Najnowsze artykuły
Artykuły
Sacrum i profanum, czyli tajemnice życia – „Droga bogów”, powieść fantasy Krystiana GadomskiegoMarcin Waincetel1Artykuły
Już jutro! Nadchodzi 10. MFF Młode HoryzontyLubimyCzytać1Artykuły
Wybory 2023. Pełna lista obietnic kulturowychKonrad Wrzesiński9Artykuły
Weź udział w konkursie i wygraj książkę „Doppelganger. Sobowtór“ razem z biletami do kina!LubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Massimo Pallottino

1
7,6/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
11 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Etruskowie Massimo Pallottino 
7,6

Po lekturze Raymonda Blocha "Etrusków"- książki, która była wersją minimalistyczną i w sposób skondensowany przedstawiała wiedzę na temat tytułowego ludu, sięgnęłam po bardziej szczegółową monografię Massimo Pallotino.
Rzeczywiście jest to bardziej wnikliwe omówienie tego tajemniczego ludu. Jednakże z uwagi na fakt, że książka opublikowana była w 1968 r., to wydawać by się mogło, że informacje w niej zawarte, choć częściowo będą już nieaktualne. A tutaj zaskoczenie, bo stan obecnej wiedzy od ówczesnego czasu niewiele się zmienił. Mam nawet nieodparte wrażenie, że etruskologom chyba za bardzo nie zależy, aby dotrzeć do prawdy, kim byli Etruskowie.
Pan Pallatino jako Włoch oczywiście omawia bardzo szeroko wszystkie aspekty życia Etrusków, łącznie z komparatystyką języka. Tylko jakimś dziwnym trafem zawsze są to języki romańskie, germańskie lub semickie, jakie są porównywane z etruskim. Oczywiście nie znajdziemy tutaj też żadnego odniesienia, czy komentarza do prac archeologów z innych kręgów kulturowych. Jak się można było spodziewać, również pominięta jest praca polskiego archeologa Tadeusza Wolańskiego, który w połowie XIX wieku wydał książkę z interpretacją napisów etruskich "Schrift-Denkmale der Slawen vor Christi Geburt".
Za ten konformizm właśnie monografię oceniam na 6/10.