Najnowsze artykuły
Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniLubimyCzytać1Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać1Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Times Financial

3
6,3/10
Pisze książki: reportaż, biznes, finanse
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
148 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2023
Lunch z liderami. Drugie danie. 51 nowych spotkań z tymi, którzy zmieniają bieg historii
Times Financial, praca zbiorowa
0,0 z ocen
23 czytelników 0 opinii
2023

2022
Lunch z ludźmi sukcesu. 52 spotkania z tymi, którzy zmieniają świat
Times Financial, praca zbiorowa
6,3 z 24 ocen
156 czytelników 13 opinii
2022
Najnowsze opinie o książkach autora
Lunch z ludźmi sukcesu. 52 spotkania z tymi, którzy zmieniają świat Times Financial 
6,3

Financial Times zabiera nas na "Lunch z ludźmi sukcesu". No to siadam i się rozgaszczam, oczywiście jako słuchacz.
Ta książka to zbiór rozmów redaktorów Financial Times's z przeróżnymi osobowościami będącymi na świeczniku - czy to politykami, sportowcami, artystami, osobami z branży artystycznej bądź modowej. Wszystkie te rozmowy toczyły się na przełomie kilkudziesięciu lat i były umieszczane na bieżąco w gazecie. Teraz czytelnik dostaje je w formie książki.
Nie są to nadmuchane powagą wywiady w specjalnie do tego przygotowanym studiu, ale luźne pogawędki, nierzadko zakrapiane alkoholem. Gość sam wybiera miejsce, restaurację, gdzie chce się spotkać, a w zapisach pogawędek wtrącane są wątki co kto wybrał z listy menu i jak mu smakowało. Przy większości rozmów znajdziemy również rachunek za odbytą ucztę.
Podobał mi się przekrój rozmówców - różnorodny, nieoczywisty, zaskakujący. Rozmowy są krótkie, nie ma tu rozbudowanych wątków biograficznych, choć przyznam że z takim wyobrażeniem brałam tę książkę do ręki. Ale nie, dyskusje odnoszą się do wydarzeń mających miejsce w czasie rzeczywistym (przypominam, że to przekrój kilkudziesięciu lat) z lekkim nawiązaniem do życiorysu rozmówcy.
Czytając ten tytuł nierzadko googlowałam poszczególnych rozmówców, szukałam ich życiorysów, dzieł. Jest to więc niezła pozycja dla wzbogacenia swojej wiedzy o znanych i mniej lub bardziej lubianych personach.
Ktoś głodny? To zapraszam na lunch!
Mój bookstagram: my.books.shelf
Lunch z ludźmi sukcesu. 52 spotkania z tymi, którzy zmieniają świat Times Financial 
6,3

Czy masz tyle odwagi by zaprosić na obiad Jeffa Bezosa albo Steve’a Wozniaka, a w dodatku pozwolić mu wybrać restaurację i zapewnić, że ty zapłacisz rachunek?
W 1994 roku Max Wilkinson – zrzędliwy, ale obdarzony niezwykłym poczuciem humoru – dziennikarz „Financial Times” wpadł na pomysł innowacyjnej formuły wywiadów z ludźmi sukcesu. Zasady były proste: rozmówca wybiera lokal, a „FT” płaci rachunek. Jak to się sprawdziło?
Ja mogłem się przekonać się zaglądając do książki „Lunch z ludźmi sukcesu”, która właśnie do mnie dotarła z Wydawnictwa Znak Literanova.
Historia świata pisana przy lunchu
Od 1994 roku, kiedy ukazał się pierwszy wywiad ze sławnym kucharzem Marco Pierre Whitem, kilkaset osób zasiadało do stołu z dziennikarzami „FT”. Wywiady z ludźmi biznesu, nauki, polityki, sportu czy sztuki ukazywały się w weekendowym dodatku do „FT”.
Z okazji 125 rocznicy powstania „Financial Times” powstała książka, w której zebrano 52 wywiady – po jednym na każdy tydzień roku. Wybór wywiadów do książki jest z pewnością subiektywny, ale układa się w swoistą historię ostatnich lat. Czytając te wywiady możemy samemu ocenić, które wypowiedzi rozmówców są nadal aktualne i nawet więcej, czy pamiętamy, kim byli goście lunchu z „FT”.
Gdybym miał wybrać jeden wywiad...
Przez karty książki przewija się wiele postaci: Angela Merkel, Jeff Bezos, Steve Wozniak, Vaclav Havel czy James Watson. Każdy z wywiadów jest na swój sposób ciekawy, ale gdybym miał wybrać tylko jeden, który dał mi najwięcej, to byłby to wywiad, w którym rozmówcą dziennikarze „FT” jest Michael O’Leary.
Michael O’Leary to budzący kontrowersje i tnący koszty CEO linii lotniczych Ryanair. To podczas rozmowy z nim pada wskazówka dla osób prowadzących biznes w czasach Big Data: „Interesy powinny być proste”!
Otóż zamiast tysięcy danych i setek wskaźników, codziennie na biurko szefa Ryanair trafiają tylko dwa sprawozdania: jedno o sprzedaży, drugie o punktualności, które pozwalają mu natychmiast zorientować się ogólnie w funkcjonowaniu firmy. To najlepszy wykład, czym powinny być KPIs (Key Performance Indicators).
Są też inne, które zapadły mi w pamięć mocą epizodów:
Z 77-letnim Michaelem Cainem, który jest maniakiem Google’a,
Z Jeffem Bezosem, który śmieje się tak głośno, że musi mieć wydzielony gabinet, w którym stoi, takie samo jak u innych pracowników, „drzwiowe biurko” (stare drzwi na kozłach),Ze Stevem Wozniakiem, który był genialnym inżynierem, ale nie takim wizjonerem jak Steve Jobs. Trochę smutno pobrzmiewa konstatacja dziennikarza: „Słuchając Wozniaka, ma się wrażenie, że jest jak starzejąca się gwiazda rocka – z zapałem powraca do swoich dni chwały”.
W sam raz na prezent. Może być dla siebie...
Czytając książkę „Lunch z ludźmi sukcesu” nasunęło mi się jeszcze kilka refleksji:
1. Sic transit gloria mundi. Tytuł mówi o ludziach sukcesu, a naprawdę spotykamy osoby, które wywierają wpływ na naszą rzeczywistość i zmieniają świat. Część z nich już dzisiaj nie żyje, jak Vaclav Havel, część odeszła w zapomnienie, jak Sajf al-Kadaffi (syn libijskiego dyktatora) czy Ksenia Sobczak.
2. „FT” to brytyjski dziennik o międzynarodowym zasięgu, więc spotkamy wśród rozmówców osoby ważne z brytyjskiego punktu widzenia takie, jak pakistański krykiecista czy parlamentarzysta z Sinn Fein.
3. Dziennikarze nie powstrzymują się od pytań, które mogą być trudne dla rozmówców oraz nie cenzurują wypowiedzi, które mogą być uznane za niepoprawne politycznie (tu polecam wywiad, w którym rozmówcą był James Watson – noblista, współodkrywca struktury DNA).
4. Czytając książkę dowiesz się też, co goście zamówili na lunch i ile wyniósł rachunek.
Książka wydana starannie przez Wydawnictwo Znak Literanova może być znakomitym prezentem dla osób, które interesują się współczesnym światem, biznesem, sztuką, nauką lub polityką. Polecam ją na długie zimowe wieczory albo na 52 tygodnie w roku!