajduje zastosowanie również i dziś. Mam tu na myśli m.in. kwestie strategiczne oraz taktyczne. Bruce podpowiada w jaki sposób analizować przeciwnika, opisuje również zmyłki i inne wybiegi mające na celu zdezorientowanie i zmanipulowanie wroga. Można je śmiało stosować w innych sportach, a nawet w biznesie ;)
Książka może okazać się trudna w odbiorze, zwłaszcza dla osób które nie praktykują sztuk walki, bądź nie interesowały się do tej pory postacią Bruce'a Lee, ani jego spuścizną. W mojej ocenie są dwie główne przyczyny mające na to wpływ.
Po pierwsze tekst nie jest jednolity – jest to obszerny zbiór krótkich notatek (często tworzonych spontanicznie),przyporządkowanych jedynie do pewnych kategorii (rozdziałów). Ze względu na przedwczesną śmierć autora nie można też mówić o kompletności tego dzieła.
Drugim powodem jest to, że Lee wielokrotnie nawiązuje do filozofii. Miał on w zwyczaju dokonywać konotacji istniejących już maksym i treści filozoficznych, dopasowując je w ten sposób do własnych potrzeb. Zwłaszcza dla odbiorcy europejskiego może nie być najłatwiejszym zrozumienie np. koanów (charakterystyczne dla filozofii taoistycznej czy buddyzmu zen),którymi posługuje się Bruce, a które w swej istocie logicznymi nie są.
W niektórych fragmentach tekstu Bruce bardzo analitycznie i szczegółowo opisuje poruszane przez siebie kwestie. W innych zaś podsuwa on czytelnikowi zaledwie jednozdaniową ideę - koncepcję, której nie zamyka w ramach własnej interpretacji.
Generalnie książka jest bardzo lakoniczna i konkretna. Spodoba się z pewnością osobom kreatywnym i nie myślącym dogmatycznie, które poszukują nowej perspektywy.
Książek takich jak ta się nie czyta, takie książki się studiuje!
Mówi się, że najlepsza książka to taka, która potrafi zainspirować czytelnika do zmian w swoim życiu. I to jest właśnie największy atut tej pozycji, gdyż przewracając kolejne karty tej książki czytelnik czuje na sobie przeszywający wzrok Bruce'a, który swoim wymownym spojrzeniem mówi – przeanalizuj to sam, wyciągnij wnioski i zabieraj się do roboty!