Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać262
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński25
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać2
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Juuko Suzuki
1
6,2/10
Pisze książki: sztuka
Urodzona: 01.01.1956
Rozpoczęła naukę kaligrafii w wieku 6 lat u boku wielkiego mistrza Nanboku Sumiyama. Po ukończeniu studiów wyższych w Tokio i Paryżu osiadła w stolicy Francji, gdzie od 1990 r. zajmuje się pracą dydaktyczną. Jako nauczycielka kaligrafii japońskiej w Ośrodku Kultury Japońskiej w Paryżu i muzeum Guimet organizuje dla swoich paryskich uczniów staże w Kioto.
6,2/10średnia ocena książek autora
31 przeczytało książki autora
47 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Kaligrafia japońska Juuko Suzuki
6,2
Widziałam książki ładniej wydane, to prawda, ale ku mojemu zaskoczeniu tu z treścią nie było tak źle. Oczywiście książkę musi otworzyć rys historyczny o rozwoju systemów zapisu języka japońskiego, musi się znaleźć charakterystyka trzech podstawowych stylów kaligrafii, musi się znaleźć sporo szczegółów o przyborach do kaligrafii (pędzel, tusz, kamień do tuszu, papier) - ale to akurat uważam za zaletę. Nawet jeśli zostawiony sam na sam polski czytelnik nigdy nie osiągnie mistrzostwa, które usprawiedliwia kosztowny zakup profesjonalnego kamienia do tuszu najwyższej jakości, miło było przeczytać, że coś takiego istnieje i czym kamienie, tusze, pędzle i papier mogą się od siebie różnić.
Kolejny "smaczek", który mnie urzekł, to podkreślenie związku między kaligrafią a oddechem. Dalej było tylko lepiej: autorka prezentuje różne przykłady w każdym stylu kaligrafii, łącznie z mało czytelnym, ale bardzo dekoracyjnym stylem trawiastym. Oprócz ćwiczeń są również zamieszczone kopie kaligrafii dawnych mistrzów - na przykład haiku Yosy Busona.
Czy z tej książki nauczysz się podstaw kaligrafii japońskiej? Śmiem wątpić. Ale wciąż uważam, że warto do niej zajrzeć z czystej ciekawości, dla tych smaczków i szczegółów o sztuce w zasadzie nieobecnej w polskiej literaturze.